Nestoros: Karar, sorunun özüne dokunmadı

banner37

Kayıp Şahıslar Komitesi’nin Kıbrıslı Rum üyesi Nestoras Nestoros, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin Türkiye’nin kayıp konusundaki tutumuyla ilgili kararının sorunun özüne dokunmadığını iddia etti.

banner87
Nestoros: Karar, sorunun özüne dokunmadı
banner90
banner8

Haravgi gazetesine göre, sorunları doğru ve mantıklı bir şekilde çözmezlerse kayıpların yakınlarına doğru ve net yanıtlar veremeyeceklerini söyleyen Nestoros, kayıplar konusunun Kayıp Şahıslar Komitesi’nde yönetiminin insani, Avrupa Konseyi ve müdahil tarafların yönetiminin ise siyasi nitelik taşıdığını öne sürdü.

Gazete, kararda, Türk makamlarına araştırmaların sonuç getirici olması ve hızlıca tamamlanmasını sağlama çağrısında bulunulduğu belirtilirken, Avrupa Konseyi’nin 2017 Eylül ayında kayıplar konusunu yeniden inceleme kararı aldığını aktardı.

Nestoros, eldik askerlerinin ailelerine bilgi vermeye gidiyor

Öte yandan Alithia gazetesi, Kayıp Şahıslar Komitesi’nin Kıbrıslı Rum üyesi Nestoras Nestoros ve diğer yetkililerin, Gönyeli’de bulunan ELDİK askerleriyle ilgili kimlik tespit çalışmaları hakkında bilgi vermek üzere bugün Yunanistan’a gideceğini yazdı.

Gönyeli’deki kazıların 2010 tarihinde yapıldığını ancak analiz ve kemiklerin kimlik tespitlerindeki gecikmeden ötürü bu yıl sonuç elde ettiklerini belirten Nestoros, 12 kişinin profiline sahip olduklarını, bunlardan 10’unun kimlik tespitlerinin yapıldığı bilgisini verdi.

6 ailenin şimdi, 4’ünün ise Ocak ayında bilgilendirileceğini söyleyen Nestoros, Yunan hükümetiyle görüşüp, gerekli ayarlamalar yapıldıktan sonra kemiklerin teslim edileceğini belirtti.

 

Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2016, 16:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75