banner6

Narenciye rekoltesinde yüzde 15’lik artış bekleniyor

banner37

Yağmur sularının toprağı verimli hale getirdiğini ve ürünlerin bu yıl daha kaliteli olduğuna vurgu yapan narenciye üreticileri, bu yıl 100 bin tondan fazla narenciye hasadı yapılacağını belirtti

Narenciye rekoltesinde yüzde 15’lik artış bekleniyor
banner99

Erol KANLIADA

Narenciye üreticileri bu yıl, geçen sezon yakalanan 100 bin ton civarı toplam rekolte rakamının da üzerinde bir ürün hasadı bekliyor.

Narenciye üreticilerinin örgütlü bulunduğu iki birliğin başkanı da, yağışların toprağı besleyerek daha verimli hale getirdiğini ve dolayısıyla geçen yıl olduğu gibi bu yıl da hem kalitesi hem de rekoltesi yüksek ürün alabileceklerini dile getirdi. Birlik başkanları, geçtiğimiz yıl narenciyede 100 bin ton civarı bir rekolte yakalandıklarını, bu yıl da yüzde 10-15’lik bir artışla 100 bin tonun üzerinde kaliteli ürün hasadı beklediklerini ifade etti.

Kuzey Kıbrıs Narenciye Üreticileri Birliği Başkanı Turgut Akçın, narenciyedeki rekoltenin geçen sezona göre yüzde 10-15 oranında artış gösterdiğini söyledi. Akçın, piyasada en çok tüketilen ürünlerin mandora mandalinası ve valencia portakalı olduğunu ifade etti.

Kıbrıs Türk Narenciye Üreticileri Birliği Başkanı Ali Alioğlu, geçen sezon toplanan 100 bin tonluk toplam rekolteden daha fazla rekolte beklediklerini fakat şu anda rakam olarak net konuşamayacaklarını söyledi. Alioğlu, ürünlerin daha kaliteli olmasını beklediklerini de dile getirdi.

Akçın: Yağmur suyu, ürünleri olumlu etkiledi

Kuzey Kıbrıs Narenciye Üreticiler Birliği Başkanı Turgut Akçın, bu sezonki narenciye rekoltesinin geçen sezona göre çok daha iyi durumda olduğunu, bu yılki rekoltede yüzde 10-15 civarı artış beklediklerini söyledi.

Akçın, son bir yıl içerisinde yağan yağmurların toprağın daha da verimli hale gelmesini sağladığını belirterek, yağmurların rekoltenin artmasında büyük etken olduğunu vurguladı.

Bu yıl daha kaliteli ürünlerin tüketileceğini kaydeden Akçın, yağmur suyunun ürünleri olumlu yönde etkilediğini ve kaliteyi artırdığını dile getirdi.

Bu sezon için 50 bin ton civarı mandora mandalinası beklediklerini ifade eden Akçın, 3 bin ton yafa portakalı, 100 bin ton Washington portakalı, 23 bin ton konsantre greyfurt ve 4-5 bin ton limon hasadı beklediklerini söyledi.

Mandalinanın şu anda pazar yerleri ve marketlerde yeşil renkte satışa sunulduğuna dikkat çeken Akçın, “Şu anda yeşil renkte satılan mandalinalar bitmek üzere, yerlerini normal olan mandalinalar alacak” dedi.

Yeşil renkte olan mandalinanın sezonun ilk ürünü olması nedeniyle olması gerekenden biraz pahalıya satıldığını kaydeden Akçın, ürünlerin fiyatının zamanla azalacağını belirtti.

Türkiye’den gelen suyun önemli olduğunu vurgulayan Akçın, “Türkiye’den gelecek olan kaliteli su bize verilmeye başlandığı zaman, ürünler ve ürünlerin kalitesi daha da artacak” ifadesini kullandı.

Akçın, Türkiye’den gelen ve tarımda kullanılması planlanan suyun bir an önce verilmesi için yetkililere çağrıda bulunarak, “Ne kadar erken gelirse o kadar erken kaliteli ürünlere kavuşabiliriz” dedi.

Alioğlu: Geçen sezondan daha fazla rekolte bekliyoruz

Kıbrıs Türk Narenciye Üreticiler Birliği Başkanı Ali Alioğlu, bu yıl, geçen sezon elde edilen 100 bin tonluk toplam rekolteden daha fazla rekolte beklediklerini, fakat şu anda rakam olarak net konuşamayacaklarını, ancak ürünlerin daha kaliteli olmasını beklediklerini söyledi.

Üretim maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle, üreticinin gelir beklentisinin her zaman yüksek olduğuna dikkat çeken Alioğlu, üreticilerin çoğu zaman bekledikleri maliyetin altında kazandığını söyledi.

banner134

Özellikle Koronavirüs salgını döneminde tüm üreticilerin olumsuz etkilendiğini kaydeden Alioğlu, “Kapandığımız dönemde üretim az oldu, üzerine de sınır kapılarının ve limanların kapanması bize zorluklar yaşattı” dedi.

Alioğlu, narenciye işini yapanların sürekli olarak sulama yapması gerektiğini, sulama yapılan cihazların elektrikli olduğunu ve dünyadaki en pahalı elektriğin KKTC’de olduğunu vurguladı.

Alioğlu, narenciye işini yürüten üreticilerin 4 kişilik bir aileyi geçindirebilmesi ve yaşam haklarını sürdürebilmesi için ürününü kaç paradan satacağını iyi belirlemesi gerektiğini ifade etti.

Cypfruvex’in bir türlü fiyat konusunda bir açıklamada bulunmadığına dikkat çeken Alioğlu, “Birlik olarak sürekli gündemi takip ediyoruz fakat yeni bir gelişme yok. Fiyat konusundaki açıklamayı dört gözle bekliyoruz” dedi.

Türkiye’den gelen suyun tarım amaçlı olarak kullanılmaya başlanmasıyla toprağın veriminin artacağına inanç belirten Alioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Suyun 2 ay içerisinde verilmeye başlanacağı noktasında bir takım duyumlar aldık. Kaliteli su demek, daha fazla ve kaliteli ürün demek. Fakat bu noktada ihtiyaç fazlası olabilecek rekoltenin planlaması yapılmalı. Çünkü elde kalırsa ziyan olabilir. Bunun için de bize ilk öncelikle hükümet lazım. Maalesef şu anda hükümet kurma çalışmaları devam ediyor. Umarım bir an önce bu sorunlar çözülür ve bizim sıkıntılarımızın giderilmesi için çalışmalar başlar”.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104