Öğrenciler ve çalışanlar tehlikede!

banner37

Değirmenlik Lisesi’nın yıllardır bakım görmeyen kantininin çatısı su akıtmaya başladı, damında çökmeler oldu

banner87
Öğrenciler ve çalışanlar tehlikede!
banner90
banner99

VELİLER ENDİŞELİ… Değirmenlik Lisesi’nde çalışanlar ve öğrencilerin tehlike altında olduğunu belirten veliler, yaklaşık bir buçuk yıldan bu yana ara ara kantin çatısında çökmeler olduğunu söyleyerek, okul yönetimi ve ailelerin birçok kez Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yardım istemelerine rağmen bir sonuç alamadıklarını savundu.

Funda GÖLER ÖZSAKINÇ

Ülkemizi etkisi altına alan sağanak yağış dolayısıyla birçok yer su altında kaldı. Bu durumdan okullar da nasibini aldı. Birçok okulda su baskını oldu, bahçeleri göle döndü.

Değirmenlik Lisesi’nde ise yıllardır bakım yüzü görmeyen okul kantininin çatısı su akıtmaya başladı ve damında yer yer çökmeler oldu.

KTÖS, yaşanan şiddetli yağışlar nedeniyle okulların maddi manevi zarar gördüğünü, aşırı yağışların etkisi olmakla beraber, çarpık yapılaşma, ihmal ve imar planının yoksunluğunun tehlikeyi daha da arttırdığını kaydetti.
   Milli Eğitim Bakanlığı ise, hafta sonu havaların düzelmesi halinde çatının tamir edileceği müjdesini verdi.

Veliler, kantinin durumundan şikayetçi

banner134

KIBRIS Gazetesi’ne ulaşarak endişelerini dile getiren veliler, çökmenin yaklaşık bir buçuk yıldan bu yana devam ettiğine işaret etti.

Değirmenlik Lisesi’nde çalışanlar ve öğrencilerin tehlike altında olduğunu belirten veliler, okul yönetimi ve ailelerin birçok kez Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yardım istemelerine rağmen bir sonuç alamadıklarını savundu.

Sosyal medyada da duruma tepki gösteren velilerin konuyla ilgili yaptıkları paylaşımların bir kısmı şöyle:

“Sağlık bakanlığı nerede? Rutubet, çamur ve pisliklerin içinde öğrencilere yiyecek satıyorlar. Buna dur diyecek bir yetkili yok mu?”

Durum içler acısı, Değirmenlik Lisesi’nin kantininin son hali bu şekilde... 12 yaşından 18 yaşına kadar olan tüm öğrenciler bu kantinden alışveriş yapıyor. Kantinciler okulun kantinine kira ödüyorlar ama yağmurun suyun içinde pisliğin içinde kalıyorlar. Buna dur diyen kimse yok. Başlarına yıkılınca mı dur diyen olacak? Yoksa eylemler mi yapılacak çok geç olunca?”

KTÖS: Faturasını öğrenciler ödüyor
 

Bu arada, KTÖS, yaşanan şiddetli yağışlar nedeniyle okulların maddi manevi zarar gördüğünü, aşırı yağışların etkisi olmakla beraber, çarpık yapılaşma, ihmal ve imar planının yoksunluğunun tehlikeyi daha da arttırdığını belirtti.
   KTÖS’ten yapılan yazılı açıklamada, bir ay önce aşırı yağışların eğitim öğretim faaliyetlerini, çocukların güvenliğini olumsuz etkilediğinin fotoğraflarla basına yansımasına rağmen, yetkililerin hâlâ bu ve buna benzer olaylarda gerekli önlemleri almak için harekete geçmediğini, aşırı yağışların olumsuz etkilerinin faturasını da çocukların ödediğini savunuldu.
   Meteoroloji Dairesi’nin aşırı yağışlar ile ilgili önceden bilgilendirme yapmasına rağmen Eğitim Bakanlığı’nın çocukların araçlı/araçsız okula gidiş geliş güvenliğini, okul içerisindeki her türlü güvenliğini düşünmediğini ileri süren KTÖS, Bakanın şu an Ankara’da olduğunu ve bakanlığın içerisinde konuyu çözecek muhatap olmadığını, bunun da bir ironi olduğunu ileri sürdü.
   “Felaket yaşanırken tedbir almak ise sorumsuzluğu ve iş bilmezliği göstermekte” diyen KTÖS, şiddetli yağışların okul saatleri içerisinde ve taşımacılık esnasında çocuklar için daha vahim sonuçları olabileceğini yetkililerin anlaması gerektiğini belirtti.
   KTÖS, Bakanlığın alamadığı sorumluluğu, okul yöneticilerinin ve öğretmenlerin aldığını kaydederek, “Çocuklarımızın güvenliği için gerekli önlemleri alan okul yöneticilerimiz ve öğretmenlerimize teşekkür ederiz” dedi.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75