Narenciye bahçeleri susuzluktan kuruyor

banner37

EL-SEN, borcundan dolayı Akçay’daki sulama motorlarının elektriğini kesince, köydeki 1.500 dönüm arazi suya hasret kaldı, 100’ün üzerinde narenciye üreticisi de mağdur oldu

Narenciye bahçeleri  susuzluktan kuruyor
banner99

AKÇAY’DAKİ ÜRETİCİLER, BUGÜN EYLEM YAPACAK… Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası, KIB-TEK’e yüklü miktarda elektrik borcu olduğundan Akçay Sulama Birliği’ne ait sulama motarlarının elektriğini kesti. Su motorlarının çalışmaması nedeniyle 100’den fazla narenciye üreticisi, su bekleyen 1.500 dönüm arazisini sulayamıyor. Cuma gününden beridir susuz kalan narenciye bahçeleri, kurumaya yüz tuttu. Akçay Muhtarı Uğur Dereliköylü, üreticinin büyük mağduriyet yaşadığını belirterek seslerini duyurabilmek için bugün Akçay köyü girişinde eylem yapacaklarını açıkladı.

ÜRETİCİ MAĞDUR… Güzelyurt Kaymakamı, Bölge Sular Komitesi Başkanı Savaş Orakçıoğlu, 8 kuyusu olan Akçay Sulama Birliği’nin geçmiş dönemden kalma bir borcu olduğunu ifade ederek sorunu çözmek için uğraştıklarını söyledi. Orakçıoğlu, “Sendikanın tepkisel olarak koyduğu tavırdan dolayı elektrikler kesildi, dolayısıyla üretici susuz kaldı” dedi. Kıbrıs Türk Narenciye Üreticileri Birliği Başkanı Ali Alioğlu da bir şekilde formül üretilip, sorunun acilen giderilmesi gerektiğini ifade ederek “Elektrik Kurumu haklı olmasına rağmen haksız duruma düştü. Diyalog yolu seçilip, orta yol bulunmalı. Üreticiyi karşılarına almamaları gerekirdi” şeklinde konuştu.

Funda ÖZSAKINÇ

   Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (EL-SEN), KIB-TEK’e yüklü miktarda elektrik borcu olan yerlerin elektriğini kesmeye devam ediyor.

   Bu kapsamda borcu olduğu gerekçesiyle geçtiğimiz haftada Akçay köyündeki 141. Sulama Birliği’ne ait sulama motarlarının elektriği kesildi ve devre dışı kaldı.

   Su motorlarının çalışmaması nedeniyle 100’den fazla narenciye üreticisi, su bekleyen 1.500 dönüm arazisini sulayamıyor.

   Kurumaya yüz tutan narenciye ağaçlarını yaşatmak için yardım bekleyen üreticiler, çaresiz kaldı.

Dereliköylü: Bugün eylem yapacağız

   Akçay Muhtarı Uğur Dereliköylü, üreticinin elektrik parasını günü güne ödediğini belirterek borcu olmadığını savundu.

banner134
   Dereliköylü, üreticinin geçim kaynağının susuzluktan yok olma tehlikesine girdiğini söyledi.

   Bugün öğleden sonra Akçay anayolu üzerinde bulunan hız tespit kamerası yanında uyarı eylemi yapacaklarını ifade eden Derilköylü, “Sesimizi duyuramazsak, elektriğimiz bağlanmazsa yol kapama dahil her türlü eyleme gideceğiz” dedi.

Orakçıoğlu: Üretici susuz kaldı

   Güzelyurt Kaymakamı, Bölge Sular Komitesi Başkanı Savaş Orakçıoğlu, 8 kuyusu olan Akçay Sulama Birliği’nin geçmiş dönemden kalma bir borcu olduğuna dikkat çekerek, diğerler birliklerin de geçmişten kalan borçları olmasına rağmen, şu anda Elektrik Kurumu’nun sadece Akçay Sulama Birliği’nin enerjisini kestiğini ifade etti.

   Orakçıoğlu, “Üretici 2 yıldır su parasını zamanında ödüyor, zaten ödemeden su alamaz. Bu şekilde bir sistem kurduk.  Bu durumun çözümüyle ilgili de girişimde bulunduk. Sendikanın tepkisel olarak koyduğu tavırdan dolayı elektrikler kesildi, dolayısıyla üretici susuz kaldı” dedi.

Alioğlu: Üreticiyi karşılarına almamaları gerekirdi

   Kıbrıs Türk Narenciye Üreticileri Birliği Başkanı Ali Alioğlu, Akçay’daki su motorlarının elektrik borcunun üreticinin değil Bölge Sular Komitesi’ne ait olduğunu söyledi.

   Üreticinin borcunu her zaman ödediğini ifade eden Alioğlu, “Komite, alınan parayı Elektrik Kurumu’na ödemeleri gerekirdi, ödemediler. Yıllardır ödenmeyen birliğin toplam 15 milyon TL borcu var” dedi.

  İlgili bakanlıkların bir şekilde formül üretip bu sorunu çözmeleri gerektiğine işaret eden Ali Alioğlu,

Elektrik Kurumu’nun haklı olmasına rağmen haksız duruma düştüğünü, böyle bir durumda haklı olmalarına rağmen diyalog yolunu seçip, orta yol bulunması gerektiğini söyledi.

   “Üreticiyi karşılarına almamaları gerekirdi” diyen Alioğlu, “Bu işin takipçisiyiz, sonuna kadar üreticinin yanında olacağız” dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
KIBRISLI VATANDAS
KIBRISLI VATANDAS - 1 ay Önce

sendika hakli odemezlerse elektrik kesilir. sen uretigini pazarlayamassan ve eline para gecmesse hemen hukumetin kapisina dayaniyorsunuz.Ne ya beles elektrik var mi?

Denktas
Denktas - 1 ay Önce

Eger rakami dogru yazdiysaniz (15 milyon) Zuurt aga filimindeki gibi koyu satsalar borcu odeyemezler.

SIRADAKİ HABER

banner75