Narenciye ülkesiyiz ama 1 kilo limon 20 TL

banner37

Narenciye ülkesi olmamıza rağmen 1 kilo limonun neredeyse 20 TL’ye satılması vatandaşı çileden çıkarırken, Narenciye Üreticileri Birliği Başkanı Alioğlu, “sebep aracılar” diyor

Narenciye ülkesiyiz ama 1 kilo limon 20 TL
banner99

Ahmet UÇAR

15 TL’DEN AŞAĞI LİMON YOK… Mutfağımızın vazgeçilmezlerinden olan limon, bu aralar yüksek fiyat etiketi nedeniyle kimseleri yanına yaklaştırmıyor. KIBRIS’ın 3 ayrı markette yaptığı incelemede, limonun kilosunun kalitesine göre 15 TL’den başlayıp 20 TL’ye varan fiyatlarla satıldığı ortaya çıktı. Vatandaşlar, narenciye ülkesi olmamıza karşın limonun bu kadar fahiş fiyata satılmasını kabul edilemez olduğunu söylerken, Kıbrıs Türk Narenciye Üreticileri Birliği Başkanı Ali Alioğlu, limonun aracılar ve toptancılardan dolayı pahalı bir fiyata satıldığını belirterek, hem bu fiyatları dengede tutmak hem de üreticiler arasındaki üretim koşullarını eşit bir hale getirmek için denetim yasasının hayat bulması gerektiğini vurguladı.

Narenciye ülkesiyiz ama manavlarda limonun kilosu 20 TL’ye varan fiyatlarla satılıyor.

Vatandaşlar, narenciye üreten bir ülke olarak limonun bu kadar pahalıya satılmasının kabul edilemez olduğunu belirterek tepki gösterirken, Kıbrıs Türk Narenciye Üreticileri Birliği Başkanı Ali Alioğlu, limonun fiyatındaki astronomik artışın aracılar ve toptancılardan kaynaklandığının altını çizerek, hem bu fiyatları dengede tutmak hem de üreticiler arasındaki üretim koşullarını eşit bir hale getirmek için denetim yasasının hayat bulması gerektiğini vurguladı.

Vatandaşların tepkileri üzerine KIBRIS, dün Lefkoşa’da 3 ayrı marketin manav reyonlarını gezerek limon etiketlerini inceledi ve limonun kilosunun 15.90 TL ile 19.90 TL arasında değişen fiyatlarla satıldığını gözlemledi.

“Fiyatları aracılar ve toptancılar yükseltiyor”

Kıbrıs Türk Narenciye Üreticileri Birliği Başkanı Ali Alioğlu, limonun marketlerde pahalı satılmasının sebebinin aracı ve toptancıların fiyatlara kendi paylarını da eklemesi olduğunu savundu.

banner134
Narenciye üretimi yapılan bölgelerde limonun daha ucuza satıldığını dile getiren Alioğlu, Girne ve Lefkoşa gibi bölgelerde ise daha pahalıya satılabildiğini ifade etti.

Alioğlu, limon hasadının ocak ayında yapıldığını ve limon fiyatlarının 2 TL’den 1 TL’ye kadar düştüğünü anımsatarak, limona gereksinim duyulan haziran ayından itibaren ise fiyatlarda artış gözlemlendiğini anlattı.

Dövizin yükselmesi, girdi maliyetlerinin artması ve üretim koşullarının bölgeden bölgeye değişmesi nedeniyle üreticinin maliyetinin de arttığına işaret eden Alioğlu, iyi bir üretimin yapılabilmesi için kaliteli su kullanılması gerektiğini, suya kolay ulaşabilen Lefke gibi bölgelerde bunun daha az maliyetle sağlanırken, diğer bölgelerde daha çok maliyetli olduğunu söyledi.

Alioğlu, profesyonel bir narenciye üreticisinin 1 dönümlük arazisinin bir yıllık maliyetinin yaklaşık 6 bin TL olduğuna dikkat çekerek, hem üreticiler arasında hem de bölgeler arasındaki rekabet piyasasının düzenlenmesi gerektiğini belirtti.

Hal Yasası’nın hayata geçirilmesi, ürünlerde gıda analizlerinin, nerede üretildiğinin ve bunun gibi bilgilerin yer aldığı etiketleme sisteminin oluşturulması için yıllardır mücadele verdiklerini kaydeden Alioğlu, bu yasayla birçok sorunun ortadan kalkacağına vurgu yaptı.

Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2021, 12:04
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ck
Ck - 1 hafta Önce

Ada ülkesiyiz temiz denizimiz yok!!!!!

SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75