Naylon poşet kullanımı yüzde 70 azaldı

banner37

Marketlerde kullanılan naylon poşetlerin, 1 Aralık’tan itibaren ücretli olması işe yaradı

Naylon poşet kullanımı yüzde 70 azaldı
banner90
banner8

İbrahim FEVZİOĞLU

Ülkemizde çevre kirliliği yaratan market poşetlerinin 1 Aralık itibariyle ücretli olması, naylon poşet kullanımında hedeflenen azaltmayı sağladı.

Güney Kıbrıs’ta 6 ay önce başlayan uygulama sonucunda market poşeti kullanımının bu sürede yüzde 60 azalma gösterirken, Kuzey Kıbrıs’ta 17 günde yüzde 70 azalma gösterdiğini vurgulayan Çevre Dairesi Müdürü Abdullah Aktolgalı, hedeflerinin üzerine kısa sürede çıktıklarının altını çizdi.

Süpermarket İşletmecileri Platformu sözcüsü Tanser Nizam da, halkın karara saygı duyduğunu ve ilgi gösterdiğini belirtti.

Aktolgalı: Hedefimizin çok üzerine ulaştık

banner134
Çevre Dairesi Müdürü Abdullah Aktolgalı, KKTC’de kullanılan market poşetlerinin ücretli olması kapsamında ilk 3 ayda yüzde 50 azalma hedefini koyduklarını ifade ederek: “Uygulamanın 17’nci gününde yaptığımız araştırmalarda market poşetlerinin kullanımının yüzde 70 azaldığını gördük, bugün bu oranın daha da arttığını söyleyebilirim” dedi.

Vatandaşların bu konuda büyük hassasiyet gösterdiğini söyleyen Aktolgalı, halka teşekkür etti.

Aktolgalı, market poşetlerinden alınan ücretin belli bir kısmının ise kurulacak fonda toplanacağını ve bu parayla da çevre koruma projelerinin yapılacağını söyledi. Aktolgalı, diğer plastik ürünlerin kullanımının azaltılması için çalışma başlatacaklarını kaydetti.

Nizam: Geç uyguladık fakat iyi oldu

Süpermarket İşletmecileri Platformu sözcüsü Tanser Nizam, dünyada 10-15 yıllık olan ücretli market poşeti uygulamasına yeni geçtiğimizi belirterek “Biz geç uyguladık ama çok iyi oldu” dedi.

KKTC’nin çöplüğe dönmesinde market poşetlerinin büyük rol oynadığını söyleyen Nizam, özellikle Çevre Koruma Dairesi’nin teftişlerinin artırılması durumunda çevre kirliliğinin de önüne geçileceğini belirtti.

 

Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2018, 08:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75