Okoro, 105 gün hapis yatacak

banner37

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, ülkede hem izinsiz ikametten hem de uyuşturucu tasarrufu suçundan yargıladığı Nijerya uyruklu genci, işlediği suçlardan ayrı ayrı cezalandırarak hapse mahkum etti

banner87
Okoro, 105 gün hapis yatacak
banner8

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, ülkede aylarca izinsiz ikamet edip, tütünle karışık 118 miligram sentetik cannabinoid ile hintkeneviri kalıntısı tasarruf eden Nijerya uyruklu Caleb Chulcwuebuka Okoro’yu işlediği suçlardan ayrı ayrı cezalandırarak, 105 gün hapis cezası verdi.

Ülkede yasal statüsü olmayan Caleb Chulcwuebuka Okoro’nun Denetimli Serbestlik Yasası’ndan faydalandırılamayacağını kaydeden mahkeme, sanığı oy birliğiyle, iki tür uyuşturucu tasarrufundan 75, izinsiz ikametten de 30 gün hapse mahkum etti.

Başkan Fadıl Aksun, Kıdemli Yargıç Pınar Beyoğlu ve Yargıç Temay Sağer’den oluşan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nin oy birliğiyle aldığı kararı Kıdemli Yargıç Pınar Beyoğlu açıkladı.

Konu suçun ciddiyetine ve artışına dikkat çeken kıdemli yargıç, uyuşturucu suçunun yasada 18 yıla, izinsiz ikamet suçunun da 6 aya kadar azami hapis cezası öngören ciddi ve vahim suçlar olduğunu vurguladı.

Ülkeye eğitim maksatlı gelip, kaydını yenilemediği üniversitede uyuşturucudan yakalanan sanığın, kamu otoritesini hiçe sayarak ülkede izinsiz ikamet ettiğine vurgu yaptı.

Tespit edildiğinde, “Sadece içerim” diyen sanığın konu maddeyi kişisel kullanım için tasarruf etmediğinin açıkça ortada olduğuna dikkat çekti.

Konu suçların toplumda huzuru bozan, kamu sağlığını tehdit eden, yaygın ve vahim bir suç olduğunu belirten Pınar Beyoğlu, meseleyle ilgili tüm hususları titizlikle incelediklerini ifade ederek, sanığı, suçlu buldukları 3 davadan da toplam 105 gün hapse mahkum ettiklerini açıkladı.

Mahkeme, ayrıca, konu uyuşturucunun da imhasına emir verdi.

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2018, 08:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108