Öğrenciler başka okullara yerleştirilecek

banner37

Milli Eğitim Denetleme, Değerlendirme ve Yönlendirme Kurulu Başkanı Ahmet Karahan, LTB tarafından mühürlenen British Culture College’in kapatılması halinde okulda öğrenim gören 37 öğrencinin mağdur olmayacağını söyledi

banner87
Öğrenciler başka okullara yerleştirilecek
banner90
banner8

Ali ÇATAL

   Hamitköy'de faaliyet gösteren ve ‘gerekli şartları yerine getirmediği’ gerekçesiyle Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) tarafından mühürlenen British Culture College adlı özel okulda öğrenim gören 37 öğrencinin mağdur olmaması için gerekli planlamanın yapıldığı bildirildi.

   Milli Eğitim Denetleme, Değerlendirme ve Yönlendirme Kurulu Başkanı Ahmet Karahan, “Bir kriz masası oluşturduk ve olası bir kapatma kararında bu öğrencilerin mağdur olmaması için gerekli planlamayı yaptık. Şayet okul kapatılırsa, bu öğrencilerimizi başka okullara yerleştireceğiz” dedi.

   Konuyla ilgili KIBRIS’a konuşan Karahan, sorunun zannedilenden çok daha komplike olduğunu söyledi.

   “Sorun sadece bizden veya belediyeden kaynaklanmıyor. Son gelişmeler sonrasında ortaya çıktı ki problemin bir de Çalışma Dairesi boyutu var” diyen Karahan, adı geçen öğrenim kurumuna, belirlenen eksiklikleri gidermesi için ikinci kez, 15 Haziran’a kadar süre verildiğini belirtti.

Bir ay süre verilmişti

   “Söz konusu okuldaki mühürleme, süresiz değil. Kendilerine 17 Nisan itibarıyla, 17 Mayıs’ta sona erecek şekilde bir aylık mühlet de zaten verilmişti” diyen Karahan, Yurt ve Özel Okullar Tüzüğü’ne uymadığı tespit edilen okula, eksikliklerini gidermesi için verilen sürenin, 17 Mayıs itibarıyla dolduğunu fakat ilgili sorunlarda hiçbir gelişme kaydedilemediğini söyledi.

   Karahan, “Okul, eksikliklerini yerine getirmeyince mühürlendi ve okul yönetimine bu kez 15 Haziran’a kadar, istenilen düzenlemeleri yapmaları için süre tanındı. Bu zaman zarfında gerekli iyileştirmelerin yapılmasını bekleyeceğiz” dedi ve söz konusu okula bir kez daha, yine bir aylık bir zaman verildiğini fakat bu bir ay süresinde okulun kapalı kalacağını kaydetti.

“Belediyedeki sorun daha derin”

   Karahan, okulun LTB ile olan sıkıntısının da ciddi boyutlara vardığını ifade ederek, “Okulun 2016’dan bu yana gerekli izni yok. Keza, kira sözleşmeleri de yok, ki bu da belediye nezdinde önemli bir kriter. Mal sahibine kira borçları da olduğundan, mülkün sahibi, okulun hizmet verdiği binayı, bu eğitim kurumuna tekrar kiralamak istemiyor” dedi.

   Ahmet Karahan, Lefkoşa Belediyesi’nin şart koştuğu unsurlar hususunda da ciddi problemler yaşandığını söyledi.

“Çalışma Dairesi de devrede”

   Karahan, okulda çalışan öğretmenlerin kendisini ziyaret ederek, maaş, ihtiyat sandığı ve sosyal sigorta ödemelerinde de sıkıntı olduğunu belirttiklerini belirterek, “Bu öğretmenlere, böylesi durumlarla Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın değil; Çalışma Dairesi’nin ilgilendiğini söyledim. Görülüyor ki bu eğitimcilerin yeni adresi Çalışma Dairesi olacak ve mevcut sorunlara bir tanesi daha eklenecek” ifadelerini kullandı.

“Kriz masası oluşturduk”

   Yapılan son sayımlarda, okulda şu an 37 öğrencinin öğrenim gördüğünün öğrenildiğini söyleyen Karahan, “Bakanlık ve İlköğretim Dairesi ile bir kriz masası oluşturduk ve olası bir kapatma kararında bu öğrencilerin mağdur olmaması için gerekli planlamayı yaptık. Şayet okul kapatılırsa, bu öğrencilerimizi başka okullara yerleştireceğiz” diyerek, okulda halen kaydı bulunan öğrencilerin eğitim hayatlarını tehlikeye düşürecek bir gelişmenin yaşanmayacağını taahhüt etti.

   Eksikliklerin giderilmesi konusunda herhangi bir gelişmenin yaşanmaması durumundaki tavırlarını da aktaran Karahan, “Böylesi bir durum, kesinlikle ‘en son isteyeceğimiz’ bir şey ama yasalar, yönetmelikler ve tüzükler açık. Hiçbir gelişme olmazsa, okulu kapatmak zorunda kalacağız” diyerek, ‘en istenmeyen’ durum karşısında alacakları pozisyonu da kamuoyuyla üzülerek paylaştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75