banner6

Öğrenciler, sahte emlakçılara “av” oluyor!

banner37

Ülkemize okumaya gelen öğrenciler başta olmak üzere birçok kişi sahte emlakçılar tarafından dolandırılıyor. Yasal boşluklar nedeniyle etrafta cirit atan sahte emlakçılar hem kişileri mağdur ediyor, hem kayıtlı emlakçıların ekmeğiyle oynuyor, hem de devleti çalıyor…

Öğrenciler, sahte emlakçılara “av” oluyor!
banner99

Ahmet UÇAR

Ülkemizde sahte emlakçılar tarafından ülkeye okumaya gelen öğrenciler başta olmak üzere birçok kişi dolandırılarak mağduriyet yaşıyor.

Sahte emlakçılar, dolandırmak suretiyle mağduriyetler yaratmasının yanı sıra sektörde yasal olarak faaliyet gösteren emlakçıların da ekmeğiyle oynuyor.

KIBRIS’a konuşan Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği Başkanı Hasan Sungur, sahte emlakçılar nedeniyle hem vergisini ve sigortasını ödeyen emlakçıların, hem vatandaşların, hem de devletin sorun yaşadığını belirterek, Emlakçılık Yasası’nın yürürlüğe girmesi gerektiğini kaydetti.

Sungur, birçok öğrencinin sahte emlakçılar tarafından mağdur edildiğini, ancak aynı zamanda bazı öğrencilerin de sahte emlakçılıkla uğraştığını anlattı.

KIBRIS, ülkeye okumaya gelen ve sosyal medyada sahte emlakçılar tarafından mağduriyet yaşayan iki öğrenciye ulaştı.

Öğrenciler, sosyal medya üzerinden iletişim kurdukları kişilere ev tutmak için komisyon ve kapora yolladıklarını belirterek, evi kiralayamadıklarını, komisyon ve kaporalarını geri alamadıklarını, bu nedenle sokakta yatmak zorunda kaldıklarını anlattı.

Sungur: Yasalar yürürlüğe girmeli

Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği Başkanı Hasan Sungur, ülkemizde sahte emlakçılık nedeniyle birçok kişinin mağduriyet yaşamasının yanı sıra, hem vergisini ödeyen emlakçıların ekmeğiyle oynandığını, hem de devletten vergi kaçırıldığını kaydetti.

Sungur, kaçak emlakçılık yapan yabancı uyruklu bir şahsın, 3 yılda 450 emlak satıp 4.5 milyon pound gelir elde ettiğine işaret ederek, devlete de hiçbir katkıda bulunulmadığını ifade etti.

Mağusa’da 15-16 İranlı gencin, yerli bir ortak ve avukat bularak “çete” şeklinde bir şirket kurduğunu ve sahte emlakçılık yaptığını belirten Sungur, tehdit de dahil olmak üzere çeşitli yöntemlerle emlak satışı yaptıklarını açıkladı.

Sungur, Rus uyruklu, ülkede kaçak ikamet eden bazı şahısların da kayıt dışı emlakçılık yaparak gelir elde ettiğine işaret etti.

Kişilerin sahte emlakçılar tarafından dolandırıldığına dikkat çeken Sungur, ülkeye okumaya gelen öğrencilerin de sahte emlakçılar tarafından dolandırıldığını, ancak bazı öğrencilerin sahte emlakçılık yaparak internet üzerinde evlerini kiraladığını vurguladı.

Sungur, Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği’nin, hem emlakçıların, hem de kişilerin mağduriyet yaşamasını engellemek adına var olduğunu belirterek, şu anda emlakçıların 200 bin TL sigorta ödemekte olduklarını kaydetti.

Bu mağduriyetlerin önüne geçilebilmesi için Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği Yasa Tasarısı’nın ve Emlakçıların Kayıt ve İşlemleri Yasa Tasarısı’nın yürürlüğe girmesi gerektiğini dile getiren Sungur, böylelikle Emlakçılık Lisans Yasası’nın yenilenmiş olacağını vurguladı.

Sungur, yasa tasarısının Bakanlar Kurulu’ndan geçerek Meclis’e gittiğini ancak henüz onaylanmadığını anlatarak, mağduriyetlerin önüne geçilebilmesi için yasanın büyük önem arz ettiğini kaydetti.

banner134

“6 aylık kira parasını aldı, sokakta kaldık”

KIBRIS, sahte emlakçılar tarafından dolandırılan iki öğrenciye ulaştı.

KIBRIS’a konuşan öğrencilerden biri, 3 arkadaş olduklarını ve arkadaşlarından birinin ailesinin Instagram hesabı üzerinden konuştukları bir kişiden ev bulduğunu kaydetti.

Öğrenci, kendisi adada olduğu için emlakçıyla iletişime geçmesi için kendine ulaştıklarını belirterek, “Emlakçıyla iletişime geçtim, buluştuk. Evi dışarıdan gösterdi, ‘Evin içinde kiracılar var, ayın 14’ünde çıkacaklar’ dedi. Evin içini göstermedi, 18’inde kiracıları evden çıkaracağını ve temizlik yaptıracağını söyledi, bundan dolayı 6 aylık kirayı istedi. Biz de bir an önce eve girmek için parayı verdik” şeklinde konuştu.

Sözleşmenin hazır olduğunu, bu nedenle parayı söz konusu şahsın hesabına yatırdıklarını anlatan öğrenci, olayın üstünden 2 gün geçmesinin ardından evdeki kiracıların hâlâ çıkmadığını söylediğini ve kendilerini oyaladığını ifade etti.

Öğrenci, “Biz paramızı geri istedik. Bu sefer de sürekli, bir sonraki güne öteleyip durdu, paramızı vermedi.

Paramızı geri alamazsak mahkemeye vereceğiz. Aynı zamanda ben kendisine tazminat davası açacağım. 15 gün boyunca maddi manevî çok zor durumda kaldım, sokakta kaldığımız günler oldu” dedi.

“Paramızı geri alamadık”

KIBRIS’a ulaşan bir başka mağdur öğrenci de 4 gün önce Kuzey Kıbrıs’a geldiğini ve ev aradığını belirterek, emlakçıyla çalıştığını söyleyen birisiyle karşılaştığını kaydetti.

Söz konusu şahsın kendisine ev fotoğraflarını mesaj olarak attığını dile getiren öğrenci, arkadaşıyla birlikte 2 bin 200 TL komisyon ücreti yolladıklarını ifade etti.

Öğrenci, saat 17.00’yi geçtiği için havale işleminin EFT şeklinde ilerlediğini ve paranın alıcının hesabına sabah düşmesi gerektiğini söyleyerek, bu esnada arkadaşının ailesinin evi onaylamadığı için işlemi iptal etmek istediklerini anlattı.

Sabah uyandıklarında işlemin iptal olmadığını ve paranın söz konusu şahsın hesabına aktarıldığını gördüklerine işaret eden öğrenci, karşıdaki kişiyi arayarak evden vazgeçtiklerini ve paralarını geri istediklerini söylediğini bildirdi.

Öğrenci, “ ‘Paramızı geri atar mısınız’ dedim, ‘Hayır, verilen komisyon artık yanar’ dedi. Ben şu an paramı alamıyorum, mağduriyet yaşıyorum” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104