Neofitu ABD'de enerji işbirliğinin önemine atıfta bulundu

banner37

DİSİ Başkanı Averof Neofitu’nun, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki (ABD) temaslarını sürdürdüğü belirtildi.

Neofitu ABD'de enerji işbirliğinin önemine atıfta bulundu
banner90
banner99

Alithia gazetesi, Washington’da düzenlenen Petrol ve Doğal Gazla ilgili yıllık forumda konuşan Neofitu’nun, “Kıbrıs” ve Doğu Akdeniz’in geniş bölgesinin, Enerji Politikası ile Güney Kıbrıs-ABD ilişkilerindeki yeni dönem açısından sahip olduğu perspektiflere atıfta bulunduğunu yazdı.

Konuşmasında, ABD-Güney Kıbrıs ilişkilerinin “yeni bir enerji döneminin yeni bir aşamasına girdiğini” dile getiren Neofitu, Amerikan Exxon Mobile şirketinin, Güney Kıbrıs’ın sözde “Münhasır Ekonomik Bölgesi” (MEB) içerisinde bulunan 10 numaralı parselle ilgili doğal gaz arama ve çıkarma sözleşmesi imzaladığını ve ilk araştırma sondajının da 2018 yılında gerçekleştirilmesinin planlandığını anımsattı.

Bunun çok büyük öneme sahip bir gelişme olduğunu, çünkü Exxon Mobile şirketinin sözde Rum MEB’inde kendisine ruhsat verilmesiyle, Doğu Akdeniz bölgesine “kendi damgasını vuracağını” savunan Neofitu, Rum kesiminin Doğu Akdeniz’de güvenilir bir siyasi, enerji ve ekonomik işbirliği kapısı olabileceğini öne sürdü.

Türkiye hariç olmak üzere, Rum Yönetimi’nin İsrail, Lübnan, Mısır, Ürdün ve Yunanistan olmak üzere, bütün komşularıyla kusursuz ilişkileri olduğunu ileri süren Neofitu, bu ilişkilerin, bölge ülkeleri arasındaki üçlü anlaşmalarla güçlenmekte olduğunu söyledi.

Sözlerinin devamında Kıbrıs sorununun çözümü durumunda Güney Kıbrıs-Türkiye ilişkilerinin değişeceğini ifade eden Neofitu, büyük enerji ihtiyaçları yanı sıra büyük bir ülkeyle işbirliği için ekstra perspektifler açılacağı gibi, daha geniş bölgesel işbirliği için de ekstra perspektifler açılacağını sözlerine ekledi.

banner134
Politis ise haberinde, Neofitu’nun ABD’ye gerçekleştirmekte olduğu 12 günlük ziyareti çerçevesinde “Uluslararası Cumhuriyetçiler Enstitüsü- International Republican Institute” (IRI) üyeleriyle bir araya geldiğini yazdı.

Gazete, DİSİ’den yapılan açıklamaya dayanarak, Neofitu’nun IRI üyeleriyle yaptığı görüşmede Kıbrıs sorunu, enerji konusundaki gelişmeler, aynı zamanda ABD-Güney Kıbrıs ilişkilerine yönelik fikir alışverişinde bulunulduğunu kaydetti.

Fileleftheros ise; “Doğu Akdeniz Yabancı Çok Uluslu Şirketler İçin Cazip” başlıklı haberinde, Neofitu’nun Washington’da düzenlenen petrol ve doğal gazla ilgili yıllık forumda yaptığı konuşmaya yer verdi.

Konuşmasında, Doğu Akdeniz’in önümüzdeki 10 yıl boyunca, çok uluslu petrol-doğal gaz şirketlerinin büyük ilgisini çekeceğinin tahmin edildiğini dile getiren Neofitu, bunun Lübnan’ın çıktığı birinci tur ruhsat ihalesinin kısa zaman önce ortaya çıkan sonuçlarından da görülebileceğini ifade etti.

Neofitu, Doğu Akdeniz’in enerji olanaklarının oldukça cazip olduğunu ve yeni yatırım perspektifleri açmakta olduğunu sözlerine ekledi.

Gazete, Neofitu’nun Washington temasları sırasında Amerikan Kongresi’nden yetkililerle bir araya geldiğini de ekledi.

 

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2017, 11:44
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75