Ödül gibi

banner37

Kamuoyuna mal olan Telekomünikasyon Dairesi'ndeki milyarlık vurgun nedeniyle tutuklanıp görevinden uzaklaştırılarak altı ay boyunca yarı maaş alan muhasebe bölümü personeli Mehmet Gazi, aleyhine açılan davaların sonuçlanmaması nedeniyle 4 aydır tam maaş alıyor

Ödül gibi
banner90
banner8

Ceren ÖZBİL

Telekomünikasyon Dairesi'nin kasasını boşalttığı Sayıştay Başkanlığı’nca belgelenen ve vurgunu defalarca medyaya yansıyan dairenin muhasebe bölümü personeli Mehmet Gazi, bu işten kârlı çıktı.

Sayıştay’ın, Telekomünikasyon Dairesi’nde, 2012-2016 yıllarını kapsayan araştırma raporuna göre, bu sürede toplam 57 bin 954.12 TL'lik açıktan sorumlu tutulan daire personeli Mehmet Gazi, ceza almak bir yana, adeta aylardır ödüllendiriliyor.

Gazi, aleyhindeki mahkeme sürecinin tamamlanmaması nedeniyle, devletteki görevinden 4 aydır tam maaş alıyor.

Aylık 5 bin 760 TL’lik maaşı, Mart 2018’den beri hesabına bir tamam yatırılan Mehmet Gazi, görevinden uzaklaştırılmış dahi olsa maaşını tam olarak alıyor. Görevini kötüye kullanarak devlet parasını cebe indirmekle suçlanan ve henüz yargı süreci tamamlanmayan Mehmet Gazi’ye, devlet, 4 ay boyunca toplam 23 bin 40 TL’lik maaş ödemesi yaptı. Gazi’nin maaşı, temmuz sonu, devletin kamu maaşlarına yansıtacağı yüzde 12.11’lik hayat pahalılığı ödeneğiyle birlikte 697,53 TL’lik artışla, 6 bin 457 TL’ye yükselecek.

Devletin parasını cebe indirdiği için cezalandırılması gerekirken aksine, maaşını tam olarak almasıyla adeta “ödüllendirilen” Mehmet Gazi için hükümet yetkililerinin nasıl bir tavır takınacağı merakla bekleniyor.

Yaklaşık 58 bin TL’lik vurguna imza attığı defalarca medyada yer alan ve kamuoyuna mal olan bu yolsuzluk dosyasıyla ilgili “yapanın yanına kalmayacağı” bir düzen yaratma ve “yolsuzlukların üzerine gitme” gibi oldukça iddialı vaatlerle işbaşına gelen yeni hükümetin nasıl bir adım atacağı, bir diğer merak konusu.

Mehmet Gazi, Telekomünikasyon Dairesi’ndeki vurgunun belgelenmesinin ardından tutuklanmış ve mahkemeye çıkarılarak, yargılanıncaya kadar teminatla serbest bırakılmıştı.

Hakkında soruşturma başlatılan ve yolsuzluk yaptığı gerekçesiyle görevinden uzaklaştırılan Mehmet Gazi, bir süre yarı maaş almıştı.

banner134
Ancak güvenilir kaynaklara göre, Mehmet Gazi’ye, davalarının sonuçlanmaması nedeniyle son dört aydır tam maaşı ödenmeye başlandı.

Her ne kadar Kamu Görevlileri Yasası'nda, mahkemenin altı aya kadar sonuçlanmaması durumunda söz konusu kamu görevlisine tam maaşının verilmesi öngörülse de, bu durum, gerek Telekomünikasyon Dairesi çalışanları, gerekse de kamuoyu tarafından büyük bir huzursuzluk ve tepkiye yol açıyor.

 

Elagöz: Tam maaş aldığını biz de duyduk !

Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi'ne konuşan Telekomünikasyon Dairesi Müdürü Enis Elagöz, söz konusu şahsın tam maaş aldığı yönündeki duyumların kendilerine de ulaştığını ancak kesin bir bilgiye sahip olmadıklarını söyledi.

Elagöz, konuyla ilgili gerekli araştırmaları başlattıklarını ifade etti.

Sayıştay raporu var...

Konuyla ilgili Telekomünikasyon Dairesi'nde denetleme ve incelemelerde bulunan Sayıştaylık denetçileri, dairenin hesaplarında 57 bin 954.12 TL'lik açık tespit etmişti.

Yapılan denetimlerin ardından hazırlanan rapor ise Başsavcılık, Meclis Başkanlığı ve Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı'na iletilmişti.

Söz konusu raporun ilgili mercilere iletilmesinin ardından Mehmet Gazi’yle ilgili soruşturma başlatılmış, tutuklanarak mahkemeye çıkarılmış ve teminata bağlanarak yargılanıncaya kadar serbest bırakılmıştı.

Mehmet Gazi, yasa gereği yarı maaşla görevinden uzaklaştırılmıştı.

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75