“Narenciye arazisi 45 bin dönümden 30 bin dönüme düştü”

banner37

Nareciye üreticilerinin temsilcileri, sorunlarını Tarım Bakanı Oğuz’a anlattı… Narenciyenin 19 yılda büyük oranda kayba uğradığını ifade eden üretici temsilcileri, ihracatı yapılmayan hiçbir ürünün bölgeye fayda sağlamayacağını vurguladı

“Narenciye arazisi 45 bin dönümden 30 bin dönüme düştü”
banner90
banner99

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, Güzelyurt’ta Kuzey Kıbrıs Narenciye Üreticileri Birliği ve Kıbrıs Türk Narenciye Üreticiler Birliği başkan ve üyeleriyle narenciye konusunda toplantı gerçekleştirdi.

Üreticilerin temsilcileri Bakan’a sorunlarını aktardı.


Kıbrıs Türk Narenciye Üreticiler Birliği Ali Alioğlu, tarım sektöründe narenciyenin 2000 yılından günümüze kadar büyük oranda kayba uğradığını, 45 bin dönüme sahip narenciye arazisinin 30 bin dönüme düştüğünü söyledi.


Kuzey Kıbrıs Narenciye Üreticileri Birliği Başkanı Turgut Akçın ise, bölgede narenciyeye alternatif başka bir ürün olmadığını belirterek, “İhracatı yapılmayan hiçbir ürün bu bölgeye bir fayda sağlayamaz. Bu nedenle narenciye yeni çeşitlerle güçlendirilip, ihracata yönelik hale getirilmeli” dedi.


Tarım Bakanı Oğuz da narenciyede kontrollü ve planı bir ekim ile ürün çeşitliği olması gerektiğini söyledi.

Oğuz, temasları çerçevesinde bölgedeki üreticileri ve Cypfruvex’i ziyaret ederek, incelemeler yaptı.


Oğuz: Cypfruvex’in pazar sorunu çözülecek
 

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, narenciyede 2018 Doğrudan Gelir Desteği ve akaryakıt ödemelerinin yarısını ay sonu veya Temmuz ayı içinde ödemeyi planladıklarını söyledi. Narenciye sektörünün yaşaması için Cypfruvex’in önemli olduğunu belirten Bakan Oğuz,  “üretici hasat zamanı portakalını hangi fiyata vereceğini bilecek. Bunun öngörüsü yapılmazsa başıboş bir fiyat ortaya çıkar ve paraya sıkışan üretici de bunu o fiyattan satar. Bu durumu arpada da yaşadık. Üretici kaybediyor. Bunun önüne geçmek için Cyprufex yönetimine en doğru atamaları yapmak düşüncesindeyiz” dedi.

Oğuz, Cyprufex’te olanların, narenciyenin geleceğine yön vermeleri gerektiğini kaydederek, şöyle konuştu:

“Mutlaka pazar araştırması, fiyat araştırması yapılmalı. Üreticinin benim tarlamdaki ürün satılacak mı diye bir derdi olmaması lazım. Cypfruvex pazar sorununu çözecek. Bununla ilgili çalışmalarımız var.”

banner134

Narenciye teşvikleri konusuna da değinen Bakan Oğuz, şu anda bütçenin belli olduğunu ancak 2020 yılında hazırlanacak bütçe içinde bir farkındalık yaratabileceklerini belirtti. Bakan Oğuz, her ne kadar narenciyenin gelişmesi ile ilgili verilen teşvik sınırlı da olsa bunu en yaralı nasıl yapabiliriz noktasında olduklarını ifade ederek, “Gençlerin de bu işe sahip çıkmasını istiyoruz. Narenciye hobi olarak kalmamalı” diye konuştu.

Tarımsal su konusunda görüşmelerin devam ettiği bilgisini paylaşan Oğuz, tarımsal suyun yalnızca Türkiye’den gelen suyla değil; arıtmalar, yağmur, drenaj sularının toplanmasıyla oluşacak bir havuz olarak görüldüğünü söyledi.  Bakan Oğuz, Türkiye’den gelen suyun maliyetinin yerel su kaynaklarının toplanması ile oluşacak havuzdan maliyet düşürülerek suyun en uygun fiyata üreticiye verilebileceğini belirtti.
 

Akçın: Su en büyük sorun
 


Kuzey Kıbrıs Narenciye Üreticileri Birliği Başkanı Turgut Akçın ise, bölgede pek çok sıkıntı ile karşı karşıya kaldıklarını söyledi. Akçın, bölgede narenciyeye alternatif başka bir ürün olmadığını belirterek, “İhracatı yapılmayan hiçbir ürün bu bölgeye bir fayda sağlayamaz. Bu nedenle narenciye yeni çeşitlerle güçlendirilip, ihracata yönelik hale getirilmeli. Cypfruvex’te de günün koşullarına göre ihracatta bilgi sahibi, lisan bilen kişiler olmalı” dedi.

Akçın, suyun en büyük sorun olduğunu vurgulayarak, “Bu yıl yağışlar oldu ama bazı bölgelerde sular istediğimiz seviyede değildir. Bunun için barajdaki suyun bir an önce nasıl gelebileceği önemli. Alt yapının yenilenmesi gerektiğine inanırız” diye konuştu.

Narenciyeye verilen Doğrudan Gelir Desteği’nin henüz ödenmediğini ve bu desteğin de yeterli olmadığını ifade eden Akçın, bunun yeniden düzenlemesi yönündeki talebini iletti.
 

Alioğlu: Narenciye arazisi 45 bin dönümden 30 bin dönüme düştüKıbrıs Türk Narenciye Üreticiler Birliği Ali Alioğlu ise, tarım sektöründe narenciyenin 2000 yılından günümüze kadar büyük oranda kayba uğradığını, 45 bin dönüme sahip narenciye arazisinin 30 bin dönüme düştüğünü söyledi.

Alioğlu, üretim konusunda, yurtdışında üreticinin tembel olduğu yönünde kötü algı yaratılmaya çalışıldığına işaret ederek, “Temennimiz, siz ve ekibinizin bizimle daha iyi istişare ederek, bu sorunları çözme noktasında bize yardımcı olmanızdır” dedi. Alioğlu, girdi maliyetlerinin büyük sorun olduğunu ifade ederek, Doğrudan Gelir Desteği, akaryakıt fiyatları ve su konusundaki sıkıntılarını da aktardı.


Sıkıntıları dinledikten sonra konuşan Oğuz, narenciyede hedefin ihracat olduğunu söyleyerek, “Biz istiyoruz ki, üretici, ürettiği malı maliyetin altında vermesin. Narenciyede kontrolsüz ekim olmamalı, dileyen istediği ürün değişikliğine gitmemeli. Kontrollü ve planı bir ekim, ürün çeşitliği olmalı” dedi. Bakan Oğuz, Cypfruvex’in artık gerçek görevini yapması gerektiğinin altını çizerek, “üretici ürünün kaça gideceğini bilemeli. Cypfruvex’in gerçek kimliğine bürünmesi ve yapılandırılması lazım. Bununla ilgili çalışmalara başladık. Sizlerle de işbirliğine hazırız” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75