banner6

Narenciye yok oluyor

banner37

Ülkemizin en önemli değeri olan narenciye ağaçları, susuzluktan kurumaya başladı… Yeterli su kaynağı bulunamazsa ağaçlar tamamen yok olacak

Narenciye yok oluyor
banner151

Emine UYSAL

Narenciye üreticileri, susuzluktan dert yanıyor… Ülkemizin en önemli değeri olan narenciye ağaçları, kurumaya başladı…

Su kuyuları kurumaya yüz tuttu… Türkiye’den gelen suyun tarımda kullanılacağına ümit bağlayan üreticiler, hâlâ bu konuda girişim yapılmamasından dolayı çaresiz kaldı…

Suyun bir an önce verilmemesi durumunda ağaçlar tamamen kuruyacak…

Üretici ağaçlarını kurtarmak için kendi kendine çare üretmeye başladı… Çoğu narenciye üreticisi, az olan su kaynağıyla bahçesinin yarısını sulayarak iyi kalite verim elde etmeye çalışıyor… Üreticiler, ağaçlarının tümünü kaybetmek yerine bir kısmını gözden çıkarmaya mecbur kaldı…

Akçın: Bahçelerin önemli bir kısmı kurudu

Narenciye üreticileri, Türkiye’den gelen suyun, tarımda kullanılabilmesi için bir an önce ihaleye çıkılması gerektiği çağrısında bulundu.

Kuzey Kıbrıs Narenciye Üreticiler Birliği Başkanı Turgut Akçın, üreticinin umudunu Türkiye’den gelen barajdaki suya bağladığını belirterek “O su da gelmezse, önümüzdeki yıl bahçeler büyük oranda kuruyacak. Sulama suyu tamamen azaldı. Bahçelerin önemli bir kısmı kurudu” dedi.

Akçın, üreticilerin su yetersizliği nedeniyle bahçelerinin yarısını sulayıp iyi ürün almaya çalıştığına belirtti.

Akçın, “Suyun tepelerden kendi cazibesiyle gelmesi planlanıyor ancak bu işi bizde yapacak şirket yok. Bu projeyi ancak Türkiye Devlet Su İşleri hayata geçirebilir. Dağı delme imkânımız yok. Projelendirildi, ihaleye çıkma aşamasında” şeklinde konuştu.

“İhaleye biran önce çıkılmalı, bahçeler kuruyor”

Turgut Akçın, bölgedeki su kuyuların kurumaya yüz tuttuğundan, bahçelerin iyi sulanamadığına dikkat çekti.

Geçitköy Barajı’ndaki suyun bir an önce bahçelere ulaşması için ihaleye çıkılması gerektiğini yineleyen Akçın, şöyle devam etti:

“Türkiye’den gelen suyun, tarımda kullanılabilmesi için bir an önce ihaleye çıkılmalı çünkü bölgedeki kuyular kurumak üzere. Narenciyede sorunlar var. Kuraklık sadece arpa, buğdayı, hayvancıyı değil, en çok narenciye üreticilerini etkiledi. Zarar gören biziz. Narenciye bahçeleri sulanmadan iyi ürün alınamaz. Su barajda duruyor. İhtiyaç fazlası da var. Bahçeler susuz. İhaleye çıkılması şart” dedi.

“Narenciye üreticilerinin 9 milyon TL alacağı var”

Turgut Akçın, üreticinin şubat ve mart ayında Cypfruvex’e 30-35 bin ton konsantre ürün verdiğini ancak sezonun bitmesine rağmen ürünün parasını alamadığını belirtti.

Narenciye üreticilerinin 9 milyon TL civarında alacağı olduğuna dikkat çeken Akçın, “Hükümet, narenciyeyi gözden çıkardı. Onlar, hayvan üreticilerine nasıl destek vereceklerinin derdinde. Başka dertleri yok. Narenciyeyi gözden çıkardılar. Hiçbiri bir söz söylemiyor. Ürün ödemeleri düzenli yapılmıyor. Güzelyurt’u gözden çıkardılar” dedi.

“3 bin ton civarında portakal dalında kaldı”

Turgut Akçın, bu yıl yaklaşık 3 bin ton civarında portakalın dalında kaldığına vurgu yaptı.

Akçın, hükümeti üreticileri tazmin etmek için hiçbir çalışma yapmamakla suçladı.

Tarım Sigortası Fonu’na en çok katkıyı narenciye üreticilerinin yaptığını anlatan Akçın, “En çok katkıyı biz yapıyoruz ama bu fondan hiç faydalanamıyoruz. Ürün dalında kaldı, üretici destek alamadı. Sıkıntılarımız büyük” dedi.

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2016, 10:15
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110