banner6

Ne sosyal mesafeyi, ne de maskeyi takan var

banner37

Ülkemizdeki Covid-19 vaka sayısında rekor üstüne rekor kırılıyor ancak halkın büyük çoğunluğu ne sokakta, ne kapalı mekanlarda, ne de toplu taşıma araçlarında sosyal mesafe ve maske kuralına uyuyor

Ne sosyal mesafeyi, ne de maskeyi takan var
banner99

Doğan SAMER

Ülkemizde yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınında rekor üstüne rekor vaka sayısının tespit edildiği bu günlerde halk kural tanımamakta diretiyor.

Her gün yüzlerce vaka açıklanıyor, sayısız temaslı çıkıyor, sağlıkçılar “sistem çöküyor” çağrısında bulunuyor, ancak bulaşın en çok görüldüğü Lefkoşa ve Girne ilçesinde halk pek de durumun ciddiyetini kavramış gibi görünmüyor.

Bulaşın en kolay olduğu kalabalık mekan ve toplu ulaşımda maske ve sosyal mesafenin önemi uzun bir süredir uzmanlar tarafından anlatılmasına rağmen, yine de bir çok kişi bu önlemlere pek de kulak asmıyor.

KIBRIS muhabiri dün Lefkoşa ve Girne’de sokağa çıktı, halkın Covid-19 salgınına karşı alınması gereken önlemlere ne kadar uyduğunun nabzını tuttu.

Son günlerde açıklanan rekor vaka sayılarında en çok bulaşın görüldüğü iki ilçe olan Lefkoşa ve Girne’de, sokakların sosyal mesafeye uymayan ve maskesiz dolaşan insanlarla dolu olduğu, marketlere maskesiz kişilerin girdiği, aynı şekilde maskesiz olarak otobüslere binildiği objektife yansıdı.

banner134

Öte yandan, birçok işyerinde de girişte bulundurulması gereken el dezenfektanlarının olmadığı da göze çarparken, bu işyerlerine giren kişi sayısına dikkat edip, maskesiz kişileri uyaracak birilerinin olmaması da dikkat çekti. Aynı durumun toplu taşıma araçlarında da yaşandığı görüldü.

Günlük tespit edilen vaka sayılarının 300’ü geçtiği bu günlerde sağlık uzmanları, maske, mesafe ve hijyen kurallarında kusursuz olunması gerektiğini vurguluyor.

Sağlık uzmanları, pandemiye karşı vatandaşları kalabalık mekanlardan kaçınması ve maskesiz toplu alanlarda bulunmaması konusunda sık sık uyarılarda bulunuyor.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104