banner6

Neofitu: Güvenlik belirleyici faktör

banner37

DİSİ Başkanı Averof Neofitu, Cenevre’de güvenlik konusunun belirleyici faktör olacağını söyledi.

Neofitu: Güvenlik belirleyici faktör
banner151 banner143

Fileleftheros gazetesi Neofitu’nun, ABD’deki temaslarının ardından dün basın toplantısı düzenlediğini yazdı.

Habere göre Neofitu, Cenevre’de görüşülecek ilk başlığın güvenlik olmasının bir başarı olacağını savunarak, Kıbrıs sorununun daha ilerdeki sürecinin bu başlıktaki ilerlemeye bağlı olacağını öne sürdü.

Türk tarafının bu önemli konuda gerçek bir siyasi irade göstermesi gerektiği görüşünü dile getiren Neofitu, diğer önemli başlıklarda hâlâ anlaşmazlıkların olduğunu küçümsemediğini belirtti.

Ancak belirleyici faktör ve belirleyici konunun güvenlik konusu olacağını iddia eden Neofitu, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in haklı olarak bu konuyu öncelik olarak gündeme getirdiğini savundu.

Neofitu, kendi taraflarının iradeye sahip olduğunu da belirtti.

Türkiye, güvenlik, garantiler ve ordu konusunda geleneksel tezlerinde sabit kalırsa zor duruma düşeceğini savunan Neofitu, Türkiye’nin uzlaşmaz tutumuyla Cenevre’ye gitmesi durumunda sorumluluğu da üstleneceğini iddia etti.

ABD ziyaretiyle ilgili bir soru üzerine ise Neofitu, Washington ve New York’taki temasları sırasında muhataplarına ilettiği tezlerinin anlayışla karşılandığını ifade etti.

Neofitu İngiliz Yüksek Komiseri ve Fransız büyükelçi ile görüştü

Öte yandan Alithia gazetesi Neofitu’nun dün İngiliz Yüksek Komiseri Matthew Kidd ve Fransa’nın Güney Kıbrıs Büyükelçisi Rene Troccaz ile görüştüğünü aktardı.

Gazeteye göre Neofitu bu temaslarında, Cenevre konferansına değinerek, taraflarının, ayrıntılı bir müzakereye hazır olduklarını belirtti.

Haberde Neofitu’nun Güvenlik Konseyi diğer Daimi Üyeleri Rusya, Çin ve ABD’li Büyükelçilerle de görüşeceği kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2017, 11:09
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104