banner6

Öğretmen sendikaları: Eylem müzakereleri saboteye yönelik

banner37

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Başkanı Tahir Gökçebel ile Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Şener Elcil, Hala Sultan İlahiyat Koleji’yle ilgili eylem konusunda ortak basın açıklaması yayımlayarak dünkü eylemin müzakereleri sabote etmeyi amaçladığı görüşünü belirtti.

Öğretmen sendikaları: Eylem müzakereleri saboteye yönelik
banner99

KTOEÖS’ün Hala Sultan İlahiyat Koleji’ne ilişkin açtığı davanın okulu kapatma ile ilgili olmadığı, bu bilinmesine rağmen “okul kapanmasın eylemi” organize edildiğini belirten iki sendika, yaratılan ayrıcalıklı okulla tarikatlarda örgütlenen geleceğin din tüccarlarının yetiştirilmek istendiğini ifade etti.

Açıklamada, UBP-DP hükümet yetkilileri, Din İşleri Başkanlığı ve Vakıflar İdaresi tarafından desteklendiği iddia edilen bir grubun, “Hala Sultan İlahiyat Koleji kapatılmasın” gerekçesi ile eylem yaptığı, bu grubun “eğitim hakkı, din ve vicdan hürriyeti” gibi temel insan haklarını kullanarak şeriat ve Sünni İslam öğretisinin resmi eğitim sistemine girmesi taleplerini yükseltmeye başladıkları savunuldu.

Eyleme katılımı teşvik etmek için camilerde duyuru yaptırdığı iddia edilen Din İşleri Başkanlığı’nın “bu tutumu ile din istismarcılığı ve sadece Sünni İslam öğretisine hizmet ettiğini bir kez daha gösterdiği” belirtilen açıklamada, polis ve kaymakamlığın eyleme yaklaşımı da eleştirildi.

“Görüşmeleri sabote”

Açıklamada, “Hepsinden önemlisi Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik devam eden görüşme sürecinin en önemli görüşmesinin sürdürüldüğü saatlerde, Anayasamızdan ve temel zorunlu eğitimde nasıl yurttaş yetiştirileceği açıkken ‘şeriat eğitimi’ talebi ile Lefkoşa’da TC Elçiliği ve UBP-DP hükümeti destekli gösteri organize etmek görüşmeleri sabote etmek için Kıbrıslı Türklere verilen en önemli mesajdır” ifadelerine yer verildi.

“Dava okulu kapatmakla ilgili değil”

Hala Sultan İlahiyat Koleji’ne ilişkin sendikanın açtığı davanın okulu kapatma ile ilgili olmadığı, bu bilinmesine rağmen “okul kapanmasın eylemi” organize edildiği belirtilen açıklamada, “…İdeolojik din istismarcılığını gizleyerek aileleri ve öğrencileri suiistimal etme ve örgütlenme niyetindedirler. Açılan davada sözde Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı bu okulda, Sünni Arap öğretisi içeren derslerin kaldırılması, kılık kıyafete uyulması ve bu okulun normal bir koleje dönüştürülmesi talebi vardır” ifadeleri kullanıldı.

Eylemi düzenleyenlerin, “mahkemeyi baskı altına alıp karar sürecine etki ederek, şeriat eğitimini yasal hale getirmek isteyen laiklik düşmanı anlayış sahipleri” olarak nitelendirildiği açıklamada, okulun bugünkü hali ile yaptığı uygulamaların, hem yasalar hem de Anayasa’ya aykırı olduğu savunuldu.

Açıklamada, “Anayasamıza göre devletin dini yoktur ve devlet okullarında vatandaş yetiştirir. TC Elçiliğinin bu okula kadro ataması, muavin görevlendirmesi, etkinlikler düzenlemesi, okulun bazı tarikat ve derneklerin malıymış gibi hareket edilmesi, eğitimci olmayan yurt görevlileri tarafından reşit olmayan öğrencilerin ideolojik yetiştirilmesi gizlenmektedir. Yaratılan bu ayrıcalıklı okul ile tarikatlarda örgütlenen geleceğin din tüccarlarının yetiştirilmek istendiği açıktır” iddiasında bulunuldu.

 

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2016, 14:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104