banner6

Niyet iyi ama uygulama yanlış!

banner37

KIBRIS’ın dün manşetten yayımladığı “Bu güzelliğe kıymayın!” haberi sonrası Esentepe’ye bağlı Bahçeli’deki sahilde su kanallarına doldurulan taşlar, iş aracıyla falezlerin içine girilerek, kepçe yardımıyla kaldırılmaya başlandı. Fakat bu yöntem, çevreye daha da büyük zarar verilmesine yol açtı

Niyet iyi ama uygulama yanlış!
banner8

Ahmet UÇAR

Esentepe’ye bağlı Bahçeli sahilindeki su kanallarının “plaja sürekli toprak aktığı” gerekçesiyle taş ve kayalarla doldurulması üzerine KIBRIS’ın manşetten yayımladığı “Bu Güzelliğe Kıymayın” başlıklı haberi sonrası, yetkililer harekete geçti.

Limanlar Dairesi, Girne Kaymakamlığı, Çevre Dairesi, Polis Müdürlüğü’ndeki görevliler, Esentepe Belediyesi yetkilileri bölgede inceleme yaptı, ilgili firma sorumlusundan söz konusu taşların başka çevre tahribatı yaratılmadan kaldırılmasını istedi.

Taşeron firma yetkilileri de ikazları dikkate alarak, “iyi niyetle” taş ve kayaları su kanallarının içinden kaldırmaya başladı. Ancak bu işlemin falezlerin üzerine çıkan ağır iş aracının yapması, başka bir tartışmayı gündeme getirdi.

Girne Kaymakamı Sinan Güneş, bölgede gereken incelemeleri yapmalarının ardından ilgili firmaya bu taşları kaldırmaları ve çevreye başka zarar vermemeleri yönünde uyarılarda bulunduklarını dile getirerek, çevrede yaşanacak başka bir sorunun Çevre Dairesi’nin sorumluluk alanına girdiğini ifade etti.

Esentepe Belediye Başkanı Cemal Erdoğan ise taş ve kayaların bölgeye iş makineleriyle bırakıldığını, bu nedenle bunların yine iş makineleriyle kaldırılması gerektiğini söyleyerek, Belediye’ye bağlı mimarların gözetimi altında hareket edildiğini vurguladı.

Kıbrıs Türk Biyologlar Derneği Başkanı Gizem Mulla, su akışının sağlanması için taşların kaldırılması işleminin iş makineleriyle yapılmasının yanlış olduğunu söyledi.

Güneş: İnceleme yapıldı

Girne Kaymakamı Sinan Güneş, önceki gün Limanlar Dairesi, Girne Kaymakamlığı, Çevre Dairesi ve Polis Müdürlüğü’ndeki görevlilerin Bahçeli sahilindeki durumu incelemeye gittiğini belirterek, yapılan incelemeler sonucunda kaya, taş ve toprakların kaldırılması yönünde yaptırım uyguladıklarını kaydetti.

Bu çalışma sürecinde ilgili kişilere başka bir çevre sorununa yol açılmaması, çevrenin zarar görmemesi için de uyarılarda bulunulduğunu dile getiren Güneş, sahildeki kayaları temizlemek için bölgeye iş araçlarıyla girilmesinin nasıl bir tahribat yaratacağı konusunda görüş verecek makamın Çevre Dairesi olduğunu ifade etti.

banner134

Güneş, söz konusu bölgenin hafta başında yeniden kontrol edileceğine işaret ederek, öte yandan ülkemizdeki sahillerin, dere yataklarının özellikle hafta sonları ve mesai saatleri dışında zarar gördüğünü vurguladı.

Erdoğan: Taş ve kayaları el gücüyle toplamak mümkün değil

Esentepe Belediye Başkanı Cemal Erdoğan, taşların iş makineleriyle konulduğunu belirterek, bu taşları el gücüyle çıkartmanın mümkün olmadığını, bu nedenle gereken işlemin hafif iş makineleriyle yapılmaya çalışıldığını kaydetti.

İlgili firmanın bu olayın usta başı tarafından yanlışlıkla yapıldığı yönünde beyanda bulunduğunu ifade eden Erdoğan, Esentepe Belediyesi olarak gerekenin yapılması için girişimde bulunulduğunu ifade etti.

Erdoğan, söz konusu temizliğin Esentepe Belediyesi’nde görevli mimarların gözetimi altında yapıldığına işaret ederek, çevreye en az zarar verecek şekilde ilerlediklerini açıkladı.

Mulla: Canlı yaşam alanı tahrip edildi

Kıbrıs Türk Biyologlar Derneği Başkanı Gizem Mulla, Esentepe’ye bağlı Bahçeli’deki sahil boyunda bulunan taşların kaldırılması için falezlerin olduğu bölüme iş araçlarıyla girilmesinin doğru bir davranış olmadığını belirterek, bölgedeki canlı yaşam yerinin tahrip edildiğini kaydetti.

Mulla, söz konusu bölgede bir habitat, besin zinciri olduğunu dile getirerek, bölgeye bu şekilde iş araçlarıyla girilmesi durumunda besin zincirlerinden birisinin zarar göreceğini ve böylelikle canlı yaşamının tehlikeye atılacağını ifade etti.

Bu temizlik çalışmasının bilinçsizce yapıldığına işaret eden Mulla, kayaları ve taşları kaldırmak isterken bu kayalar ve taşların altındaki canlı yaşamının zarar göreceğini bu nedenle bu bölgelere iş araçlarıyla girilmesini kınadıklarını vurguladı.

Mulla, su kanalının akışının sağlanması için bu kayaların kaldırılması gerektiğini ancak bunun iş araçlarıyla bölgeye girmek yoluyla olmaması gerektiğini açıkladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104