Ocak sonuna kadar zammı zorunlu kılacak bir durum yok

banner37

KIB-TEK Genel Müdürü Ahmet Dargın’ın “ocak ayı sonuna kadar elektrik zammı kaçınılmaz” açıklamasına, yönetim kurulu başkanı Erdal Onurhan’dan yanıt geldi:

banner87
Ocak sonuna kadar zammı zorunlu kılacak bir durum yok
banner90
banner99

“YETKİ, BAKANLAR KURULU’NDA”… KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Onurhan, KIB-TEK Genel Müdürü’nün, ocak ayı sonuna kadar elektrik tarifelerine zam yapılacağı yönündeki açıklamasına karşılık, zam yapma yetkisinin ne yönetim kurulunda, ne de genel müdürde olduğunu söyledi. Erdal Onurhan, bu yetkinin Bakanlar Kurulu’nda olduğunu ifade ederek, ocak ayı sonuna kadar da zammı zorunlu kılacak bir durumun söz konusu olmadığını vurguladı

“GENEL MÜDÜRÜN BU AÇIKLAMASI DOĞRU DEĞİL”… “Onurhan: “Bakan, “zam yapmayacağım” derken, genel müdürün “zam yapılacak” açıklamasına anlam veremedim. Bakan bu açıklamayı yapmışsa, demek ki rakamlar zam yapılmasını gerektirmiyor. Bize de danışmadan böyle bir açıklama yapılmasını doğru bulmuyorum”

“MÜNHAL KONUSU ARAŞTIRILACAK”… Erdal Onurhan, KIB-TEK’in açmış olduğu elektrik-elektronik mühendisliği münhaline başvuran bir kişinin yanlışlıkla makine mühendisliği sınavına alınmasından kimin sorumlu olduğunu yönetim kurulu olarak henüz bilmediklerini de açıkladı. Onurhan, bu konuyu yönetim kurulu olarak araştıracaklarını ifade etti

“ÖN ÖDEMELİ SİSTEME GEÇİLECEK”… Onurhan, KIB-TEK’te, 1 Şubat itibariyle ön ödemeli sisteme geçmeyi planladıklarını da kaydetti. Bunun da tıpkı sudaki gibi, karta yükleme yapılıp, o oranda elektrik kullanılması anlamına geldiğini ifade eden Onurhan, bunun büyük önem taşıdığını anlattı

Ceren ÖZBİL

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK) Genel Müdürü Ahmet Dargın’ın “ocak ayı sonuna kadar elektrik zammı kaçınılmaz” açıklamasına, KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Onurhan’dan yanıt geldi.

Erdal Onurhan, KIB-TEK’te zammı zorunlu kılacak bir durumun olmadığını söyledi.

Onurhan, elektrik tarifelerine zam yapma yetkisinin Bakanlar Kurulu’nda olduğunu vurguladı ve ne genel müdürde, ne de yönetim kurulunda böyle bir yetki olduğunu açıkladı.

KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Onurhan ayrıca, KIB-TEK münhalinde, yanlış sınava alınan kişi ve ön ödemeli sistem hakkında da bilgi verdi.

“Zammı zorunlu kılacak bir durum yok”

Onurhan, KIB-TEK Genel Müdürü’nün ocak ayı sonuna kadar elektrik tarifelerine zam yapılacağı yönündeki açıklamaları üzerine zam yapma yetkisinin ne yönetim kurulunda ne de genel müdürde olduğunu söyledi.

Erdal Onurhan, bu yetkinin Bakanlar Kurulu’nda olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

“Tarifelerde değişiklik Bakanlar Kurulu’nun yetkisindedir.

Biz her üç ayda bir maliyetlerimizi hesaplayıp, bakanlığa göndeririz. Bakanlık bunu inceler, tarife değişikliğini uygun görürse Bakanlar Kurulu’na götürür.

Ama sayın bakanın buna karşılık hazirana kadar zam olmayacağı söylemi var.

Bakan, “zam yapmayacağım” derken, genel müdürün “zam yapılacak” açıklamasına anlam veremedim.

Bakan bu açıklamayı yapmışsa, demek ki rakamlar zam yapılmasını gerektirmiyor.

Bize de danışmadan böyle bir açıklama yapılmasını doğru bulmuyorum.

Şu anda ben, zammı zorunlu kılacak bir durum görmüyorum”.

“Kimin sorumlu olduğu henüz bilinmiyor”

KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Onurhan, KIB-TEK’in açmış olduğu elektrik elektronik- mühendisliği münhaline başvuran bir kişinin yanlışlıkla makine mühendisliği sınavına alınmasından kimin sorumlu olduğunu yönetim kurulu olarak henüz bilmediklerini de bildirdi.

Onurhan, KIB-TEK Müdürü’nün “bu hatayı şube amiri yaptı” şeklindeki ifadesinin çok talihsiz olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

“Biz yönetim kurulu olarak bu hatayı henüz kimin yaptığını bilmiyoruz.

Olay bir kişinin, bize, elektrik- elektronik mühendisliği sınavı için başvurup, yanlışlıkla bizden ODTÜ’ye giden listede bu kişinin makine mühendisliği sınavına girecekmiş gibi görünmesinden kaynaklandı.

ODTÜ de doğal olarak makine teknisyenliği sınavı yaptı.

Sınavın sonunda arkadaş, oradaki gözlemciye, “ben elektrik- elektronik sınavına geldim, kitapçıkta makine teknisyenliği yazar” demiş. Onlar da bize durumu iletti. Biz de inceledik ve bizim tarafta bu hatanın yapıldığını gördük. Hata bizden kaynaklıdır, ODTÜ’de yapılan bir hata yok”.

“Ne yapılacağı konusunda verilen bir karar yok”

Onurhan, yanlış sınava alınan kişinin bir itirazı olduğunu söyledi ve bunu yönetim kurulunda değerlendireceklerini ifade etti.

Önce hatanın nasıl ve nereden kaynaklandığını sorgulayacaklarını kaydeden Onurhan, o sorgulamanın ardından da ikinci basamak olarak bu sorunla ilgili nasıl bir çözüm bulacaklarını konuşacaklarını söyledi.

Onurhan, “Bu konu yönetim kurulunda bir kez konuşuldu ve araştırma kararı aldık” dedi.

“1 Şubat’ta ön ödemeli sisteme geçmeyi planlıyoruz”

KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Onurhan, KIB-TEK’te, 1 Şubat itibariyle ön ödemeli sisteme geçmeyi planladıklarını açıkladı.

Bunun da tıpkı sudaki gibi, karta yükleme yapılıp, o oranda elektrik kullanılması anlamında olduğunu kaydeden Onurhan, bunun büyük önem taşıdığını anlattı.

Onurhan, şöyle konuştu:

“Bu uygulama, hem kiracılar, hem de apartmanlar için büyük önem taşıyor.

Apartman yapıldığında biri sözde sayaç koyup, oradaki bir kişi de parayı topluyor. Biz bilemiyoruz kimden ne kadar alındı. Bilindiği gibi elektrik ticareti yapmak yasaktır. Bu yetki KIB-TEK’e aittir.

Bu nedenle ön ödemeli sistemin faydalı olacağına inandık.

KIB-TEK’in uzun zamandır bu imkanı vardı ancak kullanmadı. Yeni yönetim kurulu olarak biz bu konuda çalıştık ve bu sisteme geçmeyi düşünüyoruz”.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108