Oğuz su tankercilerini vicdanlı olmaya çağırdı

banner37

Herşey Masada’nın konuğu Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, Asrın Projesi’nde boru hattındaki arızanın önümüzdeki birkaç gün içerisinde tamamlanacağını ve KKTC’ye Türkiye’den yeniden su akışının sağlanacağını kaydetti. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Okytay’ın 25 Eylül tarihini verdiğini o nedenle su akışının 25 Eylül’de açılmasının beklendiğini aktaran Oğuz, hava koşullarından dolayı sürecin bir iki gün daha uzadığını aktardı.

Oğuz su tankercilerini vicdanlı olmaya çağırdı
banner99

Asrın Projesi boru hattı tamiri ile ilgili açıklamalarda bulunan Oğuz, yerinde  yaptıkları incelemelerin ardından açıklamalarda bulundu. Su sıkıntısına yönelik ihale süreçlerinin hızlı bir şekilde bitirildiğini, herşeyin bir adım önce tespit edildiğin ancak doğal şartlar sebebiyle 25 Eylül’de açılması beklenen boru hattının bir iki gün sarkma yaşayacağını şu sözlerle belirtti:  “Ada genelinde elimizdeki suyu imkanlar dahilinde ülke geneline vermeye çalışıyoruz. Kısıtlı ölçüde de olsa süreklililk arz ediyoruz”

banner134
Ekiplerin gece gündüz demeden büyük bir özveriyle çalıştığını da sözlerine ekleyen Bakan Oğuz, “Artık sayılı günler kaldı. Gece gündüz gayretle çalışıyor ekiplerrimiz. İnşallah 3-4 gün sonra bu iş bitecek” ifadelerine  yer verdi.

Su tankerlerinin faiş fiyatlarına da değinen Oğuz, halktan bu duruma büyük tepki geldiğini belirterek su dağıtıcılarını vicdanlı davranmaya davet etti.  Oğuz, “Artık eldeki imkanları en verimli şekilde kullanacağız. Tabi ki burada halkımızın en büyük tepkisi tankercilerle ilgili.   Bundan bir ay önce  20 TL olan suyu bugün 50-60 liraya satıyorsa orada bir adaletsizlik vardır.   Bir ay önce 20 TL’ye götürdüğünüz su sizi kurtarıyorsa bugün 3-4 ton satıyorken bugün tonlarca satıyorsunuz, sürümünüz de arttı. O nedenle burada biraz daha vicdanlı olmak gerekiyor. Devletsiniz, ne yapıyorsunuz deniliyor… Biz ekonomi bakanlığı ile görüştük ve buna önerge getirdik.  Su aktığı saate kadar bu sorunlar devam edecek. Türkiye’den su verilmeye başlandığı an 16-18 saat arasında Geçitköy’deki arıtma tesisine gelmesi bekleniyor. Direkt arıtmaya alınıp su verilmeye başlanacak. Yani herhangi bir stoklama ya da belli bir seviyeye gelmesini bekleyip sonra verelim gibi bir durum yok.  Sadece en büyük beklentimiz en kısa sürede bu arızanın giderilmesi ve şebekeye su verilmesi” şeklinde konuştu.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın eldeki tüm imkanları kullandığını fakat ellerindeki suyu çoğaltmak gibi bir imkanları olamadığını aktaran Oğuz ‘yağmur yağdırmak bizim elimizde değil’ dedi ve sözlerini şöyle tamamladı:  “Yerel olarak ne yaptık? Suyu bu ülkedeki KKTC sınırları içerisindeki suyu çoğaltmak, yağmur yağdırmak nasıl ki bizim elimizde değil… Belli bir süre o sular çektikçe kuraklık çekerseniz onları bir dengeleme mümkün olmaz.”

YORUM EKLE
YORUMLAR
Buse
Buse - 4 hafta Önce

Susuzluktan kuruduk. Son olarak ne zaman gelir su? Paşaköy de damla su yok

SIRADAKİ HABER

banner75