banner6

Öksüzoğlu: İptalin teknik gerekçelerini öğrenmek istiyoruz

banner37

El-Sen, bugün Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu önünde eylemde. Eylemle ilgili açıklama yapan El-Sen Başkanı Umut Öksüzoğlu, uygun giyecek ve ayakkabıların yaşamsal önemi olduğuna işaret ederek, gelişmeler hakkında ciddi endişe duyduklarını belirtti. Açıklama şöyle:

Öksüzoğlu: İptalin teknik gerekçelerini öğrenmek istiyoruz
banner151 banner143

Bugün burada işçi sağlığı ve iş güvenliği için gerekli olan haklarımızın yeniden ortaya konması için toplanmış bulunuyoruz. Tüm sektörler içerisinde en riskli sektörlerden olan enerji sektöründe işçi sağlığı ve iş güvenliği için yapılan işe uygun giyecek ve ayakkabıların yaşamsal önemi vardır.

KIB-TEK Web sitesi verilerine göre “İhale Duyuruları” sayfasındaki yan başlığa göre “İhale No: 128/2017”, Şartnameye göre ise “İhale No: 023/2017, İhale Açılış Tarihi 30 Mart 2017, İhale Kapanış Tarihi 26 Nisan 2017” olan ve aynı sayfadan temin edilebilecek Şartname Dosyaları’na göre açılıp süresi içerisinde sonlanan ihalenin akıbeti ve gelişmeler hakkında ciddi endişe duymaktayız. 

Bildiğimiz kadarı ile 4 firmanın teklif verdiği ihale henüz uygulamaya konmamıştır. İhale KIB-TEK Yönetim Kurulu kararı ile 4 Mayıs 2017’de iptal edilmiş ve Merkezi İhale Komisyonu’na bilgi verilmemiştir. MİK’nun 11 Mayıs 2017 tarihli yazısı ile tekliflerin değerlendirilmesi davetine ise 16 Mayıs 2017 tarihli yanıtla ihalenin iptal edildiği bildirilmiştir. Böyle bir ihalenin iptali hakkında gerekçeler kamu oyumuzla paylaşılmalıdır. Şeffaf yönetim ve etik davranış bunu gerektirmektedir. Müdürlük ve/veya KIB-TEK Yönetim Kurulu böyle bir iptali gerçekleştirme nedenlerini detaylı bir şekilde açıklamak zorundadır. Böyle bir davranış yasal gereklilik olmayabilir. Ancak,  bu iptali yaparken somut ve inandırıcı, teklif veren kişi ve/veya firmaları kuşkuya düşürmeyecek, kamu oyunda “KIB-TEK’te ihale yandaş kişi veya kuruluşlara mı verilecek?” türünden soru işaretleri ortaya çıkartmayacak usül ve yöntemler sergilenmelidir.

Eskimiş ve çalışanları korumayan giyecek ve ayakkabıların bir kısmını buraya bırakırken tek amacımızın çalışanların yaşamlarını ve çalışmalarını etkileyecek bu davranışa son verilmesini kamuoyumuzun bilgisine getirmektir. Bizim için ihaleyi kimin veya hangi firmanın aldığı önemli değildir. Ancak herkes gibi EL-SEN de bu ihalenin iptal edilişine ilişkin eğer siyasi veya yandaşlara menfaat sağlama amacı yoksa iptalin teknik gerekçelerini öğrenmek ve çalışanlar yanısıra kamuoyumuzla paylaşmak istiyoruz.

Umut Öksüzoğlu
EL-SEN Başkanı

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2017, 11:13
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104