Nitelikli eleman bulamıyoruz! Sektörün yarısı kaçak...

banner37

Nitelikli eleman bulamıyoruz! Sektörün yarısı kaçak...
banner90
banner8

“Kalifiye personel konusu bizim kanayan en büyük yaramızdır” dedi. Geçmişte kalifiye personelin büyük bir kısmını Türkiye’den getirdiklerini fakat oradaki maaşların yükselmesi nedeniyle son 7-8 yıldır bu ülkeden de eleman getirmede sıkıntı yaşadıklarının altını çizen Ciddi, bu soruna çözüm bulunmasını istedi

SEKTÖRÜN YARISI KAÇAK… Sektörde büyük oranda haksız rekabetin de yaşandığına dikkat çeken Hüseyin Ciddi, “Sektörümüzde aktif firma sayısı 300 civarıdır fakat kayıtlı firma sayısı 170’tir. Yani yarı yarıya kaçak firmaların olduğu bir sektörde iş yapmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu. Ciddi, ithalatta da navlun giderlerinin yüksek olduğundan şikayet ederek, naylon fatura sorununun da yatırımcının önünde büyük engel yarattığını kaydetti

Funda ÖZSAKINÇ

   Ülkemizin birçok sektöründe yaşanan kalifiye eleman sorunu, mobilya ve dekorasyon alanında da büyük oranda hissediliyor.

   Kalifiye eleman sıkıntısı birçok sektörü yok olma noktasına getirdi.

   İşverenler birçok alanda nitelikli eleman bulmakta büyük sıkıntı yaşıyor.

   Geçmişte nitelikli eleman açığını Türkiye’den işçi getirerek kapatmaya çalışan işverenler, Türkiye ekonomisinin düzelmesinin ardından daha da zor durumda kaldı. Türkiye’den KKTC’ye gelen nitelikli işçi sayısı da iyice azaldı.

banner134
   Kalifiye eleman bulmanın ve yetiştirmenin birçok sektörde yarattığı sıkıntılardan mobilya sanayicileri de nasibini alıyor.

“Personel için üçüncü ülkelere bakıyoruz”

   Mobilya Sanayicileri Derneği Başkanı Hüseyin Ciddi, konuyla ilgili KIBRIS’a değerlendirmelerde bulundu.

   Ciddi, “Kalifiye personel konusu bizim kanayan en büyük yaramızdır” dedi.

   Hüseyin Ciddi, şunları kaydetti:

   “Maalesef bu konuda alttan çırak yetişmediği gibi meslek liseleri de çok az mezun veriyor ve bu az sayıdaki mezunlar da sektörde kalmıyor, bir yolunu bulup devlete girip çalışıyorlar.

   Bizler, çalışanlarımızın büyük bir kısmını Türkiye’den getiriyorduk fakat son 7-8 yıldır artık Türkiye’den de personel getirmede sıkıntılarımız oldu.

   Oradaki maaşların yükselmesi ve bizim ekonomimizin aşağıda kalması, Türkiye’den eleman getirmeyi zorlaştırdı. Haliyle bu konuda üçüncü ülkelere bakıyoruz”.

“Sektörün yarısı kaçak”

   Başkan Ciddi, kalifiye eleman olmayınca ülkedeki her sektörde otomatik olarak kalite sorununun çıkmaya başladığını ve bu konuda devletin yapması gereken çok şey olduğuna inandığını söyledi.

   Ülkemizde en zor şeyin üretim olduğuna dikkat çeken Ciddi, “Personel bulma sorununun yanında haksız rekabet hat safhada. Sektörümüzde aktif firma sayısı 300 civarıdır fakat kayıtlı firma sayısı 170’tir. Yani yarı yarıya kaçak firmaların olduğu bir sektörde iş yapmaya çalışıyoruz. Denetim olamadığı için de bu hal her geçen gün artıyor ve rekabet etme durumumuz azalıyor” şeklinde konuştu.

“İthalatta da ciddi sıkıntılar yaşanıyor”

   Ufak bir pazar olduğumuza işaret eden Hüseyin Ciddi, burada da en büyük sıkıntılardan birinin naylon fatura sorunu olduğunu ve naylon fatura ile giren ürünlerin yatırımcıların yatırım yapmasını ve büyümesini engellediğini vurguladı.

   İthalat alanında da ciddi sıkıntılar yaşadıklarını belirten Ciddi, “İthalattaki en büyük sıkıntımız, navlun giderlerinin yüksek olması ve gümrüklerimizin çalışma sisteminin zor ve maliyetli olmasıdır” dedi.

  “Koronavirüs bizim sektörümüze daha bulaşmadı. Tahminimizce 2021 başı gibi sektörde hissedeceğiz. Çünkü biz genelde siparişle çalıştığımız için bu dönemde eskiden kalma siparişlerimizi yapıyoruz” diyen başkan Ciddi, şöyle devam etti:

   “Döviz krizine de alıştık artık. 2-3 yılda bir maalesef bizi geri atıyor ve yine başlıyoruz. Bu çok kötü bir şey, fakat elimizden gelen bir şey yok” diye konuştu.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75