Nisap tehdidiyle talepte bulunuyorlar

banner37

Hükümet ortaklarından UBP ile DP arasındaki “Çalışma Bakanı atama” krizi kördüğüm oldu. DP, Çalışma Bakanlığı için Afet Özcafer’i önerdi ancak Başbakan Saner, atamayı Cumhurbaşkanı’na sunmadı. KIBRIS’a konuşan Özcafer, “Anayasayı ihlal eden bir Başbakan var” diyerek, krizin perde gerisini anlattı:

Nisap tehdidiyle talepte bulunuyorlar
banner99

Ceren ÖZBİL

“SORUN BEN DEĞİLİM”… DP Genel Sekreteri Afet Özcafer, Başbakan Ersan Saner’i, “doğruyu söylememekle” suçladı. Özcafer, “Eğer sorun, dedikleri gibi Afet Özcafer olsaydı, ben ‘eksik olsun öyle bakanlık’ derdim. Beni herkes biliyor, yıllardır siyasetteyim, hiçbir zaman bireysel isteklerimi, halkın, toplumun önünde tutmadım. Ancak bu saatten sonra kimse kusura bakmasın” dedi

“ANAYASAYI İHLAL EDEN BİR BAŞBAKAN VAR”… DP Genel Sekreteri Afet Özcafer, Çalışma Bakanı ataması yapılmadığı sürece her geçen gün UBP’nin hanesine eksi yazıldığını söyledi ve ortada Anayasa’yı ihlal eden bir Başbakan olduğunu belirtti. Özcafer, “Başbakan ‘Cumhurbaşkanı gelsin, atamada sorun yok’ dedi. Cumhurbaşkanı geldi, yine atama yapılmadı” şeklinde konuştu.

“NİSAP TEHDİDİYLE TALEPLERDE BULUNUYORLAR”… Afet Özcafer, hükümetin mecliste nisap sağlayabilmesi için 26 oya ihtiyacı olduğunu hatırlatarak, bunun da milletvekillerinin, kendilerini, daha önemli görmelerini, bazı taleplerde bulunabilmelerini ve olmazsa da “nisap sağlamam”diyebilmesini getirdiğini kaydetti. Özcafer, meclisin bu şekilde nasıl çalışabileceğini sordu.

Demokrat Parti milletvekili Koral Çağman’ın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevinden istifa etmesinin ardından başlayan “Bakan atama krizi” kördüğüm oldu.

Demokrat Parti, istifa eden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Koral Çağman’ın yerine Afet Özcafer’in atanmasına karar verdi. DP’nin, Başbakan Ersan Saner’e resmi yazı yazıp, Saner’in bu yazıyı Cumhurbaşkanı’na iletmemesi nedeniyle atamada yaşanan gecikme, UBP ile DP arasında gerginliğe yol açtı.

Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne açıklama yapan DP Genel Sekreteri Afet Özcafer, Başbakan Ersan Saner’i “doğruyu söylememekle” suçladı.

Özcafer, “Eğer sorun, dedikleri gibi Afet Özcafer olsaydı, ben ‘eksik olsun böyle bakanlık’ derdim. Beni herkes biliyor, yılladır siyasetteyim, ben hiçbir zaman bireysel isteklerimi, halkın, toplumun önünde tutmadım. Ancak bu saatten sonra kimse kusura bakmasın” dedi.

Afet Özcafer, ayrıca hükümetin mecliste nisap sağlayabilmesi için 26 oya ihtiyacı olduğunu, bunun da milletvekillerinin kendilerini daha önemli görmelerini, bazı taleplerde bulunabilmelerini ve olmazsa da “nisap sağlamam”diyebilmesini getirdiğini kaydetti.

“Anayasayı ihlal eden Başbakan”

DP Genel Sekreteri Afet Özcafer, Çalışma Bakanı ataması yapılmadığı sürece her geçen gün UBP’nin hanesine eksi yazıldığını söyledi ve ortada Anayasa’yı ihlal eden bir Başbakan olduğunu belirtti.

UBP’lilerin, Parti Meclisi’nde bile “bir an önce bu atamayı yapın, biz bu durumdan rahatsızız” diyenler olduğunu ifade eden Özcafer, buna rağmen Başbakan’ın birçok kez de doğruyu söylemeyerek atamayı yapmadığını kaydetti.

Özcafer, “Başbakan ‘Cumhurbaşkanı gelsin, atamada sorun yok’ dedi. Cumhurbaşkanı geldi, yine atama yapılmadı. Bunu hep birlikte okuduk, izledik. Demek ki Başbakan doğruyu söylemiyor. Sorun ne “nisap sağlamam” diyen vekillerdedir, ne de diğer durumlardadır. Meclis tatilinden sonra zaten nisap sağlanamayacağı ortadadır” şeklinde konuştu.

“Bir partinin içişlerine karışamazsınız”

Hükümet protokolünde zaten hükümetin ekime kadar devam edeceğinin yazıldığını ifade eden Afet Özcafer, ancak nisap sorunlarının da ülkeyi erken seçime götürecek gibi göründüğünü belirtti.

banner134
Özcafer, şunları söyledi:

“Anayasa aykırı hareketler söz konusudur. Bakan ataması ile ilgili bir partinin içişlerine karışamazsınız, müdahale edemezsiniz. Demokrat Parti olarak biz toplantı yaptık ve son kararımızı açıkladık.

Şimdi de konuşulan DP’nin sert çıkış yapmadığıdır.

Hükümetten ayrılması mı gerekiyor diye konuşuluyor. Yılların Demokrat Partisi herhalde o siyasi tecrübeye sahiptir. Zaten seçime gidecek bir hükümet vardır.

Başbakan’ın kurultaya gitmeden seçime gitmeme arzusu nedeniyle bu bakanlık atamasını da sürüncemede tuttuğunu, biz partiler olarak görebiliyoruz. Dışarıdan da görülebiliyor. Biz buna sebebiyet verecek değiliz.

Onun da bir başbakan olarak bu imzayı atması gerektiğine inanıyoruz, süreci sonuna kadar bekleyeceğiz.”

“Sorun ben olsaydım, eksik olsun böyle bakanlık derdim”

Şu anda bir bakan atanmasının söz konusu olduğunu belirten Afet Özcafer “Hükümetin mecliste nisap sağlayabilmesi için 26 oyu bulması gerekiyor. Bu da milletvekillerinin kendilerini daha önemli görmelerini sağlıyor. Yani bazı taleplerde bulunabiliyor ve olmazsa nisap sağlamam diyebiliyor” dedi.

Meclisin bu şekli ile nasıl çalışabileceğini soran Özcafer, eğer nisap sağlanmazsa, halkın, nisap sağlamayan milletvekillerini de, neyin ne olduğunu da göreceğini kaydetti.

Afet Özcafer, şöyle konuştu:

“Sorun sadece Çalışma Bakanlığı ile ilgili bir sorun da değil. Bakanlar Kurulu ve hükümet bir bütündür, ya da meclisteki 50 milletvekilini bir bütün olarak görüyoruz. Ülkeyi yönetenler olarak görüyoruz.

Dolayısıyla halk bu yüzden bunları gördüğü zaman isyan ediyor ve artık yeter diyor. Buna da ülkenin başı devam ediyorsa, halkın siyasete olan güveni gün geçtikçe daha da zedeleniyor, güvensizliği artıyor.

Bu da önümüzdeki bir seçim için bile iyi bir motivasyon değildir. Eğer sorun, dedikleri gibi “Afet Özcafer” olsaydı, ben “eksik olsun öyle bakanlık” derdim. Beni herkes biliyor, yıllardır siyasetteyim, ben hiçbir zaman bireysel isteklerimi, halkın, toplumun önünde tutmadım.

Ancak bu saatten sonra kimse kusura bakmasın, yapılması gerekeni izleyeceğiz ve göreceğiz.”

YORUM EKLE
YORUMLAR
edward george
edward george - 2 hafta Önce

ille bakan olacak. bu problemlerin bitmesi ve ulkenin faydasi icin secim kanunu degismeli ve gecikmeden secim yapilmali.

SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75