'Öğretmenlerin işi zorlaştı, saygı azaldı'

banner37

Öğretmenler Günü dolayısıyla biri emekli diğeri çalışan iki öğretmenden, meslekleriyle ilgili geçmiş ve bugünü kıyaslamasını istedik… İki öğretmen de, “geçmişe özlem duyuyoruz” yanıtını verdi

'Öğretmenlerin işi  zorlaştı, saygı azaldı'
banner90
banner8

Meyil AVCAN

Öğretmenler Günü dolayısıyla biri emekli diğeri hâlâ çalışan iki öğretmenimizden, mesleklerine dair geçmiş ve bugünü kıyaslamasını istedik…

Öğretmenlerimizin söyledikleri, düşündürücü ve sorgulanması gereken bir takım konuları gündeme getirir nitelikte… İki öğretmenimiz de, geçmişe duydukları özlemden söz ettiler ve artan öğrenci sayısına, sürekli değişen sisteme bağlı olarak işlerinin sürekli zorlaştığından söz etti…

Emekli öğretmenimizin “Eskisi gibi öğretmene saygı yok” cümlesi ise, ilgi çekici oldu.

1984 yılında İngilizce öğretmeni olarak göreve başlayan ve 32 yılın ardından Lefkoşa Türk Lisesi’nden (LTL) emekliye ayrılan Samiye Taşkın ve Sedat Simavi Endüstri Meslek Lisesi’nde müzik öğretmeni olarak görev yapan Burcu Muniroğlu Karagöz, KIBRIS’a konuştu.

 

Taşkın: Öğretmene eski saygı yok

  LTL’den emekli İngilizce öğretmeni Samiye Taşkın, öğretmenliğin eski zamanda da, günümüzde de bir vicdan işi olduğunu vurguladı. Taşkın, eski yıllarda öğretmenliğin, çok saygın bir meslek olduğunu ancak günümüzde toplumdaki genel yozlaşmanın, meslekte de yozlaşmaya sebebiyet verdiğini belirterek eskiden öğretmenlere aşırı saygı gösterilirken, şu an böyle olmadığına inanıldığını, kutsallığını maalesef yitirmeye başladığını ifade etti.

Saygı olmadan öğretmenlik yapılamadığının altını çizen Taşkın, değişen koşullar nedeniyle günümüzde öğretmenliğin şeklini değiştirdiğini söyledi. Taşkın, sosyal medyada öğretmenler ile öğrencilerin birbirlerini takip ettiğini, onlarla ilgili daha çok bilgi sahibi olmalarına ve yakınlık kurmalarına sebebiyet verdiğini söyledi.

banner134
Bu değişimin yanlış olmadığını belirten Taşkın, bugünkü teknoloji çağında gençleri daha iyi anlayabilmek için öğretmenlerin de teknolojiye ayak uydurmaları gerektiğini vurguladı.

Taşkın, genel olarak yaratılan özel günlerin hepsinin sahte ve kapitalizmin halkı, tüketim toplumu yapma çabalarından biri olarak gördüğünü ifade ederek “Öğretmenler Günü’nü, keşke tüm dünyayla birlikte 5 Ekim Dünya Öğretmenler gününde, yeme içme dışında belirlenen konsepti gerçekten dikkate alarak kutlayabilseydik” dedi.

 

Karagöz: Öğretmenlik zorlaştı

Sedat Simavi Endüstri Meslek Lisesi’nde müzik öğretmeni olarak görev yapan Burcu Muniroğlu Karagöz, popüler kültürün her şeyin üzerindeki etkisi gibi öğretmenliğin üzerinde de etkilerinin çok büyük olduğunu belirtti.

Geçmiş yıllarda ülkemizde, öğretmen ve öğrenci sayısının daha az olduğunu belirten Karagöz, kalabalık sınıfların öğretmenin işini zorlaştırdığını, her öğrenciyle ayrıca ilgilenebilme açısından kendi adına sıkıntı yaşadığını söyledi.

Eskiden her öğretmenin her yıl sosyal sorumluluk projesinin olduğu bilgisini veren Karagöz, günümüzde hayat şartlarının ağırlaşması, trafik, hayat pahalılığı ve yoğunluk nedeniyle öğretmenlerin ders dışı etkinliklerde faaliyetlerinin azaldığını gözlemlediğini ifade etti.

Karagöz, 24 Kasım’ın Atatürk’ün öğretmenlere armağanı olduğunu vurgulayarak, Atatürk’ün açtığı yolda bir kadın öğretmen olarak, onun ilkelerini devrimlerini ve düşüncelerini bir sonraki kuşaklara aktarmanın öğretmenlerin en önemli görevi olduğunun altını çizdi.

Karagöz, gittiği her okulda dil, din ve ırk ayırt etmeden öğretmenlik yaptığına değinerek, öğretmenin her şeyden önce insan sevgisi taşıyan insancıl bir yapıya sahip olması gerektiğini söyleyerek “Öğretmen olarak, bilgiyi aktarmak ve kılık kıyafet davranış biçimiyle öğrenci kitlesine örnek olmak zorundayız” dedi.

Bir öğretmen olarak Öğretmenler Günü dendiği zaman toplumda genel olarak görülen bazı değerlerin kaybedilmesinin sonuçlarını hissettiğini belirten Karagöz, yine de her zaman öğrencileri tarafından çok sevilen, özlenen ve kendini özel hisseden şanslı öğretmenlerden olduğu için çok mutlu olduğunu ve hayatına dokunabildiği, güzel şeyler katabildiği tüm öğrencilerini sevgiyle kucakladığını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2018, 11:56
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75