banner6

Öğrencilerin ‘ulaşım’ çilesi

banner37

Ülkemizdeki toplu ulaşım ve okul servislerinin yetersiz kalması üniversite eğitimi almak için adamıza gelen öğrencilerin mağdur olmasına yol açıyor

Öğrencilerin ‘ulaşım’ çilesi
banner99

Ahmet UÇAR

Ülkemizde toplu ulaşım ve okul servislerinin hem yetersiz, hem de pahalı olması, üniversite öğrencilerini mağdur ediyor.

Bir yandan pandeminin getirdiği ekonomik sorunlar, diğer yandan artan emlak fiyatları derken, şimdi de otobüs fiyatlarına yapılan zamlar, zaten zor durumda olan öğrencilere dibe vuruşu yaşattı.

banner134

Gerek otobüs saatleri ile otobüslerin geçtiği güzergahlarının yetersiz olması, gerekse şehirlerarası ulaşımın akşam saatlerinde duracak noktaya gelmesi yüzünden mağdur olan öğrenciler, taksi fiyatları da oldukça pahalı olduğundan otostop çekmek zorunda kalıyor.

Otobüslerin yetersiz veya pahalı olması yüzünden otostop çekmek zorunda kalan öğrenciler, Instagram uygulamasındaki öğrenci sayfalarında adeta ateş püskürüyor, verdikleri paranın karşılığını alamamaktan yakınıyor.

KIBRIS’a konuşan öğrenciler, KKTC’ye gelmelerinin ardından yaşadıkları en büyük sorunun ulaşım sıkıntısı olduğunu söyledi. Öğrenciler, ulaşım sorununun bir an önce çözülmesini bekliyor.

Öğrenciler ne dedi?

Kenan Küçükkoca:

“KKTC’de ulaşım ağı oldukça zayıf… 5 dakikada bir kalkması gereken otobüsler 30 dakika, 1 saat gibi aralıklarla kalkıyor. Bu da yetmezmiş gibi bir de ulaşım fiyatları çok pahalı. Yakıt kriziyle birlikte bu fiyatlar daha da artacaktır. Taksiler şehir içi yolculukta dahi uçuk fiyatlar alıyor.

Otobüs biletlerine zammı bırakın, otobüsle istediğiniz yere istediğiniz zaman gidemiyorsunuz bile…

Otobüsler sadece belirli yerlere gidiyor. Şehir içindeki bir bölgeye gitmek istediğinizde de mecburen taksiye binmek zorunda kalıyorsunuz. Paranız yoksa otostop çekeceksiniz. Okul otobüsleri zaten tıklım tıklım… Bazı zamanlar otobüsü kaçırdığımızda başka otobüs bile bulamıyoruz.”

Ziynet Akbal:

Kıbrıs’ta okuduğum süre zarfında çok sıkıntılar ve zorluklar yaşadım. Ulaşım sıkıntısı da bunlardan sadece birisiydi. İstediğim yere gidemiyor, istediğim kadar oturamıyordum.

Oturma ve kalkma saatlerimi otobüs saatlerine göre ayarlamak zorunda kalıyordum.

Bu da sosyal hayatımı kötü yönde etkiliyordu. Otobüse binince de sorunlar bitmiyordu. Havasızlık, yer bulma sorunu, gürültüler… Say say bitmez.

Kısacası çok çektik. Çünkü bir öğrenci eğer zengin değilse kolay kolay taksiye binemez. Çoğu arkadaşım otobüs bulamadığı için zaman zaman otostop çekiyor.”

İskender Gürbüz:

“Kıbrıs’ın en büyük sorunlarından biri adadaki ulaşım sıkıntısıdır. Adaya gelen öğrencilerin büyük bir çoğunluğu toplu taşıma araçlarını kullanmak zorunda. Eğitim kurumlarının kendi otobüsleri, öğrencilerin sağlığını hiçe sayarak kapasitesinin oldukça üzerinde öğrenci alıyor.

Pandemi şartlarında ne kadar koruma sağlansa da toplu taşıma araçlarına yansıtılan kısıtlamalar, riskleri artırıyor. Bunun yanı sıra özel toplu taşıma şirketlerinin yaptığı zamlar öğrencilerin adadaki ulaşım olanağını daha da sıkıntıya sokuyor.

Mevcut yönetimin bu konuda hassasiyet gösterip adadaki ulaşım problemine alternatif bir çözüm üretmesi gerekiyor. Çünkü bir öğrenci toplu ulaşım dışında başka bir ulaşım aracına kolay kolay binemez.”

Aleyna Yılmaz:

“Kıbrıs’ta okumak gerçekten tam bir pişmanlık oldu… Ulaşım, arabası olmayan birisi için en büyük sorun. Dakikalarca duraklarda otobüs gelmesini beklemek zorunda kalıyoruz.

Herkes buraya gelirken okul servislerini kullanmak için kayıt harcı veriyor ama okul servisleri aynı saatlerde geçmiyor. Otobüs seferleri gücü olmayan insanlar için çok pahalı.

Lefkoşa’da kalan birisi, okul servisini kaçırsa buradan okula gidip gelmesi günlük 45 TL. Yani insanlar bunu vermemek için de mecburen otostop çekiyor.

O kadar çalışan öğrenci var, bazıları ‘bu parayı vereceğime otostop çekerim’ diyor.”

Umut Çalık:

“Ulaşım konusunda yaşanan en önemli sorun akşam 8’den sonra Girne-Lefkoşa arasında otobüsün geçmemesi. Onun haricinde otobüs durakları berbat, bir arkadaşım Girne’ye gidip gelemiyoruz diye okulu bıraktı.

Bu saat işlerinin düzeltilmesi lazım.”

Ahmet Duyar:

“Kıbrıs’ta öğrenci olarak yaşadığımız sorunların en başında ulaşım geliyor. Burada ulaşım çok yetersiz durumda. Derslerimize yetişmek için birbirimizle resmen sandalye kapmaca oyunu oynuyoruz.

Eğer otobüse erken binemezsek tıklım tıklım otobüslerin içinde ayakta duruyoruz. Bazen de hiç otobüse binemiyoruz. Bunun yanında okul dışındaki toplu ulaşım da berbat durumda. Mesela otobüsle her istediğiniz yere, istediğiniz saatte gidemiyorsunuz.

Taksileri söylemeye gerek yok, taksi çok pahalı… Bazen otostop çekmek zorunda bile kalıyoruz.”

Burak Tuncer:

“Benim okulum Çatalköy’de, evim ise Kaşgar’da. Trafikten dolayı hiçbir taksi gitmeye yanaşmıyor. Ne zaman Çatalköy desem, ‘Yok ağabeyciğim, oraya gitmiyoruz’ diyorlar. Otostop desen çok ayrı bir dert…

Bazen saatlerce otostop çektiğimiz bile oluyor. Covid-19’dan dolayı herkes haklı olarak otostop çekenleri almıyor. Araba alalım desek piyasa belirsiz, benzin fiyatları uçuyor.

Okulların servis sayıları da çok az, mantıklı yerlerde de güzergâhlar yok. Ayrıca Covid- 19 olmasına rağmen servise çok fazla insan alıyorlar.”

Kubilay Kılıç:

“Bir devletin sosyal devlet özelliği taşıması için yönetimi altında olan ülkedeki tüm insanlara el uzatması gerekiyor ama KKTC’ye gelen öğrenciler bu sosyal devlet rolünü hiçbir zaman göremiyor.

Hem okul hem de okul dışındaki otobüslerin yetersiz olması, her bölgeye, her saatte hizmet vermemesi öğrencilerin hayatını zora sokuyor.

Okul otobüsü çok kalabalık olunca çoğu öğrenci virüs kapmamak için bu otobüslere binmek istemiyor ama çoğu zaman başka çaresi de kalmıyor. Bazı öğrenciler de otostop çekerek ulaşımlarını sağlamaya çalışıyor. Taksiden hiç bahsetmiyorum bile…

Taksiye vereceğim paraları biriktirsem bir yılda kendi aracımı alırım.”

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104