banner6

Nikos Anastasiadis’ten “EuroAsia Interconnector”a destek

banner37

“EMGF” kurucu üyelerinden Filistin, Mısır ve Ürdün’ün kuruluş sözleşmesini onayladığı, Güney Kıbrıs ve İsrail’in yakında onaylayacağı, Yunanistan ve İtalya’nın da gerekli prosedürleri yürütmekte olduğu açıklandı.

Nikos Anastasiadis’ten “EuroAsia Interconnector”a destek
banner151 banner143

    Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasidis EuroAsia Interconnector projesine tam destek belirtti.

Rum basınında yer alan habere göre Güneydoğu Avrupa Enerji Enstitüsü’nün “Financial Media Way” isimli iletişim ve konferans şirketinin işbirliğinde Lefkoşa’nın Rum kesiminde düzenlenen “8’inci Enerji Sempozyumu 2020”de konuşan Anastasiadis Rum Yönetimi’nin enerji stratejisini özetledi.

Anastasiadis kapsamlı stratejik planlamaya dayanan enerji stratejilerinin Güney Kıbrıs’ın “enerji izolasyonunun bölge ülkeleriyle karşılıklı çıkara dayalı işbirliği aracılığıyla aşmak, iç enerji piyasasını geliştirmek ve aşamalı olarak yeşil enerjiye ve döngüsel ekonomiye geçmek, Münhasır Ekonomik Bölge içerisindeki hidrokarbon zenginliğini değerlendirmek” olduğunu anlattı.

İç enerji alanındaki en önemli hedeflerinden birinin de 2021 sonu-2022 başında olması beklenen rekabet edebilir bir elektrik enerjisi piyasası açmak olduğunu anlatan Anastasiadis, enerji izolasyonunu açma hedefi çerçevesinde AB açısından yüksek öneme sahip ortak ilgi projelerinin ileri götürülmesini kendilerine öncelik olarak belirlediklerini söyledi.

Anastasiadis, bu kapsamdaki ilk projenin de İsrail-Güney Kıbrıs-Yunanistan arasında EuroAsia Interconnector adıyla bilinen deniz altı kablo bağlantısı kurulması olduğunu belirtti, “Bunun dışında, Kıbrıs’ı Mısır ve Yunanistan’la bağlayacak EuroAfrica Interconnector elektrik bağlantısı önerisine tam destek veriyoruz” dedi.

EAST MEDITERRANEAN GAS FORUM’A ONAY…

Rum basını, Rum Bakanlar Kurulu’nun dünkü toplantısında uluslararası “East Mediterranean Gas Forum/EMGF” (Doğu Akdeniz Gaz Forumu) örgütünün kuruluş sözleşmesini onayladığı bilgisini verdi ve aynı sempozyumda konuşan Rum Enerji Bakanı Nataşa Pilidu’nun, EMGF’nin “Doğu Akdeniz’deki doğal gazın en iyi şekilde değerlendirilmesini sağlamayı hedefleyen uluslararası bir örgüt” olduğuna işaret ettiğini yazdı.

Pilidu Filistin, Mısır ve Ürdün’ün halen EMGF kuruluş sözleşmesini onayladığını İsrail’in ve Güney Kıbrıs’ın da çok yakında kuruluş sözleşmesini meclisten geçirerek onaylamasının beklendiğini anlattı. Beş kurucu ülkenin (Filistin, Mısır, Ürdün, İsrail, Güney Kıbrıs) kuruluş sözleşmesini onaylamasının hemen ardından örgütün işleyişine başlayacağını, iki ülkenin daha (Yunanistan ve İtalya) gerekli prosedürleri yürütmekte olduğunu söyledi.

Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2020, 11:51
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104