Öcalan'ın fotoğrafı önünde fotoğraf çekti diye tutuklandı

banner37

26 yaşındaki üniversite öğrencisi Ş.O, PKK lideri Abdullah Öcalan’ın fotoğrafının önünde çektirdiği fotoğraf nedeniyle tutuklandı

banner87
Öcalan'ın fotoğrafı önünde fotoğraf çekti diye tutuklandı
banner90
banner8

Emine UYSAL ÇALUDA

Lefkoşa’da sakin 26 yaşındaki üniversite öğrencisi Ş.O, PKK lideri Abdullah Öcalan’ın fotoğrafının önünde çektirdiği fotoğraf nedeniyle tutuklandı.

“Yasadışı cemiyete üye olma”, “Yasadışı Cemiyete Ait Yıkıcı Propaganda Niteliğinde Yayınlar Bulundurmak” suçlamalarıyla tutuklanan zanlı Ş.O., dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Yargıç Cenkay İnan’ın huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına savcı Behrat Mavioğlu, tanık olarak Lefkoşa Polis Müdürlüğü’nde Adli Şube’de görev yapan polis çavuşu Ahmet Kavan’ı dinletti.

Mahkemede yeminli şahadet veren Kavan, 5 Aralık 2018 tarihinde, Lefkoşa’da sakin Ş.O'nun Şehit Hasan Yalçın Sokak Tekjen Apt. 5 No:7 Gönyeli adresinde mahkeme emri ile oluşturulan bir polis ekibi tarafından yapılan aramada, zanlıya ait Compau marka cemiyet olarak ilan edilen PKK (Kürdistan İşçi Partisi) lideri Abdullah Öcalan’ın fotoğrafı ile kendisinin yer aldığı fotoğrafın tespit edildiğini söyledi.

Konu bilgisayarın emare olarak zapt edildiğini, konu bilgisayarın detaylı teknik incelemesi yapılacağına değinen Kavan, zanlının karışmış olabileceği benzer suçlar veya konu suçla bağlantısı olabilecek emareler veya konu suçla bağlantısı olabilecek şahısların olması kuvvetle muhtemel olduğunu kaydetti.

Polis çavuşu Ahmet Kavan, zanlının mesele ile ilgili gönüllü ifade verdiğini belirterek, ifadenin teyit tekzibinin yapılması gerektiğini söyledi.

Kavan, zanlının vermiş olduğu gönüllü ifadesinde, 2012 yılı içerisinde örgüt adına suç işleme suçu ile ilgili olarak Türkiye Cumhuriyeti adli makamlarınca hapis cezasına çarptırıldığını ve Ağustos 2013'te tahliye edildiğini bildirdiğini belirtti.

Kavan, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlının bir gün tutuklu kalmasını talep etti.

Zanlı Ş.O, 2012’de şüpheli olarak tutuklandığını doğruladı. Ş.O, fotoğrafın çözüm sürecinde propaganda olarak sayılmadığı dönemde Cudi Dağı’nda çekildiğini ve silmeyi unuttuğunu beyan etti.  

Yargıç Cenkay İnan, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlının bir gün tutuklu kalmasına emir verdi. 

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2018, 11:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75