Öğrenciler sokakta kaldı

banner37

KAR-İŞ, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın sektör çalışanlarının sözleşmelerine hükümetin verdiği yüzde 30’luk fiyat artışını ekleyene dek okullara öğrenci taşımacılığını durdurdu

Öğrenciler sokakta kaldı
banner90
banner99

Ahmet KARAGÖZLÜ

   Toplu taşımacılık sektöründe yaşanan sıkıntılardan dolayı Kamu Araçları İşletmecileri Derneği (KAR-İŞ), dün süresiz grev başlattı.

   Grev nedeniyle dün Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’na bağlı okullara öğrenci taşımacılığı yapılmadı. Bazı öğrenciler okullarına kendi imkânlarıyla giderken, bazıları ise ulaşım sıkıntısı nedeniyle okula gidemedi.

   KIBRIS’a konuşan KAR-İŞ Başkanı Bekir Beksan Akandere, mevcut fiyat tarifesiyle öğrenci taşımacılığı yapmanın sektörü zarara soktuğunu anlattı ve bu nedenle süresiz greve gittiklerini açıkladı.

   Akandere, mevcut şartlarla taşımacılık işi yapmanın mümkün olmadığını belirterek, süresiz grevin sıkıntılar giderilinceye kadar devam edeceğini söyledi.

Akandere: Mevcut şartlarla iş yapmak mümkün değil

   KAR-İŞ Başkanı Bekir Beksan Akandere, hükümetin Eylül 2018 tarihinde verdiği yüzde 30’luk fiyat artışının mevcut tüzük ve yasa gereğince ulaşım tarifelerine de eklenmesi gerektiğini, ancak bakanlığın söz konusu tarihten beridir bu artışı yapmamasından dolayı grev yapmak zorunda kaldıklarını belirtti.

   Akandere, mevcut şartlarla taşımacılık işi yapmanın mümkün olmadığını kaydederek, süresiz grevin sıkıntılar giderilinceye kadar devam edeceğini açıkladı.

banner134
   Akandere, fiyat artışının tarifelere yansıması adına daha önce prensipte anlaşıldığını, ancak bu işin uygulanmasında ciddi sıkıntıların oluştuğunu söyledi.

   Taşımacılık sektöründe yaşanan sıkıntıları defalarca yetkililere ilettiklerini ifade eden Akandere, “Biz her gün sıkıntılarımızı dile getirmek için bakanlığa gitmekten ve bakanlıkta kendimize herhangi bir muhatap bulamamaktan bıktık usandık” şeklinde konuştu.

   Bugüne kadar yüzde 30’luk fiyat artışının ne zaman ödeneceğine yönelik bir girişimin olmadığına işaret eden Akandere, “Girişimler, iş icraata geldiğinde sil baştan başlıyor” dedi.

   Akandere, 2018-2019 dönemi öğrenci taşımacılığının neredeyse sonuna gelindiğini belirterek, öğrencilerin mağdur olmaması için süresiz grev kararının sınav tarihlerine denk gelmemesine özen gösterdiklerini söyledi.

   Grev kararını bakanlığa mevcut fiyat politikasıyla taşımacılık yapılamayacağını göstermek için aldıklarını belirten Akandere, bu kararın ani gelişen bir karar olmadığına dikkat çekti.

“Hükümet tasarruf kaynağı yarattığımız için minnettar”

   Akandere, bakanlığa sektörde yaşanan sorunları anlatırken çözüm önerisi de sunduklarını belirterek, şu şekilde konuştu:

   “Daha önce bize sıkıntılarımızın giderileceği söylendi. Ancak biz bu işin sözleşmeye somut olarak dökülmesini ve ödemelerimizin bir an önce yapılmasını istiyoruz. Mevcut şartlar altında taşımacılık yapmamız mümkün değil. Bu sürecin bu denli sıkıntılı hale gelmesinden biz de sıkıldık.

   Bu işten ne hizmet alan memnun, ne de hizmet veren memnun. Hiçbir tarafın memnun olmadığı bir ortamda muhakkak bir eksiklik olduğu aşikardır. Biz taşıyarak zarar etmektense, taşımayıp yerimizde kalmayı tercih ediyoruz.

   Bu arada süresiz grev kararı alındıktan sonra hükümet yetkililerinden bize herhangi bir geri dönüş yapılmadı. Herhalde hükümet yetkilileri de bu işin bu noktada olmasından memnundur. Çünkü biz çalışmadığımız günler için herhangi bir ödenek almıyoruz. Dolayısıyla biz ülkede ciddi mali sıkıntıların olduğu bir dönemde grev yaparak bir nevi kendilerine tasarruf kaynağı yaratmış oluyoruz. Tasarruf kaynağı yarattığımız için herhalde hükümet edenler de bize minnettardır.”

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2019, 09:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75