Ocaklar değil, cepler yanıyor

banner37

Sofralarına et, tavuk ve balığı neredeyse hiç koyamayan dar gelirli vatandaş artık neredeyse sebze ve meyveye de uzaktan bakar oldu, umudunu bir türlü belirlenemeyen asgari ücrete bağladı

banner87
Ocaklar değil, cepler yanıyor
banner90
banner8

GERİYE BİRŞEY KALMIYOR… Ev kirası, elektrik ve su faturası derken cebinde hiç parası kalmayan asgari ücretliler, mutfaklarında tencere kaynatamaz durma düştü. Uzun zamandır sofralarına et, tavuk ve balık koyamayan ve bulabildikleri en ucuz sebzelerle tencerelerini kaynatan asgari ücretliler, son dönemlerde astronomik bir şekilde fiyatları arttığı için artık sebze ve meyvelerin de yanına yaklaşamaz oldu.

“ET ALAMIYORDUK, SEBZE DE YİYEMEYECEĞİZ”… Asgari ücret dahi belirlenmeden her şeye orantısız bir şekilde zam yapıldığını belirten vatandaşlar, “Dar gelirli vatandaş ne yapsın? Elektrik faturalarıyla baş edilemediği için tüp gaz ile ısınıyorlar, insafsızca zam ona da yapıldı. Hayat pahalılığı herkesi yakıyor. Birçok şeyin düzeltilmesi gerek. Asgari ücretle bu fiyatlarla nasıl geçinilecek? Et alamaz hale geldik diyorduk, patlıcan 20 TL olmuş, sebze de yiyemeyeceğiz artık” diyerek tepkilerini dile getirdi.

Funda ÖZSAKINÇ

Sofralarına et, tavuk ve balığı uzun süredir neredeyse hiç koyamayan dar gelirli vatandaşın cebini sebze ve meyve fiyatları da yakıyor.

4 kişilik bir ailenin yaşayabileceği 100 metre karelik bir dairenin kirası ile ödeyecekleri elektrik, su faturasının ödenmesiyle tükenen net asgari ücretle geçinmeye çalışan vatandaşlar, temel tüketim maddelerini almakta zorlanıyor.

Açlık sınırında olan asgari ücret hâlâ belirlenemezken, harçlar, kira bedelleri, ödenen faturaların yanı sıra ‘et’, ‘tavuk’ ve ‘balık’ fiyatları da altınla yarışır duruma geldi.

Özellikle kilosu 100 TL’yi aşan eti sofralarına sokamayan vatandaş, gün geçtikçe sebze ve meyve fiyatlarının da artmasıyla bütçeyi denkleştirmekte daha da zorlanır duruma düştü.

Temel tüketim maddeleri dışında alışveriş yapmamaya çalışan vatandaşlar, yükselen fiyatlar karşısında kara kara düşünüyor. Aldıkları maaşlarla ayın sonunu kıt kanaat getirmeye çalışan birçok vatandaş, bir taraftan da ödenmesi gereken taksitleri, vergilerinin yanı sıra elektrik ve su faturaları için dert yanıyor.

Vatandaşlar isyanda

Konuyla ilgili KIBRIS’a konuşan vatandaşlar, “Geçinemiyoruz. Asgari ücret dahi belirlenmeden orantısız bir şekilde her şeye zam yapıldı. Hayat pahalılığı herkesi yakıyor. Çok abartılı fiyatlar, gümrük ödeniyor diye resmen sömürülüyoruz. Sebze-meyve alamıyoruz. Mevsimsel artışlar söz konusu ama gerek elektrik fiyatı, gerekse korkunç derecede artan tüp gaz fiyatı, insanları korkutuyor. Dar gelirli vatandaş ne yapsın? Tüp gaz ile ısınıyorlar, insafsızca zam yapıldı. Hayat pahalılığı herkesi yakıyor. Birçok şeyin düzeltilmesi gerek. Asgari ücretle bu fiyatlarla nasıl geçinilecek? Et alamaz hale geldik diyorduk, patlıcan 20 TL olmuş, sebze de yiyemeyeceğiz artık” ifadelerini kullandı.

“Asgari ücretle geçinmek imkansız”

Ülkemizde dört kişilik bir ailenin sağlıklı beslenebilmesi için mutfağa yapacağı harcamanın miktarı her geçen gün artarken, özellikle asgari ücretle geçinen vatandaşların yerinde sayan ekonomik gücü belini büktükçe büküyor.

Et, tavuk, balık, sebze ve meyve fiyatları cep yakıyor. Kilosu 100 TL’yi bulan kuzu etini uzun zamandır sofrasına koyamayan aileler, şimdi de sebze ve meyvelerin yanına yaklaşamıyor. Patlıcanın kilosunun 20 TL’yi, domatesin kilosunun 10 TL’yi görmesi vatandaşı isyan noktasına getirdi.

Vatandaşlar, sürekli artan fiyatlarla mücadele etmeye çalışsa da, geçinemediklerine vurgu yaptı.

Vatandaşa göre, günümüzde dört kişilik bir ailenin mutfak giderleri ortalama 5 bin TL iken, bu rakam isteğe ve seçilen ürünün markasına göre de daha da fazla artabiliyor.

“Dar gelirliler zorda”

Son aylarda özellikle temel gıda maddelerine yapılan zamlar dar gelirli vatandaşların bütçelerine ağır bir yük getirirken, fiyat artışları yüzünden vatandaşlar ‘dert’ yanıyor. Özellikle dar gelirli aileler yaşanan artışla birlikte ciddi bir sıkıntı yaşıyor. Bununla birlikte sadece tek bir maaşla hayatını devam ettirmeye çalışan ailelerin açlık sınırında oldukları görülüyor. Uzun zamandır sofrasına et, balık koyamayan dar gelirli vatandaş, artık sebze alımında da zorlanıyor.

Vatandaşlar ne dedi?... Vatandaşlar ne dedi?... Vatandaşlar ne dedi?

Ali Seylani:

Alım gücü ciddi oranda geriledi. Asgari ücretli kesimde daha da kendini gösterdi. Hayat pahalılığı gerçekçi değil. Marketlere baktığımızda orantılı bir artış olmadı. Mevsimsel artışlar söz konusu ama gerek elektrik fiyatı, gerekse korkunç derecede artan tüp gaz fiyatı, insanları korkutuyor. Hayat pahalılığı, komik bir rakam. Dar gelirli vatandaş ne yapsın? Tüp gaz ile ısınıyorlar, insafsızca zam yapıldı. Hayat pahalılığı herkesi yakıyor.

Gülizar Güzel:

Çok abartılı fiyatlar, gümrük ödeniyor diye resmen sömürülüyoruz. Sebze-meyve bulunamıyor, KKTC’de çok şey eksik. Birçok şeyin düzeltilmesi gerek. Asgari ücretle, bu fiyatlarla nasıl geçinilecek? Et alamaz hale geldik diyorduk, patlıcan 20 TL olmuş, sebze de yiyemeyeceğiz artık.

Mustafa ince:

4 kişilik bir ailenin eğer iyi bir geçim istersek mutfak masrafı ortalama 5 bin TL’dir. Ama gelinen bu aşamada hâlâ daha asgari ücret dahi belirlenmedi ve her şeye zam var. Sosyal yaşantıya bütçe kalmıyor. Asgari ücret rakamı ülkemiz şartlarına bakarsak çok komik bir rakam. 500 STG bile etmiyor. Ev kiraları desek 300-350 STG arası. Aldığı maaşı ev kirasına verirse bir aile nasıl geçinecek? Yetkililerin bu dengesizliğe bir an önce çözüm bulmasını istiyoruz.

Taylan Fesli:

Elbette ki bu maaşlarla bir ailenin geçinmesi mümkün değil. Adamızda hayat şartları belli, temel gıdalar pahalı, maaşlar iç açıcı değil, yetkililer bir an önce bu işe bir çare bulmaları gerekir. Asgari ücrette artış yok, her şeye zam var. Hiç adil değil.

Zafer Keskinel:

Eşim de çalışmasa kesinlikle geçinemeyiz. 2 çocuk okuyor, gıda harcamaları inanılmaz arttı. Domatesin 10 TL olduğu bir ülkede geçinmek mümkün değil. Baştaki yöneticilerin derhal bir çözüm üretmesini istiyoruz.

Ortalama olarak çarşıdaki fiyatlar şöyle:

Et fiyatları:

Dana az yağlı kıyma: 60,00 TL

Dana yağsız kıyma: 66,00 TL

Kuzu şişlik: 100,00 TL

Kuzu pirzola: 80,00 TL

Kuzu kol: 79,00 TL

Kuzu döş: 70,00 TL

Kuzu boyun: 78,00 TL

Dana kuşbaşı: 74,00 TL

Tavuk: 30,00 TL

Sebze-meyve fiyatları:

Domates: 8-10 TL arası

Salatalık: 14-18 TL

Patates: 2-6 TL

Soğan: 4-5 TL

Patlıcan: 15-19 TL

Biber: 12-15 TL

Havuç: 5-6 TL

Çiçek: 6-6,50 TL

Marul - Maydanoz: 3-3,50 TL

Ispanak: 2,50-4 TL

Kabak: 12,5-14 TL

Elma: 4-7 TL

Muz: 6-7,50 TL

Balık fiyatları:

Çipura – Levrek: 40.00 TL

Hamsi: 30,00 TL

Somon: 80-90 TL

Voppa: 35 TL

Barbun: 50-80 TL

Mercan: 40,00 TL

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2020, 12:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75