banner6

Nikolas, Anastasiadis'e güvenmiyor

banner37

DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos, Kıbrıs sorununun yönetilmesinde Kıbrıs CUmhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis’e güvenmediğini açıkladı.

Nikolas, Anastasiadis'e güvenmiyor
banner151 banner143

Fileleftheros, “Anastasiadis’e Güvenmiyoruz… Nikolas Papadopulos Kıbrıs Sorununun Başkan Tarafından Yönetilmesi Konusunu Doğrudan Gündeme Getirdi” başlığıyla aktardığı söyleşide, “Son zamanlarda Kıbrıs Rum siyasi güçleri arasında görülen ancak hiçbirinin şu ana kadar resmen ve direkt telaffuz etmediğini”, ilk kez bir siyasi parti başkanının, Kıbrıs sorununu yönetmesinde Anastasiadis’e güvenmediğini direkt söylediğine dikkat çekti.

Gazeteye göre “Bir karartma ve gizli diplomasi ortamındayız. Başkan Anastasiadis, DİKO ve diğer bütün siyasi partilerin sert protestolarından sonra, partilerin belge ve tutanaklara erişimine daha dün izin verdi” diyen Papadopulos yalnız siyasi partilerin değil halkın da bilgilendirmesi gerektiğine dikkat çekti. “Karartma ve gizli diplomasi vatandaşlar arasında korku ve güvensizlik yaratıyor” dedi.

Papadopulos, 8 yıldan beridir sadece “Yönetim” başlığının ve KıbrıslıRum göçmenlerin “geri dönüş hakkından mahrum bırakılmasının” görüşüldüğünü, “toprak iadesi, Türk askerinin çekilmesi, garantilerin ve müdahale hakkının tasfiyesi, yerleşiklerin (TC kökenliler) gitmesi konularının müzakere edilmediğini ve Rum Yönetimi’nin halkı “tavizleri ve cömert promosyonları konusunda bihaber bıraktığını” söyledi.

“Türk tarafı halen istediklerini aldıysa o zaman, bugün bile uzlaşmazlığını sürdürdüğü –vermesi gerekenler- konularında neden gerekli tavizlerde bulunsun haklı soruları doğuyor” diyen Papadopulos, “BM’nin, Kıbrıs Rum tarafının belirli tavizlerini ‘kilitlemek’ veya prosedürel olmakla birlikte, geri dönüşü olmayacak özlü oldubittiler yaratmak niyetinin Rum halkının bu endişelerini güçlendirdiğine” dikkat çekti.

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2016, 15:18
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104