Narenciyede rekolte yükseldi

banner37

2019 yılı içerisinde ülkemizi etkisi altına alan yağışlı havanın bereketi, narenciye üreticilerinin yüzünü güldürürken, rekoltenin de geçen sezona oranla yüzde 10 arttığı kaydedildi

Narenciyede rekolte yükseldi
banner90
banner99

YAĞIŞLI HAVA İYİ GELDİ… Kuzey Kıbrıs Narenciye Üreticileri Birliği Başkanı Turgut Akçın ve Kıbrıs Türk Narenciye Üreticileri Birliği Başkanı Ali Alioğlu, ülkemizin yıl içerisinde aldığı yağış oranının narenciye üreticilerine çok iyi yansıdığını belirterek, bu sayede ürünlerin çoğaldığını ve ürünlerin daha kaliteli yetiştiğini söyledi.

Erol KANLIADA

2019 yılında ülkemizde etkili olan yağışlı havalar, narenciye üreticilerini sevindirdi. Üreticiler, yağışlı havaların devam etmesi halinde narenciyenin daha kaliteli yetişeceğini, dolayısıyla piyasaya da kaliteli ürünlerin gireceğini bildirdi.

Narenciye üreticileri, yağışların ürüne iyi yansımasının yanı sıra yeraltı sularına da büyük fayda sağlayacağını belirtti.

Kuzey Kıbrıs Narenciye Üreticileri Birliği Başkanı Turgut Akçın, narenciyedeki rekoltenin geçen sezona göre yüzde 10 oranında artış gösterdiğini söyledi.

Akçın, piyasada en çok tüketilen ürünlerin Valencia portakalı ve mandalina olduğunu ifade ederek, Valencia portakalının 60-65 bin ton arası, mandalinanın ise 50 bin ton üretildiğini vurguladı.

Kıbrıs Türk Narenciye Üreticileri Birliği Başkanı Ali Alioğlu ise, narenciyedeki rekoltenin artışının yüzde 10-15 civarı olduğunu ve geçen sezona göre rekoltenin iyi olduğunu söyledi.

Alioğlu, bu senenin bereketli ve bol yağmurlu geçmesinin kendilerine iyi geldiğini, üretimin ve kaliteli ürünün bu sayede arttığının altını çizdi.

Akçın: Rekoltede yüzde 10 artış var

Kuzey Kıbrıs Narenciye Üreticileri Birliği Başkanı Turgut Akçın, ülkemizde bu seneki yağışlı havanın narenciyeye iyi geldiğini, yağışlı havanın ürünlere kalite getirdiğini ve rekoltede artışa sebep olduğunu vurguladı.

Özellikle en çok satılan ürünlerin Valencia portakalı ve mandalina olduğunu ifade eden Akçın, Valencia portakalında 60-65 bin ton, mandalinada 50 bin ton, greyfurtta 3 bin ton ve limonda da 4-5 bin ton hasat beklediklerini belirtti.

Akçın, Valencia portakalı ve mandalina dışında en çok satan ürünlerin yafa portakalı ve Washington portakalı olduğunu söyledi.

Akçın, yağışlı havanın devam etmesi durumunda kaliteli ürünlerin çoğalacağına dikkat çekti.

Alioğlu: Yağışlı hava bereket getirdi

Kıbrıs Türk Narenciye Üreticileri Birliği Başkanı Ali Alioğlu, 2019 yılı boyunca ülkemizi etkisi altına alan yağışlı havanın ürünlerin artması ve kaliteli olmasına yol açtığına vurgu yaptı.

Geçen sezona göre rekoltede yüzde 10-15 oranında artış olduğunu açıklayan Alioğlu, en çok satışın mandalina ve portakalda olduğunu söyledi.

Alioğlu, satışı en çok yapılan ürünler olan Valencia portakalında 55 bin ton, mandalina da ise 40-45 bin tonluk hasat beklediklerini kaydetti.

Alioğlu, greyfurtta 2 bin 500 ton ve limonda 3 bin ton hasat beklediklerini söyledi.

Devletten gelen doğrudan gelir desteğinin artması gerektiğine dikkat çeken Alioğlu, “12-13 senedir bu destek hiç artırılmadı” dedi.

Üreticinin devlet tarafından ilgi beklediğini ifade eden Alioğlu, KKTC’nin hacmine bakıldığı ürettiğinin yüzde 90’ını sattığını, bununla da dünyada birinci sırada olduğunu vurguladı.

Alioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“KKTC’nin hacmine baktığımız zaman diğer ülkelere göre daha az üretiyoruz. Ürettiğimizin yüzde 90’ını Türkiye ve diğer ülkelere satma konusunda birinciyiz. Yine de gelin görün ki bundan kâr sağlayamıyoruz”.

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2019, 09:51
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75