Narenciyeciler, avcıların bahçelerine girmesine karşı

banner37

Kıbrıs Türk Narenciye Üreticileri Birliği ve Kuzey Kıbrıs Narenciye Üreticileri Birliği, Güzelyurt Kaza Mahkemesi Savcılığı’na dilekçe verdi

banner87
Narenciyeciler, avcıların  bahçelerine girmesine karşı
banner90
banner99

“BENİM BAHÇEM, BENİM EVİM DEMEKTİR”… Kıbrıs Türk Narenciye Üreticileri Birliği ve Kuzey Kıbrıs Narenciye Üreticileri Birliği, narenciye bahçelerinde ve adlarına kayıtlı tüm arazilerde av yapılmasına karşı olduklarını yazılı bir dilekçeyle Güzelyurt Kaza Mahkemesi Savcılığı’na bildirdi. Kuzey Kıbrıs Narenciye Üreticileri Birliği Başkanı Turgut Akçın, “Memlekette arazi mi bitti? Benim bahçem, benim evim demektir. Avcılar geldiğinde biz bahçelere gidemiyoruz. Bütün üyelerimiz ayağa kalktı” dedi.

Serap ŞAHİN

   Kıbrıs Türk Narenciye Üreticileri Birliği ve Kuzey Kıbrıs Narenciye Üreticileri Birliği, narenciye bahçelerinde ve adlarına kayıtlı tüm arazilerde av yapılmasına karşı olduklarını belirtti.

   İki birlik, bu konudaki taleplerini Güzelyurt Kaza Mahkemesi Savcılığı’na yazılı olarak bildirdi.

   Av sezonu açılmadan gerekli düzenlemelerin yapılmasını isteyen narenciyeciler, aksi takdirde sonuçların sosyal patlamalara mahal vereceği hususunda endişe duyduklarını ifade etti.

banner134
   Kuzey Kıbrıs Narenciye Üreticileri Birliği Başkanı Turgut Akçın, geçen yıl bu konuda olumsuzluklar yaşandığını ve bu yıl tekrarlanmaması için av sezonu açılmadan önlem almaya çalışıldığını kaydetti. “Bahçelerimize girilip avlanılmasını istemiyoruz” diyen Akçın, yasal olarak itiraz sunulduğunu yineledi.

Akçın: Hükümet bu konuyu ciddiye almalı

   Turgut Akçın, bahçelerinin 70 bin dönümden, 30 bine düştüğünü, dar alanda avlanmanın ise doğru olmadığını ifade ederek “Bahçeler bizim evimiz” dedi. Akçın, insanların bahçelerinin yanına ev yaptıklarını ve geçen yıl av esnasında bir arkadaşının eşinin vurulduğunu anımsattı.

   Hükümetin bu konuyu ciddiye almasını gerektiğini belirten Akçın, konunun avcıların insiyatifine bırakılmaması gerektiğine dikkat çekti. “Avcı, küçücük alanda avlanıp katliam yaratacak” diyen Akçın, şöyle devam etti:

   “Memlekette arazi mi bitti? İlla ki Hasan’ın, Hüseyin’in bahçesinde mi avlanmak istiyorlar? Yetiştiren hemen eyleme gider. Eylemler ülkesi olduk. Haksız da olsa haklı olduğunu kabul ettirmeye çalışıyorlar. Benim bahçem benim evim demektir. Benim mahremimdir.

   Avcılar geldiğinde biz bahçelere gidemiyoruz. Biz kendi bahçelerimize sahip çıkamıyoruz. Çoluğumuz çocuğumuz eşimiz bahçelerde oluyor. Ben alayım mangalı o zaman gideyim bakanlığın önünde mangal yakayım. Bu o demektir. Bütün üyelerimiz ayağa kalktı. Genç nesil bu olaylara karışıyor çünkü onlara şaka gibi geliyor eylem yapmak. Memlekette düzgün avcılık yok maalesef.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75