Nerede o eski bayramlar?

banner37

Covid-19 salgını ve sıcak hava bir yandan etkili olurken, bu yıl 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı ile Kurban Bayramı’nın ilk günün çakışması, bayram ziyaretlerine olumsuz yansıdı; herkesin diline aynı söz dolandı:

Nerede o eski bayramlar?
banner99

Ali ÇATAL

Yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınında pozitif vaka sayısında yaşanan ürkütücü artış, 40 derece ve üzerinde seyreden hava sıcaklığının yarattığı etkilerin yanı sıra, bu yıl 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı ile Kurban Bayramı’nın başlangıcının aynı güne denk gelmesi, bayram ziyaretlerine olumsuz yansıdı.

20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı, düzenlenen törenlerle kutlandı ancak bayram ziyaretleri bu yıl neredeyse hiç yapılamadı.

Kimileri bulaş korkusundan, kimileri de sıcak hava nedeniyle bayram ziyareti yapmaktan kaçındı, kimileri de aynı gerekçelerle ziyaretçi kabul etmedi. Hal böyle olunca da dün başkentin sokakları bomboş kaldı.

Başkentin ana arterleri bir yana; mahalle araları dahi ‘hayalet kenti’ andırırken, vatandaşlar ise durumu “Nerede o eski bayramlar” şeklinde değerlendirdi.

banner134
Kıbrıs’a özgü ‘ciğer menülü’ ve yüksek katılımlı bayram kahvaltılarının yerini ‘görüntülü telefon görüşmelerinin’ aldığını söyleyen yurttaşlar, artık hazırladıkları ikramlıkları servis edecek akraba ve dost bile bulamamaktan yakındı.

“İnsanlar korkuyor çünkü vaka sayıları çok arttı. Havalar da inanılmaz sıcak. Ev ziyaretlerinin yerini ise görüntülü telefon konuşmalar alalı çok oldu. Gençleri zaten evde bulmak mümkün değil çünkü onlar için bayram, aslında tatil demek” ifadelerini kullanan vatandaşlar, geçmişteki bayramları özlediklerini dile getirdi.

Öte yandan, yurttaşların tabiriyle ‘bayram havası’ her ne kadar aşırı sıcakların ve değişen bayram algısının azizliğine uğrasa da bazı evlerde geleneklerin halen yaşatıldığı da gözlerden kaçmadı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75