banner6

Narenciyeciler, tüccarın insafına terk edildi

banner37

Kıbrıs Türk Narenciye Üreticileri Birliği Başkanı Alioğlu, ‘King Mandora Mandalina’ ve Valencia portakalının fiyatının belirlenmesi amacıyla hükümetle görüştüklerini ancak henüz bir sonuç alamadıklarını söyledi

Narenciyeciler, tüccarın insafına terk edildi
banner151

Güren TİLKİ

 

Kıbrıs Türk Narenciye Üreticileri Birliği Başkanı Ali Alioğlu, hasadı yapılacak olan ‘King Mandora Mandalina’ ve Valencia portakalının fiyatının belirlenmesi amacıyla Cypruvex İdari Mekanizması, Başbakan, Ekonomi ve Enerji Bakanlığı ile Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı yetkilileriyle gerçekleştirdikleri görüşmelerden sonuç alamadıklarını belirtti.

‘Çift mandora’ denilen piyasa değeri pahalı olan ve 15 Ocak’tan itibaren hasadı başlayacak ürünle ilgili hükümetin fiyat belirleyemediğini ifade eden Alioğlu, üreticinin tüccarın insafına terk edildiğini söyledi.

Alioğlu, Cypruvex’in bölgede aktif rol oynamasını istediklerini belirterek mevcut tüccarların yarattığı tekelleşmenin önüne ancak bu şekilde geçilebileceğini kaydetti.

Bölgede iki tüccar olduğunu ifade eden Alioğlu, “Tüccarın insafına terk edildik” dedi. Alioğlu, üreticinin satacağı ürünün fiyatını tüccarın belirlediğine dikkat çekerek bu durumun üreticiyi zarara soktuğunu vurguladı.

Özellikle 1994 yılından sonra ülkeye gelen tüccarın yüzde 90 ve 95 oranında azaldığını söyleyen Alioğlu, ürün fiyatlarının bakanlık tarafından belirlenmesini ve bölgedeki narenciyeci için “Cypfruvex” kurumunun tekrardan aktif rol oynaması gerektiğini ifade etti.

Bu kurumun yeniden aktif rol almasının kendileri için avantaj olacağını anlatan Alioğlu, “Kurumun, hasat dönemi piyasada duruşu, fazla kâr amacı gütmeden ve zarar etmeden tüccarlardan bizi uzak tutacak” şeklinde konuştu.

Ali Alioğlu, üreticilere “narenciye üzerinden oynanan senaryolara kapılıp ürünlerinizi ucuza vermeyin” çağrısı yaptı. Alioğlu, Başbakan Tufan Erhürman’a görüş ve taleplerini ilettiklerini, yeniden bir görüşme olacağını ifade ederek buradan çıkacak sonucun üreticilere aktarılacağını belirtti.

Alioğlu, “Güzelyurt bölgesinde ve ülkemizin genelinde sulu tarım narenciyeyle geçinen ve ihracatıyla ülkemizin en büyük kalemini elinde bulunduran 30 bin narenciyecinin yüzde 70’i bu sektörden geçiniyor. 30 bin insan borç batağı içine sürüklendi. Kırsalda yaşayan bu insanların el emeği elinden çalınmıştır” dedi.

Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2018, 08:29
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110