Öksüz kaldık!

banner37

KKTC Balıkçılar Birliği Başkanı Kemal Atakan, yetkililerin, balıkçılık sektörüne yeterli katkıyı yapmadığını belirterek, desteğe ihtiyaçları olduğunu söyledi:

Öksüz kaldık!
banner90
banner99

ÇIRPINMAKTAN YORULDUK… Sektörde çözümlenmeyen sorunların birikerek dağ olduğuna vurgu yapan KKTC Balıkçılar Birliği Başkanı Kemal Atakan, “Balıkçılık sektörü hızla dibe vuruyor. 2018’den beridir mazot paraları ödenmiyor. Gereken ilgi yok. Balıkçıya bütçede ayrılan para yok. Biz de üreticiyiz. Balon balıkları başımıza bela oldu, bakanlık, balık başına 4 TL veriyor. Yeterli mi? Değil! Bize de günah. İmkansızlıklar içinde çırpınmaktan yorulduk. Sorunlarımıza çözüm bulunmazsa, hakkımızı yasal yoldan arayacağız. Derdimiz kavga değil, hak arayışıdır” diyerek tepkide bulundu


 

Sedef BOŞNAK

   KKTC Balıkçılar Birliği Başkanı Kemal Atakan, yetkililerin, balıkçılık sektörüne yeterli katkıyı yapmadığını belirterek, ilgililere destek çağrısı yaptı.
   Başkan Kemal Atakan, sektörde çözümlenmeyen sorunların birikerek dağ olduğuna vurgu yaptı ve öz kaynaklarıyla zar zor ayakta duran balıkçıların ‘öksüz’ kaldığını ifade etti.
   Kemal Atakan, Kayalar, Lapta, Gemikonağı ve Erenköy’deki limanlar iyileştirildiği gibi Gazimağusa’da askerin verdiği Laguna’daki balıkçı barınağının da bir an evvel iyileştirilmesi gerektiğini belirtti.
   “Para yok, kaynak yok” laflarına karınlarının tok olduğuna dikkat çeken başkan Kemal Atakan, ilgililerin, bölgedeki limanı, 2020’de iyileştireceği sözünü verdiğini anımsattı.
   Kemal Atakan,“Sektör hızla dibe vuruyor. 2018’den beridir mazot paraları ödenmiyor. Gereken ilgi yok. Balıkçıya bütçede ayrılan para yok. Biz de üreticiyiz. Balon balıkları başımıza bela oldu, bakanlık, balık başına 4 TL veriyor. Yeterli mi, değil. Bize de günah. İmkansızlıklar içinde çırpınmaktan yorulduk. Sorunlarımıza çözüm bulunmazsa, hakkımızı yasal yoldan arayacağız. Derdimiz kavga değil, hak arayışıdır” dedi.
   Atakan, ayrıca, ilgililerin sorunlarına çözüm üretmemesi halinde radikal kararlar alacaklarını da duyurdu.

 

Eksiklikler tamamlansın
   Birlik başkanı Kemal Atakan, Gazimağusa’daki balıkçı barınağının, bölgenin en gözde yerlerinden birinde, Laguna’da olduğuna dikkat çektikten sonra şöyle devam etti:
   “Gazimağusa’daki barınak acilen iyileştirilmeli. Nasıl ki 1974’ten sonra ticari limana tek çivi çakmadık ve tahta iskelenin yıkılışını seyrettik, diğer limanlar da iyileştirilmezse ayni hale gelecek.

Laguna’nın hiçbir şeyi yok. Eksikliklerin tamamlanmasını istiyoruz. Balıkçıların teknelerini bağlayacağı güvenli bir rıhtım yok. Projesi hazır. Keşif bedeli çıkarılıp öylece kaldı. 2020’de iyileştireceğiz dediler. Dört gözle bekliyoruz. Kısa bir süre kaldı. İyileştirilmezse hakkımızı sonuna kadar arayacağız.

banner134
   Liman, konumu itibarıyla birçok turisti ağırlıyor. Ne yazık ki limanı ziyarete gelen turistler, adeta utanç abidemizle karşı karşıya kalıyorlar.

Üzerimize düşenleri yapmayarak geri kalmışlığımızı, ülkemizi ziyarete gelen yabancıların gözüne sokuyoruz. Gazimağusa Limanı, ülkenin en gözde limanlarından biridir ve hak ettiği değeri görmelidir.”
 

Kalıcı çözümler üretilsin
   Kemal Atakan, ülkede, profesyonel ve amatör olmak üzere 400 balıkçının var olduğunu belirterek, “Balıkçı, ağ alımı ve mazot konusunda desteklenmeli. Denizlerimizi bolon ve aslan balıkları istila etti. Bu konuda ne yazık ki kalıcı çözüm yok” dedi.
   Kemal Atakan, balon ve aslan balıklarının kıyıya sıfır yaklaşan balıklar olduğuna dikkat çektikten sonra Türkiye’de birkaç ay önce ilk saldırının yaşandığına dikkat çekti ve şunları kaydetti:

“Süveyş Kanalı’ndan Akdeniz’e gelen balon balıkları, birkaç ay önce, Anamur’da bir çocuğun parmağını ısırıp koparttı. Bu balıklar, denizlerimizde büyük tehlikedir. Defalarca söylememize karşın önlem alan yok. Neyi bekliyoruz, kemirgen olan bu balıkların birini ısırmasını mı?
   Tek derdimiz destek. Sorunlarımız kulak ardı edilmesin, çözüm üretilsin. Balon balığına 1 TL zamla 4 TL teşvik veriliyor. Biz 6 TL istiyoruz. Balığa çıkmak için takımlarımızı rahatça alabilmek istiyoruz. Yıpranan, denizde heba olan takımlarımızın yerine yenisini koymak istiyoruz.

Mesleğimizi sürdürebilmek için katkı istiyoruz. Denizimizde balık çok, balığa talep de çok. Ancak, balıkçı imkansızlıklar içinde olduğunda, ne teknesini, ne malzemelerini yenileyebiliyor.”
   Atakan, ilgisiz bırakılan sektöre gereken ilginin gösterilmesini istedi.

 

“Tükeniyoruz, destek olun”
   Yıllardır yeterli destek alamamaktan yakınan Gazimağusalı balıkçılar ise “İlgililer, yıpranan malzemelerimizi yerine koyabilmek için bize destek olsun. Aksi halde tükeneceğiz” dedi.
   Laguna’daki limanda, kötü hava koşullarında, teknelerinin büyük hasara uğradığından söz eden balıkçılar, “Perişanız. Tekneleri bağlayacak doğru dürüst rıhtım yok, limanda hiçbir şey yok. Liman, askerin verdiği gibi durur. Yıllarca da duracak. Ticari liman, gezi ve yat tekneleriyle doldu taştı. Balıkçıyı da Lağuna’ya attılar. Her sıkıntımızı kulak ardı eden yetkililer, sesimize kulak versin. Bize güvenli bir barınak yaratsın, destek olsun” şeklinde konuştu.


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75