Öğrenci taşımacılığı ‘bu fiyatlarla’ mümkün değil

banner37

Toplu Taşımacılar Birliği Başkanı Aytaç, okulların açılmasına kısa bir süre kala, Covid-19 salgını döneminde hayatın pahalılaştığını, tüm mal ve hizmet alımlarında yaşanan fiyat artışının, toplu taşımacılığa yansıtılmadığını belirterek, net konuştu:

Öğrenci taşımacılığı ‘bu fiyatlarla’ mümkün değil
banner99

Ali ÇATAL

“ZAM ALAMAYAN TEK SEKTÖRÜZ”… Menteş Aytaç, Aralık 2019’dan bu yana yolcu ve eşya taşıma tarifesinde hiçbir artış almadıklarını, Aralık 2019’da mazotun litresi 4,85 TL iken geçen süreçte yüzde 44 zamlanarak Ağustos 2021’de 6,91 TL’ye çıktığını hatırlattı. Mazotun yanı sıra seyrüsefer harçlarında, araç muayenelerinde ve yedek parça alımlarında da ‘ikiye katlanan’ artışlar yaşandığını belirten Aytaç, bu şartlar altında bile hiçbir artış alamayan tek sektörün toplu taşımacılık olduğunu iddia etti

“MAĞDURİYETİMİZ KARANTİNAYA ALINSIN”… Aytaç, Covid-19 salgını gibi kendilerinden kaynaklanmayan durumlardaki mağduriyetlerinin ‘karantina altına alınmasını’ ve Öğrenci Taşımacılığı Protokolü’ne konulmasını talep ettikleri aktardı. Aytaç, “Sayın Başbakan ve sayın hükümet yetkilileri! Bizlere gereken artışın verilmemesi ve gereken düzenlemelerin yapılmaması durumunda öğrenci taşımacılığının yapılmasının mümkün olmayacağını görüyoruz” dedi

Kıbrıs Türk Toplu Taşımacılar Birliği (KTTTB) Başkanı Menteş Aytaç, okulların açılmasına kısa bir süre kala, bu fiyatlarla öğrenci taşımacılığı yapmayacaklarını açıkladı.

Aytaç, toplu taşımacılar olarak yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınından en çok etkilenen sektörlerden birinde faaliyet gösterdiklerini ve önlerini halen göremediklerini söyledi.

“Pandemi sürecinde en çok etkilenen sektörlerin başında gelmekteyiz. Toplu taşımacılık, pandemi girdi gireli ne zaman açılıp ne zaman kapanacağı belli olmayan bir sektördür. Özellikle öğrenci taşımacılığı maalesef Mart 2020’de durmuş, sadece ekim-kasım-aralık arası çalışma fırsatı bulmuş, sonrasında yine kapanmış ve her gün zarar gören taşımacılığın kırık dalıdır” diyen Aytaç, bu belirsizlikler içerisinde yeni sezonda öğrenci taşımacılığının sürdürülemez olduğunu kaydetti.

Özellikle Aralık 2019’dan bu yana yolcu ve eşya taşıma tarifesinde hiçbir artış almamanın sektör bileşenlerine ciddi bir zarar verdiğini ifade eden Aytaç, Aralık 2019’da mazotun litresi 4,85 TL iken geçen süreçte yüzde 44 zamlanarak Ağustos 2021’de 6,91 TL’ye çıktığını hatırlattı.

Neredeyse her hafta zam gelen mazotun yanı sıra asgari ücrette, seyrüsefer harçlarında, araç muayenelerinde ve yedek parça alımlarında da ‘ikiye katlanan’ seviyelerde artış yaşandığını belirten Aytaç, ‘bu şartlar altında bile’ halen hiçbir artış alamayan tek sektörün toplu taşımacılık olduğunu iddia etti.

“Taşımacılık Komisyonu karar üretmeli”

Öğrenci taşımacılığı yapan sektör unsurlarının, 2021-2022 Eğitim Yılı’nın eylül itibarıyla açılması planlanırken endişesinin oldukça fazla olduğunu vurgulayan Aytaç, gelen son zamların ardından öğrenci taşımacılığının ‘mevcut fiyatlarla’ başlatılmasının mümkün olmadığını söyledi.

Aytaç, ayrıca, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı (MEB) bünyesinde faaliyet gösteren Taşımacılık Komisyonu’nun da ivedilikle toplanarak karar üretmesinin tüzük gereği olduğuna dikkat çekerken; okullar açılmadan, komitenin toplanarak ‘taban fiyat, öğrenci sayısı ve kapsam bölgeleri, fiyat artışı ve mücbir, yani Covid-19 salgını gibi engellemez ve taşımacılardan kaynaklanmayan sebeplerin söz konusu olduğu durumlarda taşımacıların giderlerine yönelik çözüm üretmesini talep etti.

Covid-19 salgını gibi kendilerinden kaynaklanmayan durumlarda mağduriyetlerinin ‘karantina altına alınmasını’ ve Öğrenci Taşımacılığı Protokolü’ne konulmasını talep ettiklerini de aktaran Aytaç, şöyle konuştu:

“Sayın Başbakan ve sayın hükümet yetkilileri!

Bizlere gereken artışın verilmemesi ve gereken düzenlemelerin yapılmaması durumunda, öğrenci taşımacılığının yapılmasının mümkün olmayacağını görüyoruz. Talebimiz, okullar açılmadan, gereğinin, hükümet tarafından bir an önce yapılmasıdır.”

banner134

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88