Öğrenci azalırsa biz biteriz

banner37

Ülke ekonomisine ciddi katkısı olan yurt dışından gelen üniversite öğrencisi sayısında bu yıl ciddi bir düşüş bekleniyor. Bu düşüş beklentisi birçok sektörde endişeye neden oldu. Sektör temsilcileri yetkililere çağrı yaptı:

Öğrenci azalırsa biz biteriz
banner90
banner8

Ceren ÖZBİL

Ülkeye bu yıl yurt dışından gelecek üniversite öğrencisi sayısında düşüş beklenirken, bu durum esnafı ve emlakçıları endişelendirdi.

Sektör temsilcileri, ülke ekonomisinde en az turizm kadar önemli rol oynayan üniversitelerin öğrenci sayısının azalmaması için hükümet yetkililerinin tedbir almasını istedi.

Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Yüksek Öğrenim ve Dış İlişkiler Dairesi Müdürü Ziya Öztürkler ,üniversitelere kayıt yaptıran öğrencilerin sayısı hakkında bilgi verirken, Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği Başkanı Hasan Sungur ve Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Başkanı Mahmut Kanber öğrenci sayısının azalması durumunda sektörlerinin nasıl etkileneceğini anlattı.

Öztürkler, Türkiye’den KKTC’deki üniversitelere yerleşen öğrenci sayısının şimdilik 8 bin 100 civarında olduğunu ancak ek kayıtların ve üçüncü dünya ülkelerinden gelecek öğrencilerin kayıtlarının devam ettiğini açıkladı.

Sungur ile Kanber ise hükümet yetkililerine çağrı yaparak ülkeye gelen üniversite öğrencisi sayısının azalmaması için gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini, aksi takdirde birçok sektörün zor durumda kalacağını anlattı.

 

Öztürkler: Kıyaslama yapmak için henüz erken

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı'na bağlı Yüksek Öğrenim ve Dış İlişkiler Dairesi Müdürü Ziya Öztürkler, ülkeye geçen yıl gelen öğrenci sayısıyla bu yıl gelen öğrenci sayısını hesaplamak için daha çok erken olduğunu söyledi.

Üçüncü ülkelerden gelen öğrencilerin kayıtlarının ve ek yerleştirme kayıtlarının devam ettiğini söyleyen Öztürkler, öğrenci sayısındaki artış ve azalmanın Ekim ayının ilk haftası gibi belirleneceğini anlattı.

 

“Yerleşeme oranı yüzde 80 civarında”

Öztürkler, Türkiye’den KKTC’deki üniversitelere kayıt yapan öğrencilerin buradaki üniversitelere yerleşme oranının yüzde 80’lerde olduğunu belirtti ve bazı okullara yüzde 80, bazı okullara ise yüzde 90 oranında geri dönüş olduğunu vurguladı.

Şu anda Türkiye’den KKTC’deki üniversitelere yerleşme oranının 8 bin 100 civarında olduğunu kaydeden Öztürkler, “ek kayıtlar devam ediyor. Gerek seçimler, gerekse de bayram bu süreci yavaşlattı. Ancak ek kayıtlar devam ediyor” dedi.

 

Sungur: Asıl sorun kira değil, satış

Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği Başkanı Hasan Sungur, emlakçıların asıl sorununun ev kiralamada değil, ev satışlarında olduğunu söyledi.

Bu konuda neredeyse tüm emlakçıların şikayetçi olduğunu kaydeden Sungur, devletin bu konuda önlem alması gerektiğini anlattı.

Sungur, öğrenci sayısının azalmasının beklenmesiyle de ilgili devlet yetkililerinin tedbir almaya gitmesi gerektiğini söyledi ve “öğrenci sayısının azalması bekleniyor” denilmesinin çözüm olmayacağını anlattı.

 

banner134
“Kaçaklar artıyor”

Sungur, kaçak emlakçı sayısının da arttığına işaret ederek, hükümeti bu konuda da önlem almaya davet etti. Önlem alınmaması durumunda çok ciddi sıkıntılar yaşanabileceğini kaydeden Sungur, ortaya çok ciddi dolandırıcılıklar çıkabileceği konusunda uyardı.

Hasan Sungur, “ev kiralarında TL’ye geçildi, ancak bir şey değişmedi. Şimdi de yüksek rakamlardan evler kiralanıyor. Yani bu durum çözüm olmadı” dedi.

 

“Yurtlar da ev kiralayan sayısının düşmesine neden oldu”

Özellikle Gazimağusa bölgesinde çok fazla yurt olduğundan söz eden Sungur, bu nedenle de Gazimağusa’daki ev kiralama oranının daha düşük olduğunu söyledi.

Sungur, diğer ilçelerde Gazimağusa’daki kadar yurt bulunmadığını ifade etti ve bu nedenle evlerin kiralanmasında da Gazimağusa’daki kadar sorun yaşanmadığını anlattı.

 

Kanber: Önemli olan sayı değil, nitelik

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Başkanı Mahmut Kanber, ne yazı ki bu güne kadar ülkeye gelen öğrencilerle ilgili hep sayının konuşulduğunu ancak burada önemli olanın sayı değil nitelik olduğunu anlattı.

Ülkede üniversite sektörünün turizm sektörü gibi görüldüğünü kaydeden Kanber ancak diğer ülkelerde durumun böyle olmayıp, üniversitelerin verdiği eğitim kalitesiyle anıldığını belirtti.

Kanber, “ülkede öğrenci sayısındaki artış nedeniyle kentler yetersiz hale geliyor, tarihi mekanlar üniversitelere veriliyor. Ayrıca bunların dışında üniversite kurulması için teşvikler veriliyor. Olması gereken nitelikli öğrencilerin gelmesini sağlayıp, bunun devamlılığını getirebilmektir. Şu anda TL’nin değer kaybı nedeniyle özellikle Türkiye’den gelecek öğrenci sayısında düşüş bekleniyor. Bu marketinden kasabına birçok işletmeyi etkileyecektir. Ancak nitelikli ve kalıcı bir öğrenci sayısı oluşturulursa böyle durumlarda öğrenci sayısında azalma olmayacaktır” şeklinde konuştu.

 

“Üniversitelerin içinde her şey var”

Kanber ayrıca üniversitelerin içerisinden marketinden, esnafına, kuaförüne kadar birçok işletmenin yer aldığını anlattı ve bu durumun da o bölgedeki esnaf için sıkıntı yarattığını belirtti.

Olması gerekenin öğrencileri şehirle bütünleştirmek ve üniversite sektörü ile turizm sektörünü birlikte çalışabilir hale getirmek olduğunu kaydeden Kanber, bazı otellerin belli dönemlerde yurt belli dönemlerde otel olarak kullanılabileceğini söyledi.

 

“Tehlikeleri de beraberinde getiriyor”

Öğrenci sayısının çok fazla olmasının bazı tehlikeleri de beraberinde getirdiğini ifade eden Kanber, özellikle üçüncü dünya ülkelerinden gelen öğrencilerin büyük bir bölümünün buraya okumak değil, çalışmak için geldiğini söyledi.

Burada çalışmaya başlayan öğrencilerin yerli halktan daha düşük ücretlere ve kaçak olarak da çalıştığının bilindiğine dikkati çekerek, bunun hem ülke ekonomisine olumsuz etkisi olduğunu hem de ülkedeki işsizliği artırdığını belirtti.

Kanber bu konuda kalıcı önlemler alınması gerektiğini ancak bu yönde yeterli bir adım atılmadığını vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2018, 08:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75