“Oğlumu ve hayallerimi elimden aldılar”

banner37

Lefkoşa’da 25 Mart günü taksi aracın çarpması sonucu hayatını kaybeden Cemre Sağıroğlu’nun babası Cem Sağıroğlu, oğlunun ölümünde devletin pay sahibi olduğunu söyledi

“Oğlumu ve  hayallerimi  elimden aldılar”
banner90
banner99

Doğan SAMER

“ÇOCUĞUM BELKİ YAŞIYOR OLACAKTI”… Lefkoşa Dr. Fazıl Küçük Caddesi’nde o gün aydınlatma olsaydı belki de 25 yaşındaki oğlunun bugün hayatta olacağını vurgulayan Cem Sağıroğlu, çocuğunun ölümünden sorumlu olan her türlü ihlalin soruşturulacağını söyledi. Yolun zifiri karanlık olması ve refüj içerisinde ağaçların kazada büyük etken olduğunu dile getiren Sağıroğlu, kazanın meydana geldiği noktada eylem yapacaklarını ifade etti.

Lefkoşa’da Dr. Fazıl Küçük Caddesi üzerinde 25 Mart Perşembe günü taksi aracın çarpması sonucu hayatını kaybeden 25 yaşındaki Cemre Sağıroğlu’nun babası Cem Sağıroğlu, “Oğlumu ve hayallerimi elimden aldılar” dedi.

Oğlunu henüz gencecik bir yaştayken kaybetmenin üzüntüsünü yaşayan baba Sağıroğlu, oğlunun ölümünde devletin de pay sahibi olduğunu söyledi.

Cemre’nin evlilik planları yaptığını ve bunun hayalini kurduğunu söyleyen Cem Sağıroğlu, Cemre’nin çok pozitif, iyi niyetli biri olduğunu, herkes tarafından sevildiğini ve böyle bir ölümü hak etmediğini ifade etti.

Sağıroğlu, ölümlü kazanın yaşandığı gün Cemre’nin kendisinin yanında olduğunu, saat 18.05’de yanından ayrıldığını, 18.50’de ise kazanın gerçekleştiğini belirtti.

Oğlunun kazadan önce alkol almış olabileceğini söyleyen Sağıroğlu, Cemre’nin cebinden yeşil reçeteli uyku haplarının çıkmasında ise art niyet aranmaması gerektiğini, Cemre’nin uyku sorunu yaşadığını ve bu hapları bu sebeple kullandığını anlattı.

“Çocuğum sarhoş

değil, kendindeydi”

Ölümlü kazanın ardından görüşülen mahkemede Cemre’nin kaza yaşanmadan önce ‘alkollü içki tesiri altında olduğu’ yönünde ifadeler kullanıldığını hatırlatan Cem Sağıroğlu, Cemre’nin kaza olmadan önce alkol almış olabileceğini ancak bilincini kaybedecek düzeye gelmediğini anlattı.

Cemre’nin algılarının açık olduğunu, kamera kayıtlarında da Cemre’nin gayet bilincinin yerinde olduğunun görüldüğünü ifade eden baba Cem Sağıroğlu, “Çocuğum yanımdan sapa sağlam çıktı. Benim yanımdan ayrılırken güvenlik kameralarına yansıyan görüntüleri polise ilettim. Çocuğum sallanmıyordu ya da yalpalanmıyordu, sağlamdı. Çocuğumun yıllardır uyku sorunu vardı, cebinden çıkan haplar normaldir, bu hapları rahat uyusun diye kullanıyordu. Bazı gazetelerde bu haplar uyuşturucu şeklinde aktarıldı” şeklinde konuştu.

“Çocuğumu havada

uçan poşet zannettiler”

Taksi aracın çarpması sonucu oğlunu kaybeden Cem Sağıroğlu, kaza esnasında aracın aşırı süratli olduğunu savundu.

“Bana taksinin 77 km hızla çarptığını söylüyorlar, bu arabanın ne kadar hızlı gittiği zaten arabanın halinden belli” diyen Sağıroğlu, taksi aracın en az 140-150 km hızlarında seyrettiğini iddia etti.

Sağıroğlu, çocuğunun 15 metre savrulduğunu, bir insanın 77 km hızla çarpan bir araç nedeniyle 15 metre savrulmasının imkânsız olduğunu savundu.

Sağıroğlu, “Çocuğumun ölümünü yüzlerce kez izledim. Çocuğum ilk sola bakıyor. En son arabalar azaldığında yola iniyor sonra son süratle gelen taksiyi görüyor ve korkudan gardını alıyor” diyerek, kaza anına tanık olan bir görgü tanıdığıyla konuştuğunu, görgü tanıdığının ifadelerinin korkunç olduğunu belirtti.

Sağıroğlu, konuştuğu görgü tanıdığının ifadesini şu sözlerle anlattı:

“Taksi sarı ışıkta çok süratli geçmiş ve bunu görgü tanığı söylüyor. Görgü tanığı taksinin sarı ışıkta geçmesinin ardından çok kısa bir süre sonra havada uçan sarı bir poşet gördüğünü söyledi ve yere düştükten sonra poşet olarak gördüğü şeyin Cemre olduğunu anladı. Bu 77 km’lik bir hızda mümkün değil. Adam havada uçan cismin bir poşet olduğunu düşünüyor. Görgü tanığı bir hafta uyumadığını söyledi. Rüyasında devamlı Cemre’yi görüyormuş.”

“Bu yolda yaya geçidi yok,

devletin üst geçit yapması lazım”

Yolun zifiri karanlık olduğunu ve sadece bu kazada değil bu yolu kullanan her yayanın hayatının tehlikede olduğunu anlatan Cem Sağıroğlu, “Bugün benim, yarın bir başkasının çocuğu ölebilir” dedi.

Kazanın gerçekleştiği yolu sürekli sanayideki işçilerin yaya olarak kullandığını söyleyen Sağıroğlu, “Yolda yaya geçidi yok, her bir yayanın hayatı tehlikede. Devletin bu yola üst geçit yapması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Refüj içerisinde ağaçlandırma olduğunu söyleyen Sağıroğlu, bunun çok mantıksız bir şey olduğunu savunarak, kazalara davetiye çıkardığını söyledi.

Refüj içerisindeki ağaçların yayaların sağına ve soluna bakmasını engellediğini söyleyen Cem Sağıroğlu, “Hangi ülkenin yollarında refüj içerisinde ağaç var? Böyle bir mantıksızlık hiçbir yerde yok. En gelişmemiş ülkelerde bile bu yoktur” dedi.

Zifiri karanlık yolda ağaçlar nedeniylede Cemre’nin görüş açısının daraldığını söyleyen Sağıroğlu, çocuğunun araç geçişi durduktan sonra dikkatli bir şekilde yola indiğini o esnada taksinin süratli bir şekilde geldiğini görüp panikten gardını aldığını ifade etti.

“Sadece bir insan

değil bir hayal öldü”

Cemre’nin ailesine son derece bağlı olduğunu söyleyen Sağıroğlu, oğlunun kardeşlerini çok sevdiğini, kardeşleriyle zaman geçirmeye bayılan bir insan olduğunu belirtti.

Sadece bir insanın değil bir hayalin öldüğünü anlatan acılı baba, Cemre’nin hayatını kaybettiği gün kendisine “Baba beni ne zaman evlendirecen?” diye sorduğunu söyledi.

Cemre’nin çok neşeli, çok pozitif, çevresi tarafından sevilen bir insan olduğunu ifade eden Sağıroğlu, “Trafik canavarı çocuğumu ve hayallerimi benim elimden aldı” dedi.

“Aydınlatma olsa beklide

çocuğum yaşıyor olacaktı”

Kazanın meydana geldiği caddede aydınlatma olsaydı beklide oğlunun hayatta olacağını vurgulayan Sağıroğlu, çocuğunun ölümünden sorumlu olan her türlü ihlalin soruşturulacağını söyledi.

Yolun zifiri karanlık olması ve refüj içerisinde ağaçların olmasının kazada büyük etken olduğu savını bir kez daha vurgulayan Sağıroğlu, kazanın meydana geldiği noktada eylem yapacaklarını ifade etti.

İçişleri Bakanlığı’ndan izin alınarak caddede eylem düzenleyeceklerini anlatan Sağıroğlu, “Başka canlar yanmasın. Bugün benim çocuğum hayatını kaybetti yarın başka çocukların canı yanmasın. Bu yolda gereken neyse yapılacak. İnsan sağlığını tehlikeye atabilecek her şeye bir an önce önlem alabilmek için her şeyi yapacağız. Yakın zamanda 100 kişilik bir eylem yapıp sesimizi duyuracağız” diyerek sözlerini tamamladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75