banner6

Narenciyede rekolte arttı

banner37

Narenciyede rekolte arttı
banner150 banner151 banner143

Ali ÇATAL

   Narenciye cenneti KKTC’de bu yıl mandora mandalina ve valensia portakalda rekolte arttı. Mandora mandalinada rekolte 54 bin, valensia portakal da ise 65 bin tona ulaştı. KIBRIS’a konuşan Cypfruvex Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Şanlıdağ, greyfurt, limon ve mandora mandalina kesiminin bittiğini; valensia portakalda ise hasadın devam ettiğini söyledi.

   Şanlıdağ, 2021-2022 sezonunda limonda 2 bin 359 ton, greyfurtta 3 bin 14 ton, mandora mandalinada 53 bin 339 ton, murkott mandalinada bin 137 ton ve yafa portakalında 600 tonluk rekolte kaydedildiğini belirtti.

Şanlıdağ, greyfurt ve limon üretiminin ‘pek azının’ ihraç edildiğini ve üretilen kısmın tamamına yakınının da konsantre ürün olarak değerlendirildiğini söyledi. Şanlıdağ, limona ton başına bin 200 TL, greyfurtta ise ton başına bin 600 TL fiyat verdiklerini kaydetti.

   Erdoğan Şanlıdağ, kesim ekiplerinde yaşanan çeşitli sıkıntılar nedeniyle mandora mandalina hasadının bu yıl sarktığını, ancak makul bir zamanda sonlandığını ifade etti. Geçtiğimiz yıl mandora mandalinada toplam 42 bin tonluk üretim yapıldığını dile getiren Şanlıdağ, bu rakamın bu yıl 54 bin tonun üzerinde olduğunu belirtti.

Şanlıdağ, Türkiye’nin yanı sıra Türkiye üzerinden Irak ve Rusya’ya da bu yıl mandora ürünü ihracatı yapıldığını, ancak Rusya-Ukrayna Savaşı’nın, Rusya’ya yönelik ihracatı da olumsuz etkilediğini vurguladı.

Valensia portakalında ise geçtiğimiz sene 60 bin ton olarak belirlenen rekoltenin, bu yıl 65 bin tona ulaştığını ifade eden Şanlıdağ, valensia hasadının başladığını, ‘tahminen’ mayıs sonu biteceğini söyledi.

   İhracatta ise bu yıl Türkiye iç pazar payının yükseldiğini kaydeden Şanlıdağ, Rusya, Irak ve Hollanda’ya da bu sene valensia ürünü ihraç edildiğini, yeni pazarların ihtimal dahilinde olduğunu ifade etti.

Fotoğraflar /Güren TİLKİ

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110