banner6

Narenciye bahçeleri ava kapatılsın

banner37

Kuzey Kıbrıs Narenciye Üreticiler Birliği, hasada başlanan günlerde bazı narenciye bahçelerini ava açık bırakmanın hükümetin bir yanlışı olduğunu savundu.

Narenciye bahçeleri ava kapatılsın
banner150 banner150 banner151

Narenciye Üreticiler Birliği Başkanı Turgut Akçın, KKTC’de narenciyede bazı narenciye çeşitlerinin hasadına iç piyasa için başlandığını, önümüzdeki günlerde diğer bazı çeşitlerin de hasadına başlanacağını, aynı zamanda zeytin hasadına da devam edildiğini hatırlattı.

Akçın yaptığı yazılı açıklamada, 30 Ekim’de Büyük Av’ın açılacağını, geçen yıl bahçelerin büyük bir kısmını ava açan Bakanlar Kurulu’nun, bu yıl aynı hataya düşmemesine rağmen, bazı bölgelerdeki narenciye bahçelerini ava açık bırakmasının tasvip edilemeyeceğini bildirdi.

Akçın şöyle devam etti:

“Bahçe içlerinde avlanmak çok riskli ve tehlikeli, bahçe içlerinde çalışan kesim işçilerin, zeytin toplayan veya başka bir iş yapanların vurulma ihtimalleri çok yüksek. Atılan her tüfekten birçok meyvenin zarar göreceği göz önünde tutulmalı… Meyvelerin zarar görmeleri bir yana ihracatta meyve içlerinde kalacak şaşmaların ihracatımıza darbe vuracağı göz önünde bulundurulup bahçe içleri avlanmaya açılmamalı idi.

Bu konunun yeniden görüşülerek narenciye alanları ava kapatılmalıdır… Akdeniz Meyve Sineği halen aktif ve bu nedenden dolayı bu sineğe karşı ilaçlamaların devam etmesi gerekir. İhmal edilirse meyvelerin zarar göreceği ve ihracat değerini yitireceği göz önünde tutulmalıdır.”

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2016, 12:25
banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110