banner6

Ne test yapıldı ne rapor hazırlandı

banner37

KIB-TEK’e ait santrallerde kullanılmak üzere ihalesiz bir şekilde alınan ve tartışmalara neden olan akaryakıttan numune alıp, tahlil yapmak isteyen Yeşil Barış Hareketi’ne izin verilmedi. Yeşil Barış Hareketi Genel Sekreteri Doğan Sahir, yakıtın ülkeye girmeden önce 18 ayrı tahlil yapılıp, rapor hazırlanması gerektiğini vurguladı:

Ne test yapıldı ne rapor hazırlandı
banner8

Ceren ÖZBİL

“GEREKLİ ANALİZLERİ YAPMAK İSTEDİK”… Yeşil Barış Hareketi Genel Sekreteri Doğan Sahir, ülkeye ihalesiz şekilde gelen akaryakıtın aynı zamanda gerekli denetiminin ve analizinin de yapılmadığını ve bu nedenle de kendilerinin bu analizleri yapabileceğini ilgili mercilere ilettiğini kaydetti. İlk başta izin verileceği yönünde bir açıklama yapıldığını kaydeden Sahir, daha sonra ise kendilerine sözlü olarak bu iznin verilmeyeceğinin söylendiğini ifade etti. Sahir bu durumun ise akıllarda birçok soru işareti yarattığını söyledi.

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’na ait santrallerde kullanılmak üzere ihalesiz şekilde alınan ve ülkede ciddi tartışmalara neden olan akaryakıta gerekli tahlilleri yapmak üzere izin isteyen Yeşil Barış Hareketi’ne izin verilmedi.

banner134

Bunun üzerine Yeşil Barış Hareketi yetkilileri dün Ekonomi ve Enerji Bakanlığı önünde toplanarak basın açıklaması yaptı ve söz konusu akaryakıta gerekli analizleri yapma taleplerinin hâlâ geçerli olduğunu açıkladı.

Yeşil Barış Hareketi Genel Sekreteri Doğan Sahir konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne açıklama yaptı.

Sahir, ülkeye ihalesiz şekilde gelen akaryakıtın aynı zamanda gerekli denetiminin ve analizinin de yapılmadığını ve bu nedenle de kendilerinin bu analizleri yapabileceğini ilgili mercilere ilettiğini kaydetti.

İlk başta izin verileceği yönünde bir açıklama yapıldığını kaydeden Sahir, daha sonra ise kendilerine sözlü olarak bu iznin verilmeyeceğinin söylendiğini ifade etti. Sahir bu iznin verilmemesinin de akıllarda birçok soru işareti bıraktığını belirtti.

“18 test yapılması gerekiyordu”

Söz konusu akaryakıtın adaya getirilirken 18 ayrı test yapılması gerektiğini ancak bunlardan sadece yoğunluk testinin yapıldığını ve yoğunluk testinin de içerisindeki çamur oranıyla oynanarak bile sonuçları değiştirilebilecek bir test olduğunu kaydeden Doğan Sahir şu şekilde konuştu:

“Biz bu testleri yapabileceğimizi söyledik ve talip olduk. Zaten bu yakıt adaya girmeden test yapılması ve rapor hazırlanması gerekiyordu. Bize ilk başta bu testler için numunelerin Türkiye’ye gönderileceği söylenmişti ve bu durumda da sonuç çıkması 4- 5 gün alabilirdi. Biz de bunun üzerine “biz yaparız” dedik. İlk sıcak yaklaşıldı. Ancak daha sonra sözlü olarak numune alamayacağımız söylendi. Biz de bunun üzerine basın açıklaması yaptık. En azından bu akaryakıtta sorun varsa bile, bundan sonra gelecek olanların önüne geçeriz diye düşündük. Biz çevreyi, ülkemizi düşünen bir çevre örgütüyüz. Bu yüzden böyle bir talepte bulunduk. Bu talebimiz hâlâ geçerlidir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88