Ödev yaparken yurdu yakıyordu

banner37

Başkentte 160 öğrencinin kaldığı dört katlı kız öğrenci yurdunun ikinci katında dün sabah saat 05.00 sıralarında yangın çıktı; alarm ve çığlık seslerine uyanan öğrenciler, can havliyle kendilerini dışarıya attı

Ödev yaparken  yurdu yakıyordu
banner8

Mehmet KARA

Lefkoşa’da bulunan ve 160 öğrencinin kaldığı ‘Premium Park Dormitory Kız Öğrenci Yurdu’nun ikinci katında dün sabah çıkan yangın, korku ve paniğe neden oldu.

Beş kişinin dumandan zehirlendiği yangında, şans eseri can kaybı ya da yaralanma olmadı.

İtfaiye ekipleri tarafından kontrol altına alınan yangında, yurtta kalan üniversite öğrencileri canlarını kurtarmak için sokağa koştu.

Edinilen bilgilere göre yangın, dün saat 05.00 sıralarında 206 numaralı odada çıktı. Eczacılık fakültesinde öğrenim gören bir üniversite öğrencisi, ödevi olan diş protezi eritme yöntemini ispirto ocağını (cam alkol lambası) kullanarak yaparken elinin yanması sonucu aleti valizin üzerine düşürdü, alevler bir anda odayı sardı.

Can havliyle odadan çıkan ve çığlık atarak yardım isteyen üniversite öğrencisi,  neye uğradığını şaşırdı. Yangına uykuda yakalanan diğer öğrenciler, korku ve panik yaşadı.

Çığlıkların duyulmasının ardından yataklarından fırlayan öğrenciler, kendilerini dışarıya zor attı. Güvenlik görevlisi ile o esnada yurdun önünde bulunanlar, alevlere ilk müdahaleyi yangın tüpleriyle yaptı.

banner134
Beş kişi dumandan zehirlendi

İhbar üzerine harekete geçen Lefkoşa İtfaiye Şubesi ekipleri, kısa sürede olay yerine giderek yangına müdahale etti, ardından soğutma çalışması yaptı.

Yangında dumandan zehirlenen yurdun güvenlik görevlisi 53 yaşındaki Muzaffer Doğan ile 23 yaşındaki Mehmet Aktürk, 25 yaşındaki Emir Cafer, 22 yaşındaki Ozan Baştan ve 22 yaşındaki Berfin Erdoğan, sağlık görevlilerinin ilk müdahalesinin ardından ambulansla Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı.

Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube ekipleri, meseleyle ilgili soruşturma başlattı.

Yangın merdiveni var mı, yok mu?

Öte yandan, yangında büyük korku yaşayan öğrenciler, yurtta yangın merdiveni olmadığını ileri sürdü. İddiaları yanıtlayan Premium Park Dormitory Kız Öğrenci Yurdu’nun Müdiresi Neslihan Güngör, binada yangın merdiveninin bulunduğunu söyledi.

Mimardan bu konuda bilgi aldığını ve bir binada iki merdiven bulunması durumunda birinin yangın merdiveni olarak kullanıldığını dile getiren Güngör, “Yangın merdiveni olmasaydı yurt izni verilmezdi. Ayrıca, diş hekimliği bölümünde öğrenim gören öğrencilerimizin çalışmalarını rahatlıkla yapabilmeleri için atölye kurduk.

Öğrencimizin atölye varken odasında çalışması, yangına sebebiyet verdi” dedi. Güngör, binada hassas alarm ile diğer yangın donanımlarının da bulunduğunu belirtti.

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2018, 08:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75