Narenciye bahçeleri susuzluktan kuruyacak!

banner37

Güzelyurt bölgesindeki su motorlarının elektriği, birikmiş 13 milyon TL’lik borcundan dolayı kesildi. Üreticiler buna tepki gösterirken, yetkililerin sorunu çözmesini istiyor

Narenciye bahçeleri susuzluktan kuruyacak!
banner99

ÜRETİCİ KIZGIN… Özellikle Akçay, Yayla, Gayretköy ve Güzelyurt olmak üzere Bölge Sular Komitesi’ne bağlı 321 üreticinin binlerce dönümlük narenciye bahçesi, elektriği kesilen su motorlarının çalışmamasından dolayı kuruma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Üreticiler bu duruma çok öfkeli

HER TÜRLÜ EYLEM YAPILACAK… Kıbrıs Türk Narenciye Üreticiler Birliği Başkanı Ali Alioğlu, Bölge Sular Komitesi’ne bağlı üreticilerin, elektrik borcu olmadığını, borcun, geçmişten gelen birikmiş borç olduğunu bildirdi. Susuz kalan üreticinin infial içerisinde olduğunu ifade ederek, Hükümete son uyarımızdır. Sorun çözülmezse üretici hakkını almak için gerekli her türlü eylemi yapacaktır” dedi

EN YAKIN SÜREDE SORUN ÇÖZÜLECEK… Güzelyurt Kaymakamı ve Bölge Sular Komitesi Başkanı Savaş Orakçıoğlu, elektriğin, üreticilerin eski borçlarından dolayı kesildiğini belirterek, sorunun çözüleceği sözünü verdi. Yönetim tarafından elektrik sorununun çözümüyle ilgili girişim yapıldığını ve elektriklerin sistemden dolayı otomatik kesildiğini yineleyen Orakçıoğlu, “Üreticilerin mağdur olmaması için tekrardan elektrikler bağlanacak” şeklinde konuştu

Serap ŞAHİN

Güzelyurt bölgesinde, Bölge Sular Komitesi’ne bağlı su motorlarının birikmiş 13 milyon TL’lik borcundan dolayı elektriği kesildi. Özellikle Akçay, Yayla, Gayretköy ve Güzelyurt olmak üzere Bölge Sular Komitesi’ne bağlı 321 üreticinin binlerce dönümlük narenciye bahçesi, elektriği kesilen su motorlarının çalışmamasından dolayı kuruma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

Kıbrıs Türk Narenciye Üreticiler Birliği Başkanı Ali Alioğlu, Bölge Sular Komitesi’ne bağlı üreticilerin, elektrik borcu olmadığını savunarak, birikmiş 13 milyon TL’lik elektrik borcundan dolayı su motorlarının elektriğinin kesildiğini söyledi.

321 üretici ve binlerce dönüm narenciye bahçesinin kuruma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunun altını çizen Alioğlu, sorun çözülmezse eylemin kapıda olduğunu kaydetti.

Güzelyurt Kaymakamı ve Bölge Sular Komitesi Başkanı Savaş Orakçıoğlu da, elektriğin, üreticilerin eski borçlarından dolayı kesildiğini belirterek, sorunun çözüleceği sözünü verdi.

“Elektriğin kesilmesi bölgede kaos ve infial yarattı”

banner134
KIBRIS’a açıklama yapan Kıbrıs Türk Narenciye Üreticiler Birliği Başkanı Ali Alioğlu, Bölge Sular Komitesi’ne bağlı üreticilerin, elektrik borcu olmadığını, birikmiş 13 milyon TL’lik elektrik borcundan dolayı su motorlarının elektriğinin KIBTEK tarafından kesildiğini ifade etti.

Bölge Sular Komitesi’ne bağlı su motorlarının elektriğinin kesilmesinin bölgede çok büyük bir kaos ve infial yarattığına dikkat çeken Alioğlu, özellikle Akçay, Yayla, Gayretkoy ve Güzelyurt olmak üzere bir çok üreticinin susuzluktan perişan olduğunu vurguladı.

321 üretici ve binlerce dönüm narenciye bahçesinin kuruma tehlikesi içinde olduğunun altını çizen Alioğlu “Hükümettekiler, üretimi baltalamak yerine destek vermelidir” ifadesini kullandı.

Alioğlu, Bölge Sular Komitesi’nin uzun zamandan beridir bölgede bulunan su birliklerinin idaresini elinde bulundurduğunu ve bu süre zarfında hükümetlere gelen siyasi partilerin yaptığı yanlışlar sonucunda yaşanan krizin faturasının üreticiye kesildiğini iddia etti.

Sıcaklığın yüksek olmasından dolayı ağaçların susuzluktan ürün ve yaprak dökme tehlikesiyle karşı karşıya olduğuna dikkat çeken Alioğlu, üreticilerin kızgın olduğunu belirterek, “Hükümete son uyarımızdır. Sorun çözülmezse üretici hakkını almak için gerekli her türlü eylemi yapacaktır” dedi.

“Borcun oluşmasında üreticilerin de katkısı var”

Güzelyurt Kaymakamı ve Bölge Sular Komitesi Başkanı Savaş Orakçıoğlu, elektriğin, su motorlarının eski borçlarından dolayı kesildiğini belirtti.

Orakçıoğlu, üreticinin haklı olduğunu ancak eski borçların oluşmasında onların da katkısı olduğunu kaydetti.

Kısa sürede elektriğin tekrar açılacağını söyleyen Orakçıoğlu, KIBTEK’in, zamanında ödenmeyen borçlara yüzde 10 gecikme faizi uyguladığına da dikkat çekti.

Yönetim tarafından elektrik sorununun çözümüyle ilgili girişim yapıldığını ve elektriklerin sistemden dolayı otomatik kesildiğini yineleyen Orakçıoğlu, “Üreticilerin mağdur olmaması için tekrardan elektrikler bağlanacak” şeklinde konuştu.

Orakçıoğlu sözlerine şöyle devam etti:

“Eylem ve mücadele, herkesin en doğal hakkıdır. Üreticiler haklı. Dalında meyve olgunlaşıyor. Bir gün dahi sularını alamaması mağduriyete neden olur. Erken zamanda sorun çözülecektir”.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75