banner6

O barikat kalkacak

banner37

BM askerlerinin Taksim sahasına müdahalesi ve tartışma yaratan konu, Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu ve BM Temsilcisi Steward arasında bugün görüşülüyor

O barikat kalkacak
banner150

banner150

banner99

Kıbrıs Gazetesi Özel Haber

BM askerleri tel ördü…

Tarihi Taksim Sahası Türkiye Cumhuriyeti’nin destekleriyle yenilenip Çetinkaya Türk Spor Kulübü’nün kullanımına sunuldu. Ancak Birleşmiş Milletler Barış Gücü askerleri, Çetinkaya Kulübü binasından sahaya girişi sağlayan basamakları tel barikat ile kapatınca konu siyasi krize dönüştü.

 

Ertuğruloğlu- Steward görüşmesi bugün…

BM Özel Temsilci Colin Steward ada dışındayken yapılan bu girişime KKTC siyaseti sert tepki gösterdi, tel örgülerden oluşan barikatın kaldırılmasını istedi. Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, bugün tel örgünün kaldırılmasıyla ilgili Steward ile bir araya geliyor.

Türk tarafının tutumu net…

Kıbrıs Türk tarafının tutumu gayet net. Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, “Görevimiz, bu barikatın kaldırılmasıdır. Onlar kaldırmazsa biz kaldıracağız” demişti. Bugünkü görüşmeden çıkacak sonuca göre, Türk tarafı gerekli adımı atacak.

   Yenilenerek Çetinkaya Türk Spor Kulübü’nün kullanımına sunulan tarihi Taksim Sahası’yla ilgili sorun devam ediyor.

   Birleşmiş Milletler (BM) Barış Gücü askerlerinin Taksim sahasına Çetinkaya Spor Kulübü’nden girilmesine olanak sağlayan basamakları tel örgüyle kapatması konusu bugün en üst düzeyde ele alınacak.

   KIBRIS’ın elde ettiği bilgiye göre Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu ve BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Colin Steward, bugün saat 11.00’da Taksim Sahası’na ilişkin konuyu ele alacak.

Ertuğruloğlu-Steward görüşmesi neden gecikti?

   Taksim Sahası’ndaki yenileme çalışmaları ve sahanın Çetinkaya’nın kullanımına verilmesiyle ilgili anlaşma, Tahsin Ertuğruloğlu ve Colin Steward arasında yapılmıştı. Türkiye Cumhuriyeti’nin maddi katkılarıyla saha yenilenmiş ve Çetinkaya’nın kullanımı için açılmıştı. Ne var ki Steward’ın adada olmadığı dönemde BM Barış Gücü askerleri, Rumların talepleri doğrultusunda Çetinkaya Spor Kulübü’nden sahaya inen merdivenleri önce taşlarla ardından da tel örgü ile kapattı.

   Ertuğruloğlu, konuyu görüşmek için Steward’ın adaya dönmesini bekledi. Steward’ın adaya döndüğü gün ise bu kez Ertuğruloğlu Özbekistan’a gitti, ikili bir araya gelemedi. Görüşme, Özbekistan dönüşü gerçekleşecekti ancak bu kez de Steward’ın babası rahatsızlandı ve Steward, ülkesine döndü. İkili, nihayet bugün saat 11.00’da görüşecek ve sorunu masaya yatıracak.

Türk tarafı: Engel kaldırılacak

   Kıbrıs Türk tarafının konuya ilişkin tutumu oldukça net.

   Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, 19 Ocak’taki açıklamasında “Taksim Sahası’nın yenilenmesinin ardından BM Barış Gücü'nün söz konusu alana fiziki ulaşım yollarını engelleyici tavrı kabul edilmezdir” diyerek, “Barış Gücü'nü Ada'daki gerçekleri temel alan yapıcı ve dengeli bir tutum benimsemeye, Kıbrıs Türk halkının müktesep haklarına saygı göstermeye ve BM kural ve ilkelerine aykırı davranmamaya çağırıyoruz. Barış Gücü bu yanlışında ısrar ederse hak ve çıkarlarımızın korunması ve aynı zamanda gençlerimizin sahalarından ayrı kalmamaları için gereken yapılacaktır” açıklamasında bulunmuştu.
   Başbakan Ünal Üstel de, 20 Ocak’ta yaptığı açıklamada BM’nin, Taksim Sahası’nın kullanımını zorlaştıracak eylemlerini kınamış, soruna çözüm bulunmaması halinde hükümet olarak Taksim Sahası ile alakalı her türlü tedbiri alacaklarını kaydetmişti.

   20 Ocak’ta KIBRIS’a konuşan Tahsin Ertuğruloğlu da konuyu Colin Steward ile görüşeceklerini açıklamış, “Görevimiz, bu barikatın kaldırılmasıdır. Onlar kaldırmazsa biz kaldıracağız” diyerek net bir tavır ortaya koymuştu.


Türkiye Cumhuriyeti yeniledi
 

   Lefkoşa’da Yeşil Hat üzerinde bulunan tarihi Taksim Sahası, Türkiye Cumhuriyeti’nin desteğiyle yenilendi.

Yapım ve onarım çalışmalarını, KKTC’deki spor tesislerinin etüt-proje, yapım, bakım ve onarım işlerinin gerçekleştirilmesi konularında destek olan Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü yürüttü.

   12 Ocak 2023’te Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun ziyaret ettiği Taksim Sahası’nın açılışı da bu tarihte yapıldı.

   BM askerlerinin sahaya girişi kapatması sonrasında ise konu, siyasi bir krize dönüştü.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104