'Naylon' tüketiminde yüzde 85 azalma bekleniyor

banner37

Çevre Koruma Dairesi Müdürü Aktolgalı, Süpermarket İşletmecileri Platformu Başkanı Nizam ve vatandaşlar, naylon poşetlerin 1 Aralık’tan itibaren ücretli olmasının “çevre kirliliğinin önlenmesi” açısından önemli bir karar olduğunu vurguladı.

banner87
'Naylon' tüketiminde yüzde  85 azalma bekleniyor
banner90
banner99

Ali ÇATAL-Ayşe BULUT

Doğada çözünmesi çok uzun zaman alan, çevre kirliliğine ve maddi gidere neden olan naylon poşet kullanımını azaltmak için Çevre Koruma Dairesi, düğmeye bastı.

Marketlerde kullanılan naylon poşetler, 1 Aralık 2018 itibarıyla, Güney Kıbrıs’ta olduğu gibi Kuzey Kıbrıs’ta da ücretli olacak. Naylon poşetlerin fiyatları, Bakanlar Kurulu tarafından belirlenecek, uygulamaya dair denetimi ise Çevre Koruma Dairesi bünyesindeki personel yapacak.

Çevre Koruma Dairesi Müdürü Abdullah Aktolgalı, “Gelişmiş ülkelerdeki gibi ilk yıllardaki hedef, naylon tüketiminde yüzde 40 azalma, yıllar içindeyse yüzde 85 azalma hedefliyoruz” dedi.

Karara destek veren Süpermarket İşletmecileri Platformu Başkanı Tanser Nizam da, “Vatandaş bedava zannederek aldığı naylon poşetin fiyatını, aslında ‘bir güzel’ ödüyor! Onun da ötesinde bu poşetler, doğada belki de binlerce yıl kalarak insan ve çevre sağlığını korkutucu boyutta tehdit ediyor. Ayrıca inanılmaz bir millî gelir kaybına neden oluyor” dedi.

KIBRIS’a konuşan vatandaşlar da, çevreyi korumak adına alınan kararı desteklediklerini belirtti.

 

Tüzüğü ihlal edene aylık asgari ücret ceza

Plastik alışveriş torbalarının ücretsiz temin edilmesinin cezası aylık asgari ücret kadar olacak. Çevre Yasası altında yapılan Ambalaj ve Ambalaj Atıklarının Yönetimi Tüzüğü’nü ihlal eden satış noktaları, ALO 123 Çevre İhbar Hattı’na bildirilebilecek.

Turizm ve Çevre Bakanlığı’na bağlı Çevre Koruma Dairesi, vatandaşları bilgilendirmek için tüm ilçelerde dün broşür dağıttı. Halk, televizyonlarda yayımlanan kamu spotuyla da bilgilendirilecek.

Çevre Koruma Dairesi Müdürü Abdullah Aktolgalı, dün sabah Çevre Koruma Dairesi personeli ile Lefkoşa’da Başbakanlık ışıkları olarak bilinen noktada vatandaşlara broşür dağıttı.

Çevre Koruma Dairesi’nin vatandaşlara dağıttığı broşürde şu ifadele yer alıyor:

“18/2012 sayılı Çevre Yasası altında yapılan Ambalaj ve Ambalaj Atıklarının Yönetimi Tüzüğü’ne göre, 15-50 mikron kalınlıkta olan plastik torbalar 1 Aralık 2108 tarihinden itibaren satış noktalarında kullanıcıya veya tüketiciye ücretsiz temin edilemez, ücretsiz teminine imkan verecek herhangi bir promosyon veya kampanyaya dahil edilemez.

Tüm halkımızı ve satış noktalarını bu konuda gerekli hassasiyeti sağlamaya davet ediyoruz.

Bu uygulamaya geçmeyen satış noktaları Çevre Koruma Dairesi personeli tarafından denetlenecek.  Plastik alışveriş torbalarının ücretsiz temin edilmesinin cezası aylık asgari ücret kadar olup aksi davranışta bulunanlar ALO 123 Çevre İhbar Hattı’na ihbar edilebilecek.”

 

Aktolgalı: Yüzde 85’lik azalma hedefliyoruz

Çevre Koruma Dairesi Müdürü Abdullah Aktolgalı, “Gelişmiş ülkelerdeki gibi ilk yıllardaki hedef, naylon tüketiminde yüzde 40 azalma. Yıllar içindeyse de yüzde 85 azalma hedefliyoruz” diyerek çevredeki en büyük kirliliğin naylon poşetler olduğunu söyledi.

Aktolgalı, gelişmiş ülkelerdeki uygulamaları inceleyerek, naylon poşetlerde ücret uygulamasını hayata geçirmeye karar verdiklerini ifade ederek poşet fiyatlarının Bakanlar Kurulu’nda belirleneceğini kaydetti.

Marketlerin de bu konuda hazırlık yaptığını söyleyen Aktolgalı, naylonlardan alınan ücretlerin Maliye Bakanlığı’nda toplanacağını, burada biriken paranın da yine çevre için kullanılacağını ifade etti. Aktolgalı, önümüzdeki günlerde bu konudaki farkındalığı artırmak için vatandaşlara ücretsiz bez çanta dağıtacaklarını da belirtti. Ülkeyi daha güzel, temiz ve yaşanabilir hale getirmek için çalıştıklarını belirten Aktolgalı, bu uygulamaya destek veren, ortak çalışma yapılan kesimlere, marketlere ve naylon üreticilerine teşekkür etti.

 

Bolat: Vatandaş da özveri göstermeli, çöpünü doğaya atmamalı

KIBRIS’a konuşan Çevre Koruma Dairesi Çevre Teknisyeni Osman Bolak, ada genelinde yaptıkları çevre temizliği etkinliklerinde doğada en çok naylon poşete rastladıklarını söyledi.

Bu tespit üzerine, naylon poşetlerin ücretli olması ve file torbalara geçilmesi için proje hazırladıklarını ifade eden Bolak, file torbaların haftaya dağıtılmaya başlayacağını belirtti. Bolak, “Sadece Çevre Koruma Dairesi değil, halkımız da özveri gösterirse, çöpünü doğaya atmazsa, daha temiz çevreye sahip oluruz. Broşürleri dağıttığımız yerlerde olumlu izlenimler aldık vatandaştan bu uygulamadan vatandaş da memnun” dedi.
 

Nizam: O para alıcının cebinden zaten çıkıyordu

Süpermarket İşletmecileri Platformu Başkanı Tanser Nizam da, naylon poşet kullanımının, ülkemizin kanayan yarası olduğunu ifade ederek “Halk, her şeyden önce şunu bilmeli… Bedava zannederek aldığı naylon poşetin fiyatını, aslında ‘bir güzel’ ödüyor! Onun da ötesinde bu poşetler, doğada belki de binlerce yıl kalarak insan ve çevre sağlığını korkutucu boyutta tehdit ediyor. Ayrıca inanılmaz bir millî gelir kaybına neden oluyor” dedi.

Nizam, bedava sanılarak marketlerden alınıp, evlerde istiflenen naylon poşetlerin fiyatının aslında müşteri tarafından ödendiğini belirterek konunun ‘çevre tahribatı’ boyutunun da işin cabası olduğunu söyledi.

Nizam, şunları kaydetti:

“Şunu şiddetle savunuyoruz ki; file ve bez torba kullanımıyla ve naylon poşetlerde ücretlendirmeye gidilmesi uygulamasıyla, adım başı gördüğümüz o sağlıksız petrol artıklarının yüzde 80’inden kurtulabiliriz.

Hepsinin ötesinde, işin bir de ‘tüketiciye haksızlık’ boyutu var. 100 TL’lik alışverişini tek poşete tıkıştıran bilinçli tüketici de ‘eve 10 tane poşetle giden’ bilinçsiz tüketici de naylon poşet için aynı parayı ödüyor.”

 

Vatandaş da memnun

KIBRIS’a konuşan birçok vatandaş, naylon poşet kullanımının azaltılması, çevrenin korunması amacıyla alınan ücretli poşet uygulamasına destek verdiğini belirtti.

Nidayi Özaşar, uygulamayı “geç kalınmış” olarak değerlendirerek doğaya atılan naylon poşetlerin yıllarca doğada kaldığını belirtti. Özaşar, büyük çevre kirliliği yaratan naylon poşetleri, artık doğada görmemeyi umut ettiklerini söyledi.

Ziba Güresun da yabancı ülkelerde naylon poşetlerin ücretli olduğunu örnek göstererek söz konusu uygulamanın daha az poşet kullanımını sağlayacağı için memnun olduklarını belirtti.

Ali Güllü de, çevre kirliliğini önleyecek karara destek vererek, “En azından çocuklarımızın geleceği için daha güzel ve daha temiz bir çevre bırakalım” dedi.
 

Güney Kıbrıs ve İngiltere’deki uygulama başarılı oldu

Avrupa Komisyonu Güney Kıbrıs Temsilcisi Ierotheos Papadopulos tarafından açıklanan verilere göre, Güney Kıbrıs’ın 1 Temmuz 2018’de başlayan ‘naylon poşetlerin ücretli verilmesi’ uygulamasından beri naylon poşet kullanımı yüzde 80’e varan oranda azaldı.

Poşetlerin tanesini 6 centten satan Güney’in, bu özelliğiyle ‘naylon poşet kullanım oranını en kısa sürede en çok düşüren ülke’ olduğu bilgisi de paylaşıldı. Keza İngiltere’de de naylon poşetler beş penny karşılığı satılmaya başlandığı andan itibaren, petrol artığı poşet kullanımı ülkede yüzde 85 azaldı.

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2018, 09:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75