Nüfus planlaması olmazsa, okul sayısı da hastane sayısı da yetersiz kalır

banner37

Ülkedeki okul sayısının nüfusu karşılamaya yetmemesi nedeniyle 23 Nisan İlkokulu’ndaki üç sınıfın, özel okul olan Doğa Koleji’ne taşınmasına KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil tepki gösterdi:

Nüfus planlaması olmazsa, okul sayısı da hastane sayısı da yetersiz kalır
banner90
banner8

NÜFUS PLANLAMASI ŞART… KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, okullardaki öğrencilerin yüzde 56’sının TC, yüzde 5’inin 3. ülke, yüzde 39’unun da KKTC vatandaşı olduğunu belirterek, bu sorunun başlıca nedeninin nüfus konusunda ülkede bir planlama bulunmaması olduğunu anlattı. Elcil, “ülkeye giren çıkan belli değil” diyerek, bunun da beraberinde okulların ve hastanelerin yetersiz kalmasını getirdiğini söyledi.

Ceren ÖZBİL

Ülkedeki okul sayısının nüfusu karşılamaya yetmemesi ilköğretimde bugün başlayan yeni eğitim ve öğretim yılında sıra dışı durumların ortaya çıkmasına neden oldu.

Girne’de bulunan 23 Nisan İlkokul’undaki üç sınıf, bina yetersizliğinden dolayı Özel Doğa Koleji’ne taşındı. Bu üç sınıfta eğitim alan öğrenciler özel okula ait binada, özel okulun üniformaları ile devlet öğretmenlerinden eğitim almaya başladı.

Özel okul binasında eğitim alan bu devlet ilkokulu öğrencileri kendi okullarına 5 ay sonra yani yarıyıl tatilinin de ardından taşınabilecek.

Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası Genel Sekreteri Şener Elcil, bu sorunun başlıca nedeninin nüfus konusunda ülkede bir planlama bulunmaması olduğunu anlattı.

Elcil, “ülkeye giren çıkan belli değil” diyerek, bunun da beraberinde okulların ve hastanelerin yetersiz kalmasını getirdiğini söyledi.

banner134
“Sadece yüzde 39’u KKTC vatandaşı”

Elcil, okullardaki öğrencilerin yüzde 56’sının Türkiye Cumhuriyeti, yüzde 5’inin 3. ülke, yüzde 39’unun da KKTC vatandaşı olduğunu ifade etti ve şu şekilde konuştu:

“Bu dünyada ender görülen bir durumdur. Nüfusumuzdan fazla bir nüfusa eğitim ve sağlık hizmeti veriyoruz. Hiçbir planlama yok. Yeni okul yapılması taleplerimizi defalarca bakanlığa ilettik. Hiçbir şey yapılmadı. “Yapıldı”, “yapılıyor”, “ihaleye çıkılıyor” söylemleri ile hep oyaladılar. Bu sorun sadece Girne’de değildir. Mağusa, Gönyeli Yenikent’te, öğrenci sayıları çok fazladır. 35 öğrenci olan sınıflar var. Bunun yaşanmaması için ülke nüfusunu kontrol altına almaları gerekir.”

“Sorun nüfus aktarma meselesi”

Sorunun ülkeye nüfus aktarılması meselesi olduğunu söyleyen Elcil, ülkede kayıt dışı yaşamı tespit etmen için yapılan operasyonlarda da sadece birkaç tane Nijeryalı ya da Pakistanlı’nın yakalanıp ülkesine gönderildiğini belirtti.

Elcil, “fatura Nijeryalı ve Pakistanlılara kesiliyor. Ancak nüfusumuz 800 bini aşmış durumdadır. Bu da okulların yetersiz kalmasına neden oluyor. Bizim ülkemizde çalışmak için gelenlerin ailelerini getirmeleri gibi bir zorunluluk yoktur” dedi.

“90 öğretmen eksiği”

Şener Elcil, ayrıca ilköğretimdeki okulların bugün 90 öğretmen eksiği ile açıldığını belirtti ve bunun sorumlusunun da hükümetler olduğunu kaydetti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75