Neofitu: Barışçıl, tarihi bir olaya basit bir atıf

banner37

DİSİ Başkanı Averof Neofitu, 1950 enosis plebisitinin Temsilciler Meclisi tarafından onaylanmasını "yanlış zamanlama" olarak değerlendirirken Kıbrıs Türk tarafının tepkisinin "cumhurbaşkanı ve parlamentoya ne yapacağını söylemesi" nedeniyle "kabul edilemez" olduğunu belirti.

Neofitu: Barışçıl, tarihi bir olaya basit bir atıf
banner90
banner8

Güneydeki haber kaynaklarından alınan bilgiye göre Neofitu, Kıbrıs Rum Eğitim Bakanlığı'nın bu konuda yayınlayacağı genelge ile ilgili karar vermenin meclisin işi olmadığını, konunun "kafa karışıklığı ve demagojiye fırsat vermeden" en kısa zamanda halledilmesi gerektiğini söyledi.  

Diğer yandan Kıbrıs Rum Eğitim Bakanı Kostas Kadis'in konuyla ilgili herhangi bir genelge yayınlanmayacağını söylediği iddia edildi. 

Neofitu, Meclis tarafından kabul edilen değişiklikle birlikte "barışçıl tarihi bir olaya" basitçe atıf yapılacağını Kıbrıslı Türklerin de bundan rahatsızlık duyduğunu belirterek "ancak her Temmuz işgal altında gerçekleşen etkinliklere karşı Kıbrıslı Rumların nasıl hissettiklerini anlamıyorlar" ifadelerini kullandı.   

DİSİ'nin meclisteki oylama sırasında çekimser kalmasını "DİSİ tarihi bir olaya karşı oy kullanamazdı" diyen Neofitu, konunun Kıbrıs Türk tarafınca "Kıbrıs Rum tarafında politika değişişliği" olarak okunmasının zorlama ve kabul edilemez olduğunu dile getirdi.

Öneriyi ELAM verdi, DİSİ reddetmedi  

banner134
ELAM milletvekili Linos Papayiannis tarafından sunulan öneri, çoğu küçük partiler ve muhafazakar milletvekillerinden olmak üzere geride bıraktığımız cuma günü 56 sandalyeli meclisten 19 oyla geçmişti.

DISI oylamaya çekimser kalırken AKEL ret oyu vermişti. Ancak değişiklik önerisi, ilgili komiteden DİSİ üyeleri Kiriakos Hacıyannis, Yorgos Karulla ve Annita Demetriu'nun oylarıyla geçmişti.

Resmi tatil olmuyor

Güney'deki kaynaklar, yasa değişikliği ile birlikte "enosis" gününün resmi tatil olmayacağını, sadece öğretmenlere söz konusu günle ilgili anma etkinliği hazırlama yetkisi verdiğini ifade ediyor.

Değişikliğin, "Okulların İşleyişi" ile ilgili mevcut bir yasaya yapılan bir ilave olduğu kaydedildi. 

Diğer yandan yasa değişikliği ile birlikte birçok Kıbrıslı Rum'un DİSİ'ye oylamada çekimser kaldığı için sosyal medya üzerinden tepki göstermiş, DİSİ'nin 2017 başkanlık seçimlerini düşünerek hareket ettiği yorumları yapılmıştı.  

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2017, 15:19
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75