Objektiflik, tarafsızlık ve teknolojiyi takip etmek önemli

banner37

TAK Müdürü Gürdallı ve Yönetim Kurulu, ajansın kuruluş yıldönümü dolayısıyla Cumhurbaşkanı Akıncı ve hükümet yetkililerini ziyaret etti. Akıncı, kabuldeki konuşmasında önemli bir vurgu yaptı:

Objektiflik, tarafsızlık ve teknolojiyi takip etmek önemli
banner90
banner99

Türk Ajansı-Kıbrıs (TAK) Müdürü Fehmi Gürdallı ve Yönetim Kurulu üyeleri, ajansın 45’inci kuruluş yıldönümü nedeniyle Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Başbakan Tufan Erhürman, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay ve Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri’yi ziyaret etti.

Ajansın çalışmalarının bundan sonraki yıllarda da verimli şekilde devam etmesini dileyen Cumhurbaşkanı Akıncı, “Objektiflik, tarafsızlık ve gelişen teknolojiyi takip etme son derece önemli. Bünyenizde yetenekli elemanlar var. Bunların sayısının daha da artmasını diliyorum” dedi.
   TAK Müdürü Fehmi Gürdallı da, tarafsız, objektif ve toplumun tüm kesimlerine eşit mesafede durarak yayın yapmaya çalıştıklarını kaydederek, “Ajansı ileriye taşımak için çaba harcayacağız. Bu en büyük sorumluluğumuzdur” açıklamasında bulundu.
   Gürdallı ve Yönetim Kurulu üyeleri, Cumhurbaşkanı Akıncı ile görüşmelerinin ardından Atatürk Anıtı, Kıbrıs Türk halkının Özgürlük Mücadelesi Lideri Dr. Fazıl Küçük ile Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın anıt mezarlarını ziyaret ederek, çelenk bıraktı.
 

Akıncı: Tarafsızlıktan şaşmamak önemli
 

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, kabulde yaptığı konuşmada, TAK’a yeni yaşında başarı diledi.
   Ajansın geçmişte sıkıntılı, yakınılan dönemleri olduğunu kaydeden Akıncı, “Son zamanda siyasi anlamda ajansla ilgili çok şikayet duymuyoruz. Bu da çalışmaların tarafsız ve objektif şekilde gelişmekte olduğunu gösteriyor” dedi.
   Objektifliğin, tarafsızlığın ve gelişen teknolojiyi takip etmenin son derece önemli olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı, “Objektiflik ve tarafsızlıktan şaşmamak önemli. Bünyenizde yetenekli elemanlar var. Bunların sayısının daha da artmasını diliyorum. Farklı görüşlerden insanların olduğu bir yönetim kurulunuz var. O da bir güzellik ve zenginlik” şeklinde konuştu.
   Cumhurbaşkanı Akıncı şunları da kaydetti:
   “Bu gibi kurumların güdüm altındaymış gibi görünmemesi son derece önemli. İçinde bulunduğumuz çağda bunu yapmanın anlamı da yok. İktidarlar ya da siyasi kurum, kuruluşlar ya da yetkililer bunu düşünse bile uygulama alanı kalmadı. İletişimde o kadar hızlı gelişimler ve değişimler yaşanıyor ki bir haberi saklamayı çalışsanız da başka mecralarda o haber gümbür gümbür yayılma imkanına sahip.”
 

Erhürman: TAK görevini hakkıyla yerine getiriyor

Başbakan Tufan Erhürman, TAK’ın objektif haber sunma görevini layığı ile yerine getirdiğini kaydetti.

Erhürman, 45 yıllık geçmişi olan TAK’ın, kurumsallaşma açısından sıkıntı yaşayan Kuzey Kıbrıs açısından önemli bir kurum olduğunu, TAK’ın deneyimli personeli sayesinde habercilikte belli bir çizgi de oluşturduğunu kaydetti.

Teknoloji alanındaki hızlı gelişimle birlikte, medya kuruluşlarının da katetmesi gereken mesafenin gittikçe çoğaldığını kaydeden Erhürman, TAK’ın deneyimli kadroları ile bu mesafeyi katedebileceğine inandığını söyledi.

Geçmişte haber ve yorumun ayrı ayrı kaleme alındığını ancak bugün haberin kendisinin yorum halini aldığını kaydeden Erhürman, “O yüzden objektif haber üreten bir kuruma olan ihtiyaç eskisinden bile daha da fazla. Bu yönde TAK üstlendiği görevi hakkıyla yerine getiriyor” dedi.

Özersay: Tarafsız ve objektif haberciliğe özen gösteriliyor


   Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay da, TAK’ın pek çok açıdan önemli olduğunu, Kıbrıs Türk halkının mücadele ve devletin kurumsallaşma sürecinde de ciddi katkı koyduğunu söyledi.
   TAK’ın Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı’na bağlı bir kurum olarak, tarafsız ve objektif habercilik özelliğine özen gösterdiğini ifade eden Özersay, hükümetin kurulması aşamasında buna vurgu yaptıklarını anımsattı.

banner134
   Özersay, “TAK farklı siyasi görüşlerin, olması gerektiği gibi, objektif ve tarafsız bir şekilde, Kıbrıs Türk halkının farklı kesimlerine ulaşmasına imkan sağlayan bir köprü misyonunu yerine getiriyor” dedi.
   Kudret Özersay, medyanın değişen ve gelişen unsurlarına TAK’ın adapte olacağına inandığını, bakanlığın da imkanları dahilinde ajansa destek olacağını söyledi.
 

Gürdallı: Hassasiyetlerimiz tarafsızlık ve objektiflik


   TAK Müdürü Fehmi Gürdallı, TAK’ın 21 Aralık 1973’te zor koşulların yaşandığı bir dönemde kurulduğuna işaret ederek, ajansın kurucusu Sait Terzioğlu, merhum Müdürü Kemal Aşık’ı rahmetle anarak, kurumda görev yapan müdürleri ve çalışanları emeklerinden ötürü kutladı.
   Medyanın dünyada büyük bir değişime uğradığını kaydeden Gürdallı, sosyal medya ve dijital medyayla değişen ortama TAK’ın da ayak uydurması gerektiğini vurguladı.
   Gürdallı, “TAK da, bu önümüzdeki süreçte kabuk değiştirmek zorunda. Ajansın en büyük avantajı deneyimli bir kadrosu olması. Olanaklar kısıtlı olsa da, bütçe el verdiğince teknolojik alt yapı için gerekli donanımı sağlamaya çalışıyoruz” dedi.
   TAK yasasının da öngördüğü şekilde tarafsız, objektif ve toplumun tüm kesimlerine eşit mesafede durarak yayın yapmaya çalıştıklarını belirten Fehmi Gürdallı, ajansın en büyük hassasiyetlerinden birinin de tarafsızlık ve objektiflik olduğunu dile getirdi.
   Gürdallı, “Ajansı ileriye taşımak için çaba harcayacağız. Bu en büyük sorumluluğumuzdur” dedi.
   Gürdallı, sosyal medyanın medyayı çok hızlı bir hale dönüştürdüğünü ancak bu yaşanırken beraberinde bilgi kirliliği ve dezenformasyonu da getirdiğini, bunu önlemek ve doğru habercilik açısından devlet haber ajansına “deniz feneri” gibi ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.
 

Pasta kesildi

Bu arada, Türk Ajansı Kıbrıs’ın (TAK) kuruluşunun 45. yıl dönümü dolayısıyla ajansta tören düzenlendi.
   Törende ajansta 20’inci hizmet yılını dolduran personele plaket verildi. 45. yıl pastası kesilerek toplu fotoğraf çekimi yapıldı. Özersay, TAK’ın, Kıbrıs Türk halkının kurumsal hafızası anlamında çok önemli bir görev üstlendiğini, doğru haberin halka ulaşması adına önemli bir köprü görevi gördüğünü ifade etti.
   TAK Müdürü Fehmi Gürdallı da, emekli olmuş veya hayatta olmayan eski çalışanlar başta olmak üzere,  ajansın gelişmesine katkı koyan personele özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ederek TAK’ın çok daha iyi günlere ulaşmasını diledi.
 

Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2018, 10:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75