banner6

Nevruz ateşi 'olaysız' yandı!

banner37

Baharın uyanışı, barış, dostluk ve kardeşlik anlamında önemli bir bayram olarak kabul edilen Nevruz, ülkemizde coşkuyla kutlandı

Nevruz ateşi 'olaysız' yandı!
banner151 banner143

Ahmet İLKTAÇ

Doğu ve Güneydoğu Kültür Derneği, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Lefkoşa Emekçiler İnisiyatifi, Girne Emekçiler İnisiyatifi ve Öğrenci İnisiyatifi tarafından organize edilen Nevruz kutlamaları dün İskele Belediyesi Piknik Alanı’nda yapıldı.

Baharın uyanışı, barış, dostluk ve kardeşlik anlamını taşıyan Nevruz kutlamaları, dün saat 10.00’dan 18.00’e kadar devam etti.

Bine yakın yurttaşın ve öğrencilerin katıldığı kutlamalarda herhangi bir olay yaşanmazken, kutlamaların yapıldığı alanda en az katılımcı kadar polis görev yaptı.

Kutlamaya katılanların üzerleri ve araçları didik didik arandı. Polis katılımcıların üzerinde tecavüzkâr alet veya terör örgütlerini sembolize edebilecek eşyalar aradı.

Bazı katılımcıların üzerlerinde yıldız sembolü olan kırmızı, yeşil ve sarı renklerdeki eşarpları geçici süreliğine alıkonuldu. Bu eşarplar daha sonra sahiplerine teslim edildi. Alana güvenlik çemberinden geçerek girmek isteyen başta Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit’in aracı olmak üzere tüm araçlarda arama yapıldı.

Nevruz kutlamalarına siyasilerin de katılımı yoğun oldu. Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekilleri Doğuş Derya, Erkut Şahali, Asım Akansoy ve Ferdi Sabit Soyer’le birlikte CTP Genel Sekreteri Erdoğan Sorakın kutlamalarda yer alırken, TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP) Genel Başkanı İzzet İzcan, TKP YG Genel Başkanı ve Milletvekili Mehmet Çakıcı ve Dipkarpaz Belediye Başkanı Suphi Coşkun da katılarak kutlamalara destek verdi.

Kutlamalar çerçevesinde halaylar çekilip, Kürtçe ve Türkçe şarkılar okundu. Katılımcılar yakılan Nevruz ateşinin üzerinden atladılar. Kutlamada konuşma yapılmazken Halkların Demokratik Partisi (HDP) Baraka Kültür Merkezi ve Dayanışma isimli örgütün mesajları okundu.

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2017, 09:19
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104