Norveç'in reddinin arkasında siyasi sebepler de var

banner37

Norveç’in, ülkede üretilen askeri ekipmanın Kıbrıs Milli Muhafızları için alınmasına engel olmasının arkasında, Kıbrıs sorunuyla da alakalı siyasi meselelerin olduğu belirtildi.

Norveç'in reddinin arkasında siyasi sebepler de var
banner99

Fileleftheros gazetesi “Norveçlilerin ‘Hayır’ının Arkasında Kıbrıs Sorunu Da Var” başlığıyla verdiği ve fotoğrafla desteklediği haberinde, askeri ekipmanlar üreten Norveçli şirketin, KMM için ekipman alma işini üstlenen İngiliz şirkete yolladığı mektubu yayımladı.

18 Temmuz 2016 tarihli mektupta, Norveçli şirketinin, Norveç Dışişleri Bakanlığı’nın, askeri teçhizata ihracat izni vermeyi reddettiği bilgisini bildirdiğini kaydeden gazete, mektupta iki sebebe atıfta bulunulduğunu belirtti.

banner134
Buna göre ilk olarak, Kıbrıs’a silah ve mühimmat ihracatının “1959 kararına” ve diğer talimatlara ters olduğunun belirtildiğini aktaran gazete, ikinci olarak ise BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide ima edilerek Norveçli yetkili önderliğindeki barış çabalarına işaret edildiğini kaydetti.

“1959 kararına” göre Norveç’in, savaşta ya da savaş tehdidi altında olan bölgelere ya da iç savaşın olduğu ülkelere silah ya da mühimmat satışına izin vermediğini belirten gazete, ayrıca atıfta bulunulan ilgili talimatlarda, “ihracatın silahlı çatışmalara neden olacağı ya da silahlı çatışmaları uzatacağı ya da ülkedeki mevcut gerilimleri ya da çatışmaları ağırlaştıracağı” durumlarda askeri ekipman başvurularının reddedilmesinin öngörüldüğünü yazdı.

Gazete haberinde, Norveç Dışişleri Bakanlığı’nın, geçmişte KMM'nin tedarik ettiği başka askeri ekipmanlarla ilgili bahse konu ihracat iznine herhangi bir itirazda bulunmadığına da dikkat çekti.

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2017, 10:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75