Narkotik her detayı araştırıyor

banner37

Cansız bedeninin yanında parçalar halinde yaklaşık 2 gram sentetik cannabinoid bulunan 27 yaşındaki Mehmet Enginol’a uyuşturucuyu verdiği suçlamasıyla tutuklanan zanlı İsmet Yapıcı’nın tutukluluk süresi uzatıldı

Narkotik her detayı araştırıyor
banner99

Emine UYSAL ÇALUDA

   Girne’de 6 Ekim’de evinde ölü bulunan ve odasının zemininde üç ayrı yerde ve yatağında parçalar halinde yaklaşık 2 gram sentetik cannabionid türü uyuşturucu madde olduğu tespit edilen 27 yaşındaki Mehmet Enginol’a uyuşturucuyu satmakla suçlanan zanlı İsmet Yapıcı’nın tutukluluk süresi 5 gün uzatıldı.

   Zanlı İsmet Yapıcı’nın evine baskın yapan Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü, zanlının elindeki 4 gram sentetik cannabinoidi yok etmeye çalışırken suçüstü yakalamıştı.

   Yakalanan Yapıcı polise itiraf içerikli ifade vermiş ancak polis ifadenin teyit ve tekzibinin yanı sıra meseleyi her detay ve olasılığı düşünerek çok yönlü bir soruşturma başlatmıştı.

   “Kanunsuz uyuşturucu madde (sentetik cannabionid) ithal, verme ve tasarrufu” suçlamalarıyla tutuklanan zanlı Yapıcı dün sabah ek tutukluluk talebiyle Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

   Yargıç Temay Sağer’in huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına Savcı Fuat Emirtaneoğlu, tanık olarak Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görev yapan polis memuru Kaan Kurtbir’i dinletti.

“Enginol’un yatağında ve zeminde

üç ayrı noktada bonzai bulundu”

banner134

   Mahkemede yeminli şahadet veren Kurtbir, 06.10.2020 tarihinde 19.50’de Girne Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube ekibi tarafından “Ani ve Gayri Tabii Ölüm” meselesinde Mehmet Enginol’un vefat ettiğinin bilgisinin alındığını anlattı.

   Polis memuru Kaan Kurtbir, Narkotik ekibi tarafından Mehmet Enginol’un ikametgahında 21.00- 21.30 saatleri arasında yapılan aramada, Enginol’un yatak odasında zemin üzerinde kağıt içinde yaklaşık bir gram, yine zemin üzerinde 500 miligram, kapı girişinde zemin üzerinde 100 miligram ağırlığında, yatak ucu yanında 200 miligram ağırlığında tütünle karışık sentetik cannabionid türü olduğuna inanılan uyuşturucu maddenin bulunarak emare alındığını yineledi.

“Mehmet Enginol, uyuşturucuyu Yapıcı’dan aldı”

   Kaan Kurtbir, yürütülen soruşturma kapsamında Mehmet Enginol’un konu maddeleri zanlı İsmet Yapıcı’dan bir gram olarak aldığının belirlendiğini kaydetti.

   Kurtbir, 07.10.2020 tarihinde 07.10 ile 08.00 saatleri arasında Narkotik ekibi tarafından zanlının ikametgahına gidildiğini ve içerden koşuşturma seslerinin gelmesi üzerine giriş kapısının kırılarak, içeri girildiğini anlattı.

   Kurtbir, zanlı İsmet Yapıcı’nın sol elindeki 4 gram ağırlığında sentetik cannabionid türü olduğuna inanılan uyuşturucu maddeyi yok etmek isterken makul güç kullanılarak suçüstü tutuklandığına vurgu yaptı.

“Güney Kıbrıs’tan ithal etti”

   Polis memuru Kaan Kurtbir, zanlı İsmet Yapıcı’dan yapılan soruşturmada konu uyuşturucu maddeleri 04.10.2020 tarihinde Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nden aranan bir şahıs aracılığıyla 250 Euro karşılığında 30 gram olarak ithal edip, 06.10.2020 tarihinde Mehmet Enginol’a verdiğinin tespit edildiğini belirtti.

   Kurtbir, zanlının itiraf içerikli gönüllü ifade verdiğini ancak tahkikatın çok yönlü devam ettiğini, aranmakta olan bir kişi, alınması gereken ifadeler ve incelenmesi gereken kamera görüntüleri olduğuna vurgu yapıp, beş gün tutuklu kalmasını talep etti.

   Zanlının avukatları Şakir Karataş ve Cemal Gündüz, zanlının ciddi şekilde darp ederek, ifadesinin alındığını iddia etti. Polis, iddiaları reddetti ve zanlının vücudundaki morluklarının üç hafta önce geçirdiği trafik kazası sonrasında oluştuğuna dair hastane raporu alındığını da mahkemeye aktardı.   

   Yargıç Temay Sağer, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlının beş gün tutuklu kalmasına, ayrıca doktor kontrolünden geçirilmesine emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75